کد خبر: ۸۰۶

بیستم فروردین ماه در گذار تاریخ

20 فروردین 1385
مخترعان و مبتكران جوان ايراني با كسب 71 مدال طلا، نقره و برنز توانستند رتبه دوم نمايشگاه بين المللي اختراعات ژنو را از آن جمهوري اسلامي ايران سازند.

20 فروردین 1382
با تصرف كامل بغداد و به زير كشيدن مجسمه هاي صدام از ميادين اين شهر، رژيم صدام ساقط شد. جمهوري اسلامي ايران امروز براي ارسال كمكهاي بشردوستانه براي ملت عراق اعلام آمادگي كرد.

20 فروردین 1381
عمليات بازگشت 400 هزار آواره افغان از ايران به كشورشان، از امروز آغاز شد. اين عمليات متعاقب انعقاد توافقنامه اي است كه در 14 فروردين ميان هيأتهاي نمايندگي ايران و افغانستان در ژنو به امضا رسيد.

20 فروردین 1379
كنفرانس «بررسي تحولات ايران بعد از انتخابات مجلس ششم» كه ديروز در برلين آغاز به كار كرد، در روز دوم و به دليل نظرات افراطي گروههاي مخالف نظام ايران نيمه كاره ماند و به ماجرايي رسواكننده براي افراطيون اصلاح طلب تبديل شد.

20 فروردین 1375
آلفردو آنزو وزير امور خارجه آفريقاي جنوبي براي گشودن سفارت كشورش در تهران و ارتقاء سطح روابط آفريقاي جنوبي با ايران وارد تهران شد.

20 فروردین 1372
سيدمرتضي آويني سردبير مجله ادبي و هنري سوره، مسئول واحد تلويزيوني حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي و نويسنده و راوي برنامه «روايت فتح» هنگامي كه براي تهيه گزارش ديگري از اين مجموعه رهسپار جبهه‌هاي نبرد شده بود، در اثر برخورد با مين در منطقه عملياتي فكه به شهادت رسيد.

20 فروردین 1359
به دنبال اقدام آمريكا در قطع روابط با جمهوري اسلامي ايران ديپلماتهاي ايراني مقيم آمريكا به تهران بازگشتند.

20 فروردین 1358
كيم روزولت عامل سيا در كودتاي 28 مرداد 1332 در مصاحبه اي با روزنامه لس آنجلس تايمز گفت: من و ژنرال شوارتسكف رهبري كودتا را بر عهده داشتيم و مبلغ يك ميليون دلار براي هزينه كودتا در اختيار داشتيم ولي فقط 75 هزار دلار آن را خرج كرديم و بقيه را به شاه داديم.

20 فروردین 1358
منوچهر آزمون از كارگزاران ارشد رژيم شاه به حكم دادگاه انقلاب اسلامي اعدام شد .

20 فروردین 1357
سازمان مركزي پيمان سنتو اعلام كرد: نيروي هوايي ايران‌، تركيه‌، پاكستان و بخشي از نيروي هوايي امريكا وانگليس‌، در هفته جاري در يك مانور دفاعي شركت خواهند كرد.

20 فروردین 1357
«ترنر» رئيس سازمان «سيا» در ميهماني سفارت ايران در واشنگتن كه توسط اردشير زاهدي و به مناسبت ورود ارتشبد ازهاري رئيس ستاد ارتش به آمريكا ترتيب يافته بود شركت كرد

20 فروردین 1356
«سوليوان‌» سفير امريكا در فيليپين، به عنوان سفير اين كشور در ايران تعيين شد.

20 فروردین 1350
سپهبد حسين فردوست قائم مقام سازمان اطلاعات و امنيت كشور ورئيس دفتر ويژه شاه به رياست سازمان بازرسي كل شاهنشاهي منصوب شد.

20 فروردین 1342
رابرت مك نامارا وزير دفاع امريكا، پس از جنايت شاه در مدرسه فيضيه قم، تصريح كرد: ايران مورد حمايت نظامي امريكا قرار دارد.

20 فروردین 1342
رژيم شاه در يورشي ديگر جمع بزرگي از روحانيون را به سربازي برد. از جمله طلابي كه به سربازي برده شدند، آقای هاشمي رفسنجاني بود.

20 فروردین 1337
اميراسدالله علم و ابراهيم خواجه نوري كه به دعوت دولت آمريكا به آن كشور رفته اند، در مصاحبه‌ای اعلام كردند يكي از نيازهاي جامعه ايران، تأسيس دانشگاه هاي آمريكايي است؛ زيرا دانشجوياني كه به آمريكا مي آيند ديگر حاضر نيستند به ايران بازگردند، در حالي كه مردم محروم ايران به خدمات آنها نياز دارند!

20 فروردین 1330
كنفرانس واشنگتن متشكل از نمايندگان آمريكا و انگليس با صدور اطلاعيه اي اعلام كرد: مذاكراتي درباره قضاياي خاورميانه و مخصوصاً ملي شدن صنعت نفت در ايران آغاز شده است.

20 فروردین 1321
«پزشك احمدي» كه زندانيان سياسي مخالف رضا شاه را در زندان با تزريق آمپول هوا مي‌كشت، در عراق شناسائي و دستگير شد. وي كه پس از سقوط رضا شاه در شهريور 1320 از ايران فرار كرده بود، به تهران مسترد و محاكمه شد.

20 فروردین 1305
خبر تخريب قبه و بارگاه ائمه بقيع، خشم علماي ايران و عراق را برانگيخت و بيانيه‌هاي متعددي از سوي آنان در محكوميت اقدام وهابي‌ها انتشار يافت.

20 فروردین 1303
نظاميان در تهران و شهرستانها رژه بزرگي به حمايت از رضاخان انجام دادند. امراي لشكري تهديد كردند در صورتي كه نمايندگان مجلس، رضايت رضاخان را جلب نكنند، به حمایت از وی در تهران دخالت نظامی خواهند كرد. رضاخان در اعتراض به مخالفت مجلس با طرح جمهوری خواهی وی، به حالت قهر تهران را ترک کرده است.

20 فروردین 1300
روزنامه «نوروز» كه روز نهم فروردين اجازه انتشار گرفته بود، به دليل درج مطلبي تحت عنوان «غارتگران مفتخوار» از طرف دولت سید ضیاء الدین طباطبایی توقيف شد.

20 فروردین 1300
200 نفر از نيروهاي وفادار به اسماعيل سيميتقو شورشي كرد، در درگيري با قواي ژاندارمري كشته شدند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات