مرکز اسناد انقلاب اسلامی

"اسناد درس‌آموز"/مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر كرد
در سند زیر كه جز اسناد به دست آمده از لانه جاسوسی آمریكا می باشد نشان می دهد كه بنیاد پهلوی به رغم ادعاهای خاندان پهلوی مبنی بر خیریه بودن هدف تاسیس این بنیاد ، سهم قابل توجهی از درآمد فزآینده آن به حساب های شخصی خاندان پهلوی واریز می‌شد.
تاریخ انتشار: ۱۸:۴۳ - ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - 2015December 21
پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ «جوانهای عزیز! اسناد درس آموز لانه جاسوسی را بگیرید و بخوانید... دانشجویانی كه آنجا را گرفتند و فهمیدند كه لانه جاسوسی است با زحمت زیاد آن را استحصال كردند... این‌ها نشان می‌دهد كه امریكایی‌ها در هنگام اوج نهضت و پیروزی انقلاب دائم درحال توطئه علیه جمهوری اسلامی بوده‌اند؛ آمریكا این است.» این بخشی از توصیه رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان و دانش‌آموزان به مناسبت ۱۳ آبان سالروز تسخیر سفارت آمریكا (لانه جاسوسی) است. 
بر همین اساس مركز اسناد انقلاب اسلامی از این پس به صورت روزانه، اقدام به انتشار اسناد استحصال شده از سفارت آمریكا می‌كند. در سند زیر كه جز اسناد به دست آمده از لانه جاسوسی آمریكا است نشان می دهد كه  بنیاد پهلوی  به رغم ادعاهای خاندان پهلوی مبنی بر خیریه بودن هدف تاسیس این بنیاد ، سهم قابل توجهی از درآمد فزآینده آن به حساب های شخصی خاندان پهلوی واریز می شد كه در زیر متن كامل سند را مشاهده می فرمائید:
سرّیاز سفارت تهرانبه واشنگتنموضوع: بنیاد پهلوی این سازمان مالك هتلها ٬ رستورانها و سهام های بسیار در شركتهای متعددی می باشد. از میان مسایل  یاد شده نقش آن در بخش‌های دارویی ( مؤسسه رفاهی داروپخش) و كارخانجات پنبه نسوز و سیمان  بیشتر است.
 این بنیاد 50 % تولیدات سیمان ایران را كنترل می كند. بنیاد درآمد فزاینده ای دارد كه  مدعی هستند صرف امور  خیریه ای   می شود و به همین دلیل نیز تاسیس شده است ؛ ولی رقمی در حدود 20 تا 40 درصد  این درآمد  مستقیما به اعضاء خانواده سلطنتی می رسد.
 
 بنیاد به طور مؤثری اداره نمی شود چرا كه اكثراً از آن برای یافتن شغل برای دوستان و وابستگان  خاندان پهلوی استفاده می شود. چون این بنیاد از پشتیبانی دربار برخوردار است اولویتهایی بی اندازه به  آن داده می شود ٬ به طوری كه توسعه تجارت ایران را مختل ساخته و مانع رشد آن می شود بنیاد سرچشمه  بیشتر نارضایتیهای ایرانیان از فعالیتهای خانواده سلطنتی است. 
 
سری - سفارت تهران
 
  

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر