مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۴۹۵
انقلاب اسلامی در همدان
رژیم اشغالگر قدس، در زمینه‌ اجراى برنامه توسعه طلبانه و آرمان شوم «نیل تا فرات» و با حمایت همه جانبه‌ى آمریکا، در خرداد 1346، حمله‌ى گسترده و ظالمانه‌ى خود را به کشورهاى عربى و از جمله مصر، سوریه و اردن، آغاز کرد و طى شش روز جنگ، با استفاده از امکانات نظامى خود، این مناطق را با جنگى فراگیر روبه‌رو ساخت. روحانيون و مردم همدان از مسلمانان منطقه در مقابل تهاجم رژیم صهیونیستی حمایت جانانه‌ای داشتند.
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۶ - ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - 2017October 14

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ « رژیم اشغالگر قدس، در زمینه‌ اجراى برنامه توسعه طلبانه و آرمان شوم «نیل تا فرات» و با حمایت همه جانبه‌ى آمریکا، در خرداد 1346، حمله‌ى گسترده و ظالمانه‌ى خود را به کشورهاى عربى و از جمله مصر، سوریه و اردن، آغاز کرد و طى شش روز جنگ، با استفاده از امکانات نظامى خود، این مناطق را با جنگى فراگیر روبه‌رو ساخت. انگیزه‌ى اصلى رژیم صهیونیستی از این جنگ، رسیدن به اهداف از قبل تعیین شده‌ى صهیونیسم بین‌المللى و درهم شکستن مقاومت جهان عرب به رهبرى جمال عبدالناصر بود.

در چنین شرایطی، مردم و علمای ایران به حمایت از مردم مظلومی که مورد تهاجم رژیم صهیونیستی قرار گرفته بودند برخاستند. در این بین مردم همدان نقش ویژه‌ای داشتند.

در کتاب انقلاب اسلامی در همدان که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره حمایت مردم و علمای همدان از مسلمانان در مقابل هجوم رژیم صهیونیستی به آنها آمده است: امام‌ خمینى‌(ره) که همواره بر مظلومیت مردم فلسطین و عدم مشروعیت دولت غاصب صهیونیست تأکید داشتند و در فرصت‌هاى مناسب، ملت‌هاى مسلمان را به مبارزه با اشغالگران قدس فرا مى‌خواندند، در آن مقطع نیز با صدور بیانیه‌اى پرشور و آتشین ( 17 خرداد 1346)، بار دیگر ملل اسلامى را به یگانگى و اتحاد فرا خواندند. اعلامیه‌ امام‌خمینى‌ به سرعت در بازار همدان توزیع و در سطح گسترده‌اى میان فعالان سیاسى رد و بدل شد. اعلامیه‌ مذکور توسط آیت‌الله مدنى که مدام بین همدان و نجف در تردد بود، به همدان آورده شد. وى در واقع پل ارتباطى میان امام‌خمینى‌در نجف و انقلابیون همدان بود و تمام پیام‌ها و اعلامیه‌ها را به همدان منتقل مى‌کرد.

شهربانى همدان در تاریخ 46/4/26 در گزارش خود به شهربانى کل کشور چنین نوشت:

«طبق گزارش قسمت مربوطه، روز 46/4/26، یک برگ اعلامیه‌ نامبرده بالا که مفاد آن علیه رژیم صهیونیستی است و معامله و رابطه با کشور مذکور و عمال وى را حرام اعلام داشته و در بازار الصاق شده بود... ضمناً به نظر مى‌رسد اعلامیه‌ى مذکور را آقاى سیداسدالله مدنى دهخوارقانى که از ایادى امام‌خمینى‌و روحانیون ناراحت است و اخیراً از نجف به ایران مراجعت نموده و در همدان اقامت دارد...»

