کد خبر: ۱۱۸۵

هشتم شهریور ماه در گذار تاریخ

8 شهریور 1385
 نجيب محفوظ نويسنده برجسته مصري و برنده جايزه ادبي نوبل در 95 سالگي درگذشت.

8 شهریور 1374
آيت الله حاج شيخ جلال طاهر شمس گلپايگاني از اعضاي جامعه مدرسين حوزه علميه قم بر اثر يك سانحه رانندگي در جاده اصفهان جان خود را از دست داد.

8 شهریور 1372
به حكم حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب، تيمسار سرتيپ علي صياد شيرازي به سمت جانشين رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح منصوب شد.

8 شهریور 1366
يونايتدپرس در گزارشي اعلام كرد منابع اطلاعاتي آمريكا و وزارت جنگ آن كشور تصريح دارند كه سعوديها در كشتار زائرين ايراني از اسلحه گرم استفاده كرده اند.

8 شهریور 1363
نماينده جمهوري اسلامي ايران در دفتر سازمان ملل در ژنو در ديدار با معاون صليب سرخ جهاني از وي خواست موضوع ربوده شدن هواپيماي مسافري ايران كه به عراق برده شد و همچنين لزوم آزادسازي مسافران آن را مورد توجه جدي قرار دهد.

8 شهریور 1360
محمد علي رجائي (رئيس جمهور)‌ و محمدجواد باهنر (نخست‌وزير) در انفجار بمب در ساختمان نخست وزيري به شهادت رسيدند. سازمان مجاهدين خلق (منافقين) مسئوليت اين انفجار را بر عهده گرفت.

8 شهریور 1359
حجت الاسلام هاشمي رفسنجاني اظهار داشت: با آزادي گروگانها اختلاف ما با آمريكا به زودي حل نخواهد شد.

8 شهریور 1357
كيهان خبر از آزاد شدن تعدادي از مدرسان حوزه علميه قم كه به نقاط مختلف كشور تبعيد شده بودند داد. اطلاعات نيز براي تبرئه خود از انتشار مقاله توهين آميز 17 دي 1356 عليه امام، مقاله اي را چاپ كرد و روزنامه هاي كيهان انگليسي و تهران دوژورنال تصاوير امام را چاپ كردند و بيانيه هاي ايشان را انتشار دادند.

8 شهریور 1356
امروز يكي از مناطق شهرداري تهران توسط مردم معترض به آتش كشيده شد و وسائل آن تخريب گرديد

8 شهریور 1348
. دولت ايران اطلاعيه 4 شهريور دولت عراق در مورد ممنوعيت ورود كالاهاي ايراني به عراق را محكوم كرد و متعاقباً سفير خود را از بغداد فرا خواند.

8 شهریور 1348
سيدضياءالدين طباطبايي، نخست وزير كودتاي سوم اسفند 1299 در 80 سالگي درگذشت.

8 شهریور 1346
آيت الله ميلاني در جلسه درس خود از يورش مجدد ساواك به مدرسه فيضيه قم اظهار تأسف كرد. آيت الله العظمي گلپايگاني و شريعتمداري نيز در اعتراض به همين حادثه از شركت در نماز جماعت خودداري كردند.

8 شهریور 1338
حفاری اولین چاه شرکت نفت ایران و ایتالیا موسوم به «سیریپ» آغاز شد. این اولین چاهی بود که در فلات قاره ایران در خلیج فارس حفر می‌گردید.

8 شهریور 1332
فرمانداري نظامي تهران طی اعلاميه شماره 14 خود ضمن ارائه فهرستی از مقامات دولت مصدف از مردم خواست محل اختفاء آنان را به فرمانداري نظامي اطلاع دهند. این اعلامیه همچنین تصریح دارد كه دولت دكتر مصدق ديوني در حدود هجده ميليارد ريال براي ملت ايران باقي گذاشته است.

8 شهریور 1330
دولت انگليس اقدام به تحريم اقتصادي و بلوكه كردن داراييهاي ايران كرد. هدف، مقابله با نهضت ملي شدن صنعت نفت ايران بود.

8 شهریور 1327
دولت هژير طی دستوری اعلام کرد كساني كه از دولت حقوق مي گيرند حق شركت كردن در روزنامه به عنوان مدير، سردبير و عضو هيأت تحريريه را ندارند. اين دستور مطبوعات را عليه هژير تحريك كرد و جرائد دست به حملات شديدي علیه دولت زدند.دولت نيز تعداد زيادي از جرايد را توقيف نمود

8 شهریور 1322
قواي شوروي و انگليس بسياري از رجال ايراني و افسران ارتش را به اتهام همكاري با آلمان بازداشت و زنداني كردند. از جمله دستگير شدگان سرلشكر فضل الله زاهدي بود كه به زندان انگليسي‌ها در فلسطين برده شد.

8 شهریور 1320
از سوي دولت فروغي، در تهران حكومت نظامي اعلام شد وسپهبد اميراحمدي فرماندار نظامي تهران شد.

8 شهریور 1320
در حالي كه طي 5 روز گذشته قواي انگلستان و روسيه در حال پيشروي در شهرهاي ايران هستند، سفيران دو كشور طي دو يادداشت جداگانه شرايط قطع عمليات و ترك مخاصمه را به دولت ايران اعلام كردند.

8 شهریور 1320
در شرایط اشغال کشور توسط قوای بیگانه ، با تصويب طرح مرخصي سربازان وظيفه در شوراي عالي جنگ، هزاران سرباز وظيفه در تهران و شهرستانها پراكنده شدند.

8 شهریور 1311
دكتر «كورت ليندن بلات» رئيس آلماني بانك ملي ايران به علت اختلاس و تنظيم بيلان جعلي از كار بركنار و تحت تعقيب قرار گرفت. «اتوفوگل» معاون وي نيز كه معزول شده بود، با استفاده از صندوق عقب اتومبيل، به بيروت فرار كرد و در آنجا خودكشي نمود.

8 شهریور 1303
سردار سپه رئيس الوزراء، كابينه خود را تشكيل داد. اين كابينه تا 28 آذر 1304 برقرار بود .

8 شهریور 1300
وزارت امور خارجه امروز طي دستوري به اداره كارگزاري بنادر جنوب درخواست كرد از ترخيص كليه كالاهايي كه انگليسي ها بدون اجازه دولت ايران آنها را به گمرك بوشهر و بندر لنگه وارد كرده اند خودداري شود.

8 شهریور 1299
كنفرانس ملل شرق در باكو تشكيل شد. در اين كنفرانس هسته‌هاي اوليه احزاب كمونيستي در كشورهاي آسيايي شكل گرفت‌.

8 شهریور 1298
چيچرين كميسر امور خارجه شوروي پيمان 1909 منعقده ميان ايران و انگليس را كاغذ پاره خواند و تأكيد كرد دولت متبوع وي آن را به رسميت نمي شناسد و برايش اعتباري قائل نيست.

8 شهریور 1297
ابراهيم منشي زاده و اسدالله ابوالفتح زاده ـ اعضاي موثر كميته مجازات ـ هنگام فرار، هدف گلوله قرار گرفتند و به قتل رسيدند.

8 شهریور 1286
وزير مختار انگليس، قرارداد تقسيم ايران به دو منطقه نفوذ روسيه و انگلستان را طي يادداشتي تسليم وزارت امور خارجه ايران كرد.

8 شهریور 1286
ميرزا علي اصغرخان اتابك ـرئيس الوزرا ـ مقابل در مجلس شوراي ملي ترور شد. قاتل وي بلافاصله خودكشي كرد.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات