نقش شهید بهشتی در وحدت شیعه و سنی در آلمان/ استقبال شیعه و سنی از برنامه‌های مسجد اسلامی هامبورگ

قبل از عزیمت شهید بهشتی به آلمان و پذیرفتن مسئولیت مسجد اسلامی هامبورگ، به علت جو خاصی که به وجود آمده بود، برادران اهل تسنن مقیم آلمان استقبال چندانی از این مسجد نمی‌کردند اما پس از حضور شهید بهشتی در آنجا و مدیریت وی در این مسجد، برادران اهل تسنن استقبال بسیاری از مراسمات و برنامه‌های این مسجد کرده و حتی در تکمیل و اداره آن همکاری‌های مفیدی داشتند.
چهارشنبه ۰۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله بهشتی از جمله روحانیونی بود که در دوران نهضت اسلامی، چه در داخل و چه در خارج از مرزهای ایران فعالیت‌های خود را دنبال می‌کرد. یکی از این فعالیت‌ها به دوران حضور وی در آلمان مربوط می‌شود، جایی که او با برنامه‌‌ریزی‌های فرهنگی، در جهت ایجاد وحدت بین مسلمانان مقیم آلمان اقداماتی به انجام رساند.

در کتاب "تاریخ شفاهی زندگانی و مبارزات آیت‌الله شهید دکتر بهشتی" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده در رابطه با نقش شهید بهشتی در ایجاد وحدت بین مسلمانان در آلمان آمده است: قبل از عزیمت شهید بهشتی به آلمان و پذیرفتن مسئولیت مسجد اسلامی هامبورگ، به علت جو خاصی که به وجود آمده بود، برادران اهل تسنن مقیم آلمان استقبال چندانی از این مسجد نمی‌کردند اما پس از حضور شهید بهشتی در آنجا و مدیریت وی در این مسجد، برادران اهل تسنن استقبال بسیاری از مراسمات و برنامه‌های این مسجد کرده و حتی در تکمیل و اداره آن همکاری‌های مفیدی داشتند.

استقبال برادران اهل تسنن از این مسجد و برنامه‌های آن، موجب ایجاد وحدت بین آنان و اهل تشیع شد و حربه استعمار در ایجاد تفرقه میان آنان و سودجویی و استثمار از این اختلافات را با چالش جدی مواجه ساخت. این وحدت پر برکت و استقبال از مراسم‌های مسجد اسلامی هامبورگ از سوی اهل تسنن و شیعه‌ها، مدیون درایت و اندیشه استوار و ژرف‌نگر شهید بهشتی بود.

شهید بهشتی مسائلی را که محل مناقشه دینی و مذهبی بین اهل تسنن و اهل تشیع بود، و استعمار کهن و نو نیز از آن طریق به ایجاد اختلاف دامن می‌زد، در مراسمات مرکز اسلامی کم رنگ ساخت و جهت ایجاد رغبت اهل تسنن برای استفاده از مراسمات مرکز و همچنین ایجاد وحدت بین اهل تسنن و اهل تشیع سیاست مدبرانه را در پیش گرفت..

این درایت شهید بهشتی، چنان که ذکر گردید، نقش بسیاری در جذب برادران اهل تسنن به مراسم‌های مرکز اسلامی هامبورگ داشت و همچنین موجب ایجاد وحدت، بین این برادران گشته و از همه مهم‌تر سیاست کینه توزانه و ویران کننده استعمار را در ایجاد اختلاف و بهره برداری از اختلافات مذهبی بین مسلمانان، نقش بر آب ساخت.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات