مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۲۰۹
برشی از خاطرات رجبعلی طاهری
روز سی‌ام تیر ۱۳۳۱، كه یك قیام عمومی بود، در مغازه پدرم در شهر كازرون بودم.در سال‌‌های ۱۳۲۹ تا 31 مرتباً راه‌پیمایی در حمایت از ملی شدن صنعت نفت و به طرفداری از مصدق، مخصوصاً آن ایامی كه مصدق و كاشانی باهم بودند، برگزار می‌شد. این راهپیمایی‌ها خیلی عظیم بود و علیه محمدرضا پهلوی انجام می‌گرفت. در واقع دلیل حادثه سی‌ام تیر این بود كه قوام‌السلطنه را روی كار آوردند.
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۹ - ۳۱ تير ۱۳۹۷ - 2018July 22

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ قیام 30 تیرماه 1331، از جمله وقایعی بود که نشان داد روحانیت تا چه اندازه می‌تواند در بسیج مردم موفق باشد. در این روز به فتوای آیت‌الله کاشانی، مردم در حمایت از مصدق اقدام به برپایی یک قیام سراسری کردند تا از سقوط و شکست نهضت ملی نفت جلوگیری کنند.

این تظاهرات در بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ کشور برگزار شد که از جمله می‌توان به تظاهرات عظیم مردم کازرون اشاره کرد.

مرحوم رجبعلی طاهری، نماینده اسبق مردم فارس در مجلس شورای اسلامی و از مبارزان این استان که خود شاهد وقایع 30 تیرماه در کازرون بود، در کتاب خاطرات خود که توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره این واقعه می‌گوید: روز سی‌ام تیر ۱۳۳۱، كه یك قیام عمومی بود، در مغازه پدرم در شهر كازرون بودم.

در سال‌‌های ۱۳۲۹ تا 31 مرتباً راه‌پیمایی در حمایت از ملی شدن صنعت نفت و به طرفداری از مصدق، مخصوصاً آن ایامی كه مصدق و كاشانی باهم بودند، برگزار می‌شد. این راهپیمایی‌ها خیلی عظیم بود و علیه محمدرضا پهلوی انجام می‌گرفت. در واقع دلیل حادثه سی‌ام تیر این بود كه قوام‌السلطنه را روی كار آوردند.

فدائیان اسلام و مرحوم نواب‌صفوی و همچنین آیت‌الله كاشانی در این مقطع زمانی به نفع بازگشت دكتر مصدق به پست نخست‌وزیری دستور اعتصاب دادند و سرتاسر كشور تعطیل و در واقع تظاهراتی برای سرنگونی دولت قوام‌السلطنه برپا شد.

در كازرون هم به تناسب خود تظاهراتی شد كه من هم در آن شركت داشتم. حكم جهاد و تعطیلی بازار را هم آیت‌الله كاشانی دادند. مردم هم اجابت کردند و به خیابان‌ها ریختند و همه جا تعطیل شد. میتینگ و قیام عظیمی در سرتاسر كشور برگزار شد. حتی در تهران درگیری به‌وجود آمد و تعدادی هم كشته شدند، ولی نهایتاً مردم پیروز شدند؛ چون می خواستند دولت قوام استعفا بدهد. او استعفا داد و مصدق مجدداً به قدرت بازگشت.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر