کد خبر: ۲۷۵۹
به همت موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛

«شریعتی به روایت اسناد ساواک» به نمایشگاه کتاب رسید

کتاب "شریعتی به روایت اسناد ساواک"، در غرفه این موسسه در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به مخاطبان عرضه شد.
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مهر نوشت: کتاب "شریعتی به روایت اسناد ساواک"، بعد از ۲۰ سال برای نخستین بار از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی -با اسناد غنی‌تری نسبت به چاپ اول- تجدید چاپ و در غرفه این موسسه در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به مخاطبان عرضه شد.

این مجموعه سه جلدی که دارای بیش از ۲۰۰۰ برگ سند از اسناد ساواک درباره دکتر علی شریعتی است، تمام پرونده وی در ساواک مرکز را در برمی‌گیرد و حاوی نکات مهم و ارزنده تاریخی برای محققین و علاقمندان به تاریخ است.

در مقدمه این مجموعه با اشاره به اهمیت شخصیت دکتر شریعتی در تاریخ معاصر ایران آمده است: از آنجا که شخصیت دکتر علی شریعتی در حوزه‌ عمل و اندیشه، موضوع مناقشه جدی میان موافقین و مخالفین بوده است، در این اثر سعی شده ضمن رعایت بی‌طرفی، تصویر او آنگونه که از اسناد باقی‌مانده استنباط می‌شود، ارائه و در این رهگذر قضاوت را به علاقه‌مندان و محققین واگذار کنیم تا شاید خوانندگان از عینیت اسناد نقبی به واقعیت زده و به حقیقت قضاوت نزدیک شوند.»

جلد اول کتاب "شریعتی به روایت اسناد ساواک"، اسناد مربوط به وی از سال ۱۳۳۶ تا پایان سال ۱۳۵۰ است که موضوعات مهمی همچون فعالیت‌ها و دستگیری شریعتی در دهه ۳۰ ، بورس تحصیلی وی به خارج از کشور، بازگشت به ایران و تدریس در دانشگاه مشهد از آن جمله است.

اسناد شریعتی در جلد دوم این مجموعه مربوط به سال‌های ۱۳۵۱ تا پایان سال ۱۳۵۵ است که بخش عمده‌ای از آن به گزارش‌های ساواک از سخنرانی‌های دکتر شریعتی در حسینیه ارشاد اختصاص دارد. همچنین گزارش‌های متعددی از ساواک درباره نامه‌ها، مقالات و کتاب‌های شریعتی در جلد دوم مشاهده می‌شود. اما یکی از معدود اسناد جالب توجه جلد دوم سندی است مربوط به گزارش ساواک از مباحثه استاد مطهری، آیت‌الله خامنه‌ای و دکتر شریعتی در یک مجلس خصوصی که نام افراد مطرح دیگری نظیر دکتر مفتح نیز در آن به چشم می‌خورد.

گزارش‌های سال‌های ۱۳۵۵ و ۱۳۵۶ ساواک درباره شریعتی محتوای جلد سوم این مجموعه را در بر می‌گیرد. از مهم‌ترین اسناد جلد سوم می‌توان به سفر شریعتی به انگلیس و بیماری و درگذشت مشکوک وی اشاره کرد. علاوه بر این انتشار اسناد لاتین یکی از ویژگی‌های منحصر بفرد این مجلد است که در آن جزئیات گزارش‌های بیمارستان ساوتهمپتن انگلیس از مرگ شریعتی روایت شده است.

ویژگی قابل توجه مجموعه سه جلدی "شریعتی به روایت اسناد ساواک" در طراحی منحصربفرد تصویر روی جلد این اثر است که بر پشت هر مجلد بطور جداگانه سندی از اسناد کتاب منتشر شده است. در تصویر پشت جلد اول کتاب سندی از ورود دکتر شریعتی به ایران و دستگیری وی در ماکو  در سال ۱۳۴۳درج شده؛ پشت جلد دوم تصویر سند بازداشت شریعتی در سال ۱۳۵۲ طراحی شده و سندی از گزارش ساواک درباره فوت و ترحیم دکتر شریعتی در لندن تصویر پشت جلد سوم این مجموعه است.

گفتنی است اثر سه جلدی "شریعتی به روایت اسناد ساواک" در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در مصلی، شبستان اصلی، راهروی ۲۴، غرفه ۲ به مخاطبان عرضه می‌شود.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات