مرکز اسناد انقلاب اسلامی

موضوعات
مخاطب گرامی تا اطلاع ثانوی جهت خرید کتاب از مرورگر فایرفاکس استفاده نمایید
نام کتاب: داریوش همایون
نام نویسنده: مصطفی جوان
موضوع : کتاب
زیرگروه موضوع: دانستنیهای انقلاب اسلامی برای جوانان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۱
قیمت: ۳۴۰۰۰ ریال
شمارگان: ۲۵۰۰
تعداد صفحات: ۲۲۶
قطع: پالتویی
شابک: ۵ـ ۶۰۶ـ ۴۱۹ـ۹۶۴ـ۹۷۸
تعداد
وضعیت: موجود
نسخه کتاب الکترونیک:
معرفی اجمالی:

تاریخ معاصر ایران یكی از پیچیده‌ترین و پرفراز و فرودترین دوره‌های تاریخی این دیار است؛ مقطع زمانی حساسی كه در آن كشور ما دچار تغییرات و تحولات ژرفی شد. یكی از راه‌های حصول شناخت نسبتاً دقیق و جامع از تاریخ معاصر ایران به‌ویژه دوره‌ی پهلوی بررسی زندگانی اشخاصی است كه زمام امور را در دست داشته‌اند. این پژوهش جهت شناخت و بازشناسی نقش داریوش همایون در تحولات دوره¬ی پهلوی انجام شده است.
داریوش همایون، فرزند نورالله، در پنجم مهرماه سال 1307 در تهران به دنیا آمد. دوره‌ی دبستان و دبیرستان خود را در تهران به پایان رساند و در رشته‌ی حقوق دانشگاه تهران به ادامه‌ی تحصیل پرداخت. دوره‌ی نوجوانی داریوش همایون مقارن با رخداد جنگ جهانی دوم و اشغال ایران توسط متفقین بود. فعالیت‌های سیاسی وی از همین برهه آغاز گردید و در نیمه‌ی دهه‌ی بیست به گروه شبه‌نظامیان «انجمن» وارد گردید. داریوش همایون در دوران دانشجویی به عضویت احزاب پان‌ایرانیست، حزب ملت ایران و حزب سومكا درآمد. احزاب مذكور دارای عقاید افراطی ناسیونالیستی بودند و شاه‌پرستی را از اركان اصلی وطن‌پرستی برمی‌شمردند.
پس از كودتای 28 مرداد 32 كه فعالیت احزاب سیاسی ممنوع گردید، داریوش به كار روزنامه‌نویسی وارد گردید. ابتدا كار خود را با انتشار مجله‌ی هنری جام‌جم آغاز كرد و سپس در بخش سرویس خارجی روزنامه‌ی اطلاعات فعالیت خویش را ادامه داد. در سال 1339 مدیریت سازمان كتاب‌های جیبی را عهده‌دار شد و پس از چندی مدیریت انتشارات مؤسسه‌ی فرانكلین را پذیرفت. همایون همچنین به سمت دبیری سندیكای نویسندگان و خبرنگاران مطبوعات رسید. داریوش در سال 1346 روزنامه‌ی آیندگان را تأسیس نمود و با انتشار روزنامه به دولت نزدیك شد و مشاور مطبوعاتی نخست‌وزیر گردید. پس از آن كه حزب رستاخیز در سال 1353 تأسیس گردید، داریوش همایون به این حزب پیوست و به سمت قائم‌مقامی حزب و همچنین وزارت اطلاعات و جهانگردی در زمان آموزگار دست یافت. یكی از اقدامات وی در دوران وزارت اطلاعات، چاپ مقاله‌ی شخص مجعولی به نام رشیدی مطلق تحت عنوان «ایران و استعمار سرخ و سیاه» بود. در این مقاله با كمال بی‌شرمی به حضرت امام توهین شده بود. در هر حال اولین ثمره‌ی مقاله¬ی مزبور بركناری دولت آموزگار در 4 شهریور 57 بود كه به تبع آن، داریوش همایون نیز از وزارت عزل گردید...