مرکز اسناد انقلاب اسلامی

موضوعات
مخاطب گرامی تا اطلاع ثانوی جهت خرید کتاب از مرورگر فایرفاکس استفاده نمایید
نام کتاب: سرگذشت دیكتاتور
نام نویسنده: ساره جمالی زواره
موضوع : کتاب
زیرگروه موضوع: دانستنیهای انقلاب اسلامی برای جوانان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴
قیمت: ۶۰۰۰۰ ریال
شمارگان: ۲۵۰۰
تعداد صفحات: ۲۱۶
قطع: پالتویی
شابک: ۹۷۸-۹۶۴-۴۱۹-۷۷۷-۲
تعداد
وضعیت: موجود
نسخه کتاب الکترونیک:
معرفی اجمالی:

كتاب حاضر، می‌كوشد بخش‌هایی از زندگی عبرت‌آموز رضاخان پهلوی را به تصویر بكشد. آشنایی با شخصیت رضاخان و مراحل زندگی‌اش، تصویر روشنی از وضعیت اسفبار ایران در دوران حكومت شاهنشاهی (بالاخص دوران قاجار و پهلوی) به مخاطب ارائه می‌دهد. شما با مطالعهٔ این كتاب خواهید  دید چگونه یك قزاق دون‌پایه كه حتی‌ سواد خواندن و نوشتن هم ندارد، تنها به خاطر خشونتی كه در سركوب نهضت‌های اعتراضی مردم كشورش از خود نشان می‌دهد، به سرعت مدارج ترقی را طی می‌كند و از پایین‌ترین مراتب نظامی‌گری، با انتخاب مستقیم انگلیسی‌ها به پادشاهی می‌رسد.

دوران حكومت پهلوی(رضا و محمدرضا) كه مصادف بود با سرعت گرفتن پیشرفت فن‌آوری و صنعت در غرب، بیش از 50 سال به طول انجامید. این زمان بسیار طولانی، با سیاست‌های استعمارگران تبدیل گشت به دوران سیاهِ عقب‌ماندگی و تحقیر ایرانیان. نیم قرن از عمر طلایی كشور عزیزمان كه می‌توانست قرین بزرگ‌ترین موفقیت‌ها و افتخارات برای ایران باشد، زیر چكمه‌های رضاخان و وادادگی‌های پسرش محمدرضا در مقابل غرب، بر باد رفت.

در پایان این سرگذشت تأسف‌برانگیز خواهید دید كه چطور رضاخان به دستور اربابان انگلیسی‌اش، تحقیرشده و مستأصل، كشور را ترك می‌كند و در غربت، مرگ او را در می‌یابد. آری، شاید باورش برای نسل جدید سخت باشد، اما روزگاری نه چندان دور بر این كشور مظلوم كسانی همچون رضاخان حكومت كرده‌اند!