امام‌خمینى‌(ره) در اعلامیه‌ 17 خرداد ماه 1346، درباره‌ رژیم صهیونیستی، کشورهاى اسلامى و ملل مسلمان را چنین مورد خطاب قرار داده بود :

«بسم‌الله الرحمن الرحیم

وظیفه‌ مسلمانان، تحریم و دفع رژیم صهیونیستی

کراراً دولت‌هاى اسلامى را دعوت به اتحاد و برادرى نموده‌ام در مقابل اجانب و ایادى آنها که مى‌خواهند با ایجاد نفاق در میان مسلمین و دولت‌هاى اسلامى، ممالک عزیز ما را در تحت اسارت و ذل استعمار نگه دارند و از مخازن معنوى و مادى آنها استفاده کنند.

کراراً دولت‌ها را به خصوص دولت ایران را از رژیم صهیونیستی و عمال خطرناک آن تحذیر نمودم؛ این ماده‌ى فساد که در قلب ممالک اسلامى با پشتیبانى دول بزرگ جایگزین شده است و ریشه‌هاى فسادش هر روزى ممالک اسلامى را تهدید مى‌کند، باید با همت ممالک اسلامى و ملل بزرگ اسلام، ریشه‌کن شود. رژیم صهیونیستی قیام مسلحانه بر ضدممالک اسلامى نموده است و بر دول و ملل اسلام، قلع و قمع آن لازم است، کمک به رژیم صهیونیستی، چه فروش اسلحه و مواد منفجره و چه فروش نفت، حرام و مخالفت با اسلام است. رابطه با رژیم صهیونیستی و عمال آن، چه رابطه‌ تجارى و چه رابطه‌ سیاسى حرام و مخالفت با اسلام است. باید مسلمین از استعمال امتعه رژیم صهیونیستی خوددارى کنند. از خداوند تعالى، نصرت اسلام و مسلمین را خواستارم. والسلام على من اتبع الهدى. روح‌الله الموسوى الخمینى

به دنبال اعلامیه امام‌ خمینى‌(ره) و روحانیون دیگر در مخالفت با رژیم صهیونیستی و کمک به جنگ‌زدگان مسلمان، آیت‌الله مرعشى با افتتاح حساب شماره‌ یک بانک صادرات قم، در این راه تلاشى را آغاز کرد. براى همین منظور، روحانیون همدان طى اعلامیه‌اى به شرح ذیل، از مردم این شهرستان خواستند که کمک‌هاى خود را به حساب شماره‌ یک بانک صادرات واریز کنند :

«بسم‌الله الرحمن الرحیم

انما المومنون اخوة ـ البته از فاجعه‌  مولمه که از تجاوز رژیم صهیونیستی به برادران دینى ما متوجه شده است، همه‌ برادران و همشهریان مسلمان، متألم و قلوب همگان را جریحه‌دار ساخته است و حضرات آیات عظام و مراجع تقلید نجف‌اشرف در اعلامیه‌هاى خود، مساعدت و کمک به برادران مسلم (اعراب) را توصیه و تأکید فرموده‌اند. فعلا همه‌ مسلمین موظف به اعانه و کمک مالى به مجروحین و آوارگان اعراب مسلم مورد تجاوز مى‌باشد که به قدر همت و وسع خود، به حساب شماره‌ یک بانک صادرات بپردازند که این شماره به وسیله‌ حضرات آیات عظام قم باز شده است.»

روحانیون و واعظان همدان، از جمله حجت‌الاسلام سیداحمد حسینى و غلامحسین بهرامى، در مجالس و منابر خود، به طور علنى از جمال عبدالناصر تجلیل و حمایت مى‌کردند. مردم شهر همدان نیز به وى علاقه‌مند بودند و عکس‌هاى وى در شهر توزیع و تبلیغ مى‌شد؛ این در حالى بود که رژیم به شدت با این فعالیت‌ها مخالف بود. حاج محمدابراهیم درفشى در این باره مى‌گوید:

«من آن زمان کربلا رفته بودم و تعدادى عکس جمال عبدالناصر را به صورت مخفى با خود به همدان آوردم و بین طرفداران آن توزیع کردم؛ البته ساواک خیلى مواظب اینگونه حرکات بود».


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر