کد خبر: ۱۱۰۳

سوم مرداد ماه در گذار تاریخ

3 مرداد 1385
جمع زيادي از فرهنگيان با تجمع در ميدان فلسطين تهران، ضمن حمايت از جنبش اسلامي حزب الله لبنان، جنايات رژيم صهيونيستي و حاميان انگليسي و آمريكايي آنان را محكوم كردند.

3 مرداد 1377
روزنامه «كريستين ساينس مانيتور» در گزارشي نوشت ايران با پناه دادن به چهار ميليون و پانصد هزار پناهجوي افغاني و عراقي در دهه 1990 و مراقبت هاي بهداشتي و آموزشي از آنان، شرط ميهمان نوازي را به جاي آورده است.

3 مرداد 1375
سناي امريكا لايحه قانوني تشديد مجازات شركتهاي خارجي طرف قرارداد با ايران و ليبي را تصويب كرد.

3 مرداد 1371
يك قطار مسافري پاكستان به دليل وجود شعارهايي عليه جمهوری اسلامی ایران در بيرون و داخل اتاقهاي آن در مرز دو كشور متوقف شد و از ورود آن به ايران جلوگيري به عمل آمد.

3 مرداد 1367
نيروهاي سازمان مجاهدين خلق(منافقين) عمليات موسوم به «فروغ جاويدان‌» را در مرزهاي غرب كشور آغاز كردند.

3 مرداد 1366
وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران اعلام كرد وحيد گرجي مترجم سفارت ايران در پاريس كه تحت تعقيب پليس فرانسه است، داراي گذرنامه اي است كه مصونيت هاي پيش بيني شده در كنوانسيون وين را داراست و تعقيب ايشان تخطي از كنوانسيون ژنو و نوعي هوچيگري است.

3 مرداد 1362
بر طبق گزارش مجله تايم، هر سال صدها ميليون دلار تجهيزات نظامي آمريكايي عليرغم تحريم نظامي به ايران فروخته شده است. شركتهاي آمريكايي از طريق دلالان اسلحه و همچنين از طريق كشورهاي ثالث به فروش و ارسال اسلحه به ايران اقدام مي کنند.

3 مرداد 1360
آيت‌الله شيخ بهاءالدين محلاتي از علماي مبارز عصر پهلوي اول و دوم در 85 سالگي در شهر شيراز دار فاني را وداع گفت.

3 مرداد 1360
اعضاي گروههاي پيكار و فدائيان خلق كه خانه سفير جمهوري اسلامي ايران در سوئد را اشغال و سفير و همسر او را گروگان گرفته بودند، توسط پليس سوئد دستگير شدند.

3 مرداد 1357
مردم قم امروز را به خاطر جنايات رژيم شاه تعطيل عمومي اعلام كردند.

3 مرداد 1357
به دنبال درگيريهاي چند روز گذشته شهر مشهد، امروز از سوي علماي اين شهر عزاي عمومي اعلام شد و بازار مشهد تعطيل گرديد.

3 مرداد 1353
. يادداشت تفاهم براي توليد موشكهاي دوربرد در ايران، بين مؤسسه ناسا و سازمان انرژي اتمي به امضا رسيد.

3 مرداد 1352
سيل در نجف آباد اصفهان چهار هزار نفر را بي خانمان كرد.

3 مرداد 1351
در يك زد و خورد خونين ميان مأموران انتظامي و گروه سياهكل، محمد صفاري آشتياني رهبر اين گروه به قتل رسيد.

3 مرداد 1351
دكتر علينقي كني دبيركل حزب مردم كه از ارديبهشت 1350 اين سمت را عهده دار بود متعاقب حمله به اميرعباس هويدا نخست وزير به دستور شاه بركنار شد.

3 مرداد 1349
ايران پيشنهاد دولت عراق مبني بر بازگشت به عهدنامه 1937 را رد كرد.

3 مرداد 1343
لايحه كاپيتولاسيون در مجلس سنا به تصويب رسيد.

3 مرداد 1339
جمال عبدالناصر رئيس جمهور مصر فرمان قطع رابطه كشورش با ايران را به دليل همپيماني محمدرضا پهلوي با رژيم صهيونيستي اعلام كرد.

3 مرداد 1328
راديو امريكا اعلام كرد رييس جمهور امريكا در نظر دارد 220 ميليون دلار كمك نظامي در اختيار ايران‌، تركيه و كره جنوبي قرار دهد.

3 مرداد 1323
اساسنامه اوليه شوراي عالي اقتصاد تدوين شد. به موجب اين اساسنامه شوراي مزبور از 24 نفر تشكيل مي شد كه 18 نفر آن را هيأت وزيران به پيشنهاد نخست وزير براي مدت سه سال و بقيه با اكثريت دو سوم آراء اين 18 نفر براي همان مدت تعيين مي شدند.

3 مرداد 1323
بر اثر تصادم دو هواپيما بين مهرآباد و امامزاده حسن 11 نفر جان خود را از دست دادند.

3 مرداد 1321
محاكمه سرپاس ركن الدين مختاري رئيس شهرباني مقتدر عصر رضاشاه و همدستانش در دادگستري آغاز شد. ساختمان دادگستري تحت مراقبت 2 گروهان نظامي و يك صد پاسبان مسلح قرار داشت.

3 مرداد 1320
سفير ايران در مسكو به وزارت امور خارجه اطلاع داد دولت شوروي در زمينه فشار بر ايران براي اخراج آلمانيها، تحت فشار انگليس قرار دارد.

3 مرداد 1314
كنسول انگليس در مشهد مي گويد ماجراي سركوب قيام مردم مشهد در مسجد گوهرشاد صدها كشته و مجروح داشت و صدها نفر نيز دستگير و به سربازخانه ها برده شدند كه هر روز آنها را در گروه هاي 30 نفره به فلك مي بندند.

3 مرداد 1312
محاكمه دكتر «ليندنبلات» آلماني مديركل سابق بانك ملي ايران و همكارانش به جرم چندين فقره اختلاس در عدليه آغاز شد.

3 مرداد 1303
وزيرمختار آمريكا در تهران با اشاره به حادثه قتل «ماژور ايمبري» ويس كنسول آمريكا كه 5 روز پيش در تهران ترور شد خواستار مجازات قاتلين، پرداخت غرامت به همسر مقتول، پرداخت هزينه آمد و رفت يك كشتي آمريكايي جهت انتقال مقتول و گماردن محافظان كافي براي سفارت و كنسولگري آمريكا شد.

3 مرداد 1289
ميرزاحسن خان مستوفي الممالك صدراعظم جديد، پانزدهمين كابينه عصر مشروطه را تشكيل داد.

3 مرداد 1287
محل استقرار ستارخان در تبريز به محاصره قواي دولتي درآمد.

3 مرداد 1287
حسينقلي خان نظام السلطنه از صدراعظم هاي عصر محمدعليشاه قاجار دو هفته پس از آنكه در اعتراض به مناقشه ميان مجلس و شاه بر سر قيام مشروطه، از مقام خود استعفا كرد، در 86 سالگي درگذشت.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات