مرکز اسناد انقلاب اسلامی

به مناسبت روز ملی خلیج فارس
شهید صفايی از دانشجويان نخبه‌ دانشگاه شريف بود و من در لانه‌‌ جاسوسی او را شناخته بودم. کاری که اين عزيز در سه ماه قبل از شهادتش در رابطه با ابوموسی کرد هنوز که هنوز هست راهنمای ماست، يعنی اين کاری که او کرده و کتباً در وزارت خارجه هست راهنمای کارهای بعدی شده و هنوز دارد بر اساس آن کار می‌شود.
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۲ - ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 2022April 30

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ دهم اردیبهشت ماه به عنوان روز ملی خلیج فارس نامگذاری شده است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی حساسیت‌ها بر روی خلیج فارس بیش از پیش شد. حسین شیخ‌الاسلام اولین معاون سیاسی وزارت خارجه درباره طرح شهید صفایی پیرامون خلیج فارس می‌گوید: من برادرانی را که از لانه‌ جاسوسی  يا انجمن امريکا می‌شناختم برای رياست اداره‌ها و معاونت‌ها جذب کردم. يک کسی که من بايد حتماً اسمش را ببرم شهيد صفايی است. او از بچه‌های لانه‌ جاسوسی بود من وقتی که آمدم در وزارت خارجه فهميدم که مهمترين مسئله‌ مورد مناقشه‌ ما جزيره‌ ابوموسی است. دلم می‌خواست يک آدم عاشق و فهميده اين مسئله را برای ما از آب در بياورد... در خليج فارس می‌فهميدم ابوموسی برای ما خيلی مهم هست چون کسان ديگر رويش ادعا دارند ...

شهید مجید موذن صفایی 

 

صفايی خودش هم عاشق بود وقتی که با من صحبت کرد خودش هم اين کار را قبول کرد. ايشان از دانشجويان نخبه‌ دانشگاه شريف بود و من در لانه‌‌ جاسوسی او را شناخته بودم. خودش هم من را دوست داشت و می‌خواست که با من تعامل کند آمد و کاری که اين عزيز در سه ماه قبل از شهادتش در رابطه با ابوموسی کرد هنوز که هنوز هست راهنمای ماست، يعنی اين کاری که او کرده و کتباً در وزارت خارجه هست راهنمای کارهای بعدی شده و هنوز دارد بر اساس آن کار می‌شود.

منبع: خاطرات حسین شیخ‌الاسلام، گنجینه تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی

 

پی‌نوشت:

شهید مجید موذن صفایی دوم آذر  ۱۳۳۶ در اصفهان به دنیا آمد. در رشته مهندسی متالورژی دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد. در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۱ در عملیات بیت‌المقدس به فیض شهادت نایل آمد.

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر