کد خبر: ۱۰۰۶

بیست و ششم خرداد ماه در گذار تاریخ

26 خرداد 1386
آیت الله محمد فاضل لنکرانی در 76 سالگی به رحمت ایزدی پیوست. به این مناسبت، از سوی دولت سه روز عزای عمومی در سراسر کشور اعلام شد.

26 خرداد 1385
دادگاه استيناف فرانسه محدوديت هاي اعمال شده براي اعضاي گروه موسوم به «شوراي مقاومت ملي» كه شاخه سياسي سازمان مجاهدين خلق مي باشد را لغو كرد و اعلام كرد اين عده مي توانند به خارج از فرانسه بروند و يا در خارج از پاريس با دفاتر خود ارتباط برقرار كنند.

26 خرداد 1383
سفير قطر در تهران به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شديد جمهوري اسلامي ايران به حادثه تيراندازي مأموران قطري به يك شناور ايراني كه باعث كشته شدن فرزند 16 ساله ناخداي لنج ايراني گرديد، به وي ابلاغ گرديد.

26 خرداد 1377
مهندس جعفر شريف‌امامي از نخست‌وزيران عصر پهلوي دوم و رهبر لژ فراماسونري ايران در نيويورك درگذشت و درحومه همان شهر به خاك سپرده شد.

26 خرداد 1373
رابرت پليترو معاون وزير خارجه آمريكا اعتراف كرد «ما همچنان تجهيزات خريداري شده از سوي ايران توسط رژيم سابق را نگه داشته ايم.

26 خرداد 1369
مطبوعات تركيه مدعي شدند پاسداران ايراني اشياء شخصي كاردار تركيه در تهران را در مرز دو كشور توقيف كردند. اين ادعا توسط سفارت جمهوري اسلامي ايران در آنكارا تكذيب شد و وابسته مطبوعاتي سفارت ايران در آنكارا گفت كاردار تركيه در حال خارج كردن غيرقانوني اشياء عتيقه از مرز بوده است.

26 خرداد 1368
حجت الاسلام حاج سيداحمد خميني طي نامه اي به رهبر معظم انقلاب خواستار انتقال وجوه موجود در حساب حضرت امام خميني به شوراي مديريت حوزه علميه قم شد.

26 خرداد 1367
دو دولت ايران و فرانسه از امروز روابط سياسي متقابل را كه از 27 تير سال 1366 قطع شده بود، از سر گرفتند.

26 خرداد 1366
مقامات نيروي دريايي آمريكا مدعي شدند جمهوري اسلامي ايران آبهاي خليج فارس را مين گذاري كرده است.

26 خرداد 1366
به دنبال ضرب و شتم يك ديپلمات ايراني در منچستر و عدم رعايت كنوانسيون وين توسط دولت انگليس وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران كليه اعضاي سفارت خود در لندن به جز يك نفر را به تهران فراخواند.

26 خرداد 1360
دو فوريت طرح «بررسي كفايت رئيس جمهور» در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد و در روزهاي بعد بررسي طرح آغاز شد.

26 خرداد 1360
سازمان مجاهدين خلق با انتشار اطلاعيه اي تحت عنوان «مردم تهران آماده نجات جان دكتر بني صدر باشيد» هواداران خود را به حمايت جدي از بني صدر به بهانه «نجات جان» وي دعوت كرد.

26 خرداد 1360
روزنامه كيهان فتواي حضرت آيت الله العظمي گلپايگاني در مورد لايحه قصاص را چاپ كرد. ايشان در اين فتوا تصريح كردند «اگر مسلماني حكم قصاص را در اسلام منكر شود مرتد مي شود چون انكار صريح قرآن و ضروري دين است.

26 خرداد 1358
والري ژيسكاردستن رئيس جمهور فرانسه در ملاقات با اميرعلائي اولين سفير جمهوري اسلامي ايران در پاريس گفت «وقتي ملتي مي خواهد سرنوشت خويش را خود به دست گيرد هيچ دولتي حق ندارد مانع يا سدي براي چنين ملتي بشود.

26 خرداد 1358
«الثوره» ارگان حزب حاكم بعث عراق مقاله شديداللحني عليه جمهوري اسلامي ايران انتشار داد و براي سومين روز متوالي حمايت رژیم را از اقليت عرب نژاد ايران اعلام كرد.

26 خرداد 1358
امام خميني دستور تأسيس جهاد سازندگي را صادر كردند.

26 خرداد 1357
اكثر مراجع با انتشار اعلاميه هاي جداگانه اي مردم را به عزاداري در چهلمين روز شهداي قم كه فردا در سراسر كشور برگزار مي شود فراخواندند.

26 خرداد 1356
امروز در حالي كه سلطان قابوس پادشاه عمان به ديدار سه روزه خود از تهران خاتمه داد و با بدرقه شاه، تهران را ترك كرد، صدها تظاهركننده ايراني در مركز ايالت جورجياي آمريكا حمايت واشنگتن از رژيم شاه و مداخله نظامي رژيم شاه در عمان را محكوم كردند و خواستار خروج سربازان ايراني از عمان شدند.

26 خرداد 1342
شاه در پاسخ به تقاضاي بن گوريون اولين نخست وزير اسرائيل كه خواستار برقراري رابطه سياسي با ايران شده بود، نوشت: «نظريات شما را درك مي كنم ولي مخالفت روحانيون جدي است و من در حال حاضر قادر به چنين كاري نيستم.»

26 خرداد 1330
«شيكاگو تريبون» در گزارشي نوشت مسئله نفت ايران نه به انگليس مربوط است و نه به آمريكا و اين دو دولت حق مداخله در امور داخلي ايران را ندارند. اين حق ايران است كه منابع طبيعي خود را در اختيار خود داشته باشد.

26 خرداد 1317
سيدعبدالحسين ديبا رئيس محاسبات وزارت دربار و از محارم رضاشاه، به اتهام اختلاس و به دستور سرپاس مختاري رئيس شهرباني در زندان ملاير به طرز فجيعي به قتل رسيد.

26 خرداد 1307
امان الله خان پادشاه افغانستان، تهران را به قصد كشورش ترك كرد.

26 خرداد 1301
كابنيه دوم احمد قوام ـ قوام السلطنه ـ آغاز به كار كرد. اين كابينه تا 5 بهمن همان سال دوام يافت‌.

26 خرداد 1299
حكومت جمهوري انقلابي گيلان، رشت و انزلي را تصرف كرد.

26 خرداد 1291
وثوق الدوله از وزارت خارجه كناره‌گيري كرد و علاءالسلطنه عهده‌دار اين وزارتخانه شد.

26 خرداد 1287
امروز شبنامه اي بدون امضا ولي خطاب به قزاقها و عليه هم پيماني آنها با محمدعليشاه و روسيه، در سطح شهر به تعداد زياد منتشر شد. گزارش ديگر اينكه مجاهدين رشت و قزوين به سوي تهران حركت كردند تا در هر پيش آمدي به حمايت از مجاهدين تهران برخيزند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات