شهید بهشتی "اشهد ان علی ولی‌الله" نمی‌گفت؟

عکس لید
آیت‌الله سیدمحمد بهشتی از شخصیت‌های مهم تاریخ انقلاب اسلامی است که صراحت، مدیریت و آزاداندیشی‌اش باعث شده بود تا بدخواهان و کینه‌توزان علیه او اقدام به شایعه‌سازی کنند.
چهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۴

پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله سیدمحمد بهشتی از شخصیت‌های مهم تاریخ انقلاب اسلامی است که صراحت، مدیریت و آزاداندیشی‌اش باعث شده بود تا بدخواهان و کینه‌توزان علیه او اقدام به شایعه‌سازی کنند.

مخالفان شهید بهشتی به‌خاطر آنکه موضوع اساسی و مهمی در نقد این عضو شورای انقلاب و اولین رئیس قوه‌ی قضاییه‌ی جمهوری اسلامی پیدا نمی‌کردند، ناچار بودند موضوعات عجیب و حتی پیش‌پاافتاده‌ای را مستمسک بهانه قرار دهند.

حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق نوری در جلد اول کتاب خاطراتش گوشه‌ای از این شایعات و بهانه‌ها را بیان کرده که خواندنی است:

«مرحوم‌ شهید بهشتی یک سبک خاصی‌ در مدیریت‌ داشت‌، حتی‌ وضع‌ ظاهری‌ ایشان‌ نیز بسیار مرتب‌ بود و در خانه‌اش‌ از مبل‌ استفاده‌ می‌کرد و گاهی‌ هم‌ لباده‌ می‌پوشید. همه‌‌‌ی این‌ عوامل‌ جمع‌ شده‌ بود که‌ یک‌ جوی‌ بر ضد ایشان‌ به‌ راه ‌اندازند که‌ مثلاً ایشان‌ «اشهد اَن‌ علی‌ ولی ‌الله‌» را در اقامه‌ی‌‌ نماز نمی‌گوید، پس‌ اهل‌ ولایت‌ نیست‌. درحالی‌که ایشان‌ می‌گفتند: «اشهد اَن‌ محمد رسول‌الله‌ و ان‌ علیاً ولی‌الله‌» اما آن‌ها این‌ را بهانه‌ای‌ برای‌ کوبیدن‌ شهید بهشتی‌ قرار داده‌ بودند.»

شهید بهشتی

در ادامه‌ی خاطره‌ی ناطق نوری آمده است:

«از خصوصیات‌ آقای‌ بهشتی‌ قبل‌ و بعد از انقلاب‌ این‌ بود که‌ هیچ‌ موقع‌، درصدد این‌ نبود که‌ به‌ این‌ حرف‌ها پاسخ‌ بدهد. در جلسه‌ای‌ که‌ روزهای‌ چهارشنبه‌ عصر در منزل‌ ایشان‌ برگزار می‌شد، بنده‌ به‌ طور متناوب‌ شرکت‌ می‌کردم‌. مباحث‌ مختلف‌ اقتصادی‌ و سیاسی‌ و اعتقادی‌ مطرح‌ می‌شد و ایشان‌ مباحث‌ مختلف‌ فقهی‌ را با تکیه‌ بر فقه‌ سنتی‌، منتها با واژه‌ای‌ مدرن‌ طرح‌ می‌کرد و معتقد بود که‌ اطلاعات‌ و دانش‌ ما باید به‌ روز باشد؛ منتها عده‌ای‌ مقدس‌نما بودند و می‌گفتند: «ایشان‌ چون‌ در خانه‌اش‌ مبل‌ استفاده‌ می‌کند و به‌ زبان‌ انگلیسی‌ حرف‌ می‌زند و به‌ خارج‌ از ایران‌ رفته‌ است‌، آدم‌ انقلابی‌ نمی‌تواند باشد.» حتی‌ شایع‌ کرده‌ بودند که‌ زمانی‌ که‌ ایشان‌ از آلمان‌ برگشته‌، دو هواپیما اجناس‌ لوکس‌ برای‌ منزلش‌ آورده‌ و در خانه‌ی‌ اشرافی‌ زندگی‌ می‌کند و دارای‌ نوکر و کلفت‌ است‌. عده‌ای‌ رفته‌ بودند جلوی‌ منزل‌ ایشان‌ که‌ مثلاً خانه‌ی‌ ایشان‌ را ببینند. همسر مرحوم‌ شهید بهشتی‌ به‌ این‌ عده‌ گفته‌ بود: «آن‌ نوکر و کلفتی‌ که‌ می‌گویید من‌ هستم‌. این‌ هم‌ زنبیل‌ اجناسی است که خریداری کردم.» کمااین‌که‌ بعد از پیروزی‌ انقلاب‌ در دوران‌ بنی‌صدر، چنین‌ جوی‌ را برضد ایشان‌ به‌ راه‌ انداخته‌ بودند.»

این خبر را به اشتراک بگذارید:
برچسب ها: ناطق نوری
ارسال نظرات