مرکز اسناد انقلاب اسلامی

روایتی از تبعید امام خمینی به نجف
حجت‌الاسلام والمسلمین محمد افشاری می‌گوید: بنده به همراه طلاب و روحانیون که از حرکت امام به طرف نجف مطلع شده بودیم جهت استقبال به منطقه خان نص آمدیم؛ جایی که حدود ۳۰ کیلومتر با نجف فاصله داشت. روحانیون زیادی جهت استقبال از امام به این محل آمده بودند و استقبال باشکوهی صورت گرفت.
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۸ - ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - 2018October 02

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در 13 مهرماه 1344، امام خميني پس از حدود يك سال تبعيد در تركيه به عراق منتقل شدند. رژیم پهلوی گمان می‌کرد با تبعید امام خمینی به نجف، به دلیل حضور مراجع بزرگی همچون آیات حکیم و‏خویی، نام امام اندک اندک از اذهان پاک خواهد شد. اما انتقال ایشان به عراق، علی‌رغم اهداف رژیم پهلوی، نه تنها تحول روند نهضت اسلامی را در پی داشت بلکه با استقبال اقشار مختلف مردم و نیز علما و روحانیون عراق مواجه شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد افشاری که پس از شنیدن خبر ورود امام به عراق خود را به آنجا رساند و از این جهت شاهد وقایع و رخدادهای آن زمان بود، در بخشی از کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، درباره استقبال تاریخی از امام خمینی در عراق می‌گوید: در سال 1343 حضرت امام را پس از اعتراض به کاپیتولاسیون دستگیر و به ترکیه تبعید می‌کنند. حدود یک سالی در ترکیه بودند که از آنجا به نجف منتقل می‌شوند. ما نیز به محض شنیدن خبر ورود امام به عراق به کاظمین رفتیم.

در کاظمین در خدمت امام بودیم و با هم به حرم می‌رفتیم و پس از آن بنده به نجف برگشتم ولی حضرت امام جهت زیارت به سامرا رفتند و از آنجا به کربلا مشرف شدند. پس از زیارت و حضور در کربلا تصمیم گرفتند به نجف بروند لذا به طرف نجف راه افتادند.

بنده به همراه طلاب و روحانیون که از حرکت امام به طرف نجف مطلع شده بودیم جهت استقبال به منطقه خان نص آمدیم؛ جایی که حدود 30 کیلومتر با نجف فاصله داشت. روحانیون زیادی جهت استقبال از امام به این محل آمده بودند و استقبال باشکوهی صورت گرفت. بعد از این استقبال به طرف نجف رفته و وارد شهر شدیم.

بعد از آنکه حضرت امام وارد نجف شدند، مراسمی در مدرسه آیت‌الله بروجردی ترتیب داده شد که در آن مراسم آقای آشیخ هادی يوسفی غروی شعر زیبایی به زبان عربی قرائت کرد که معانی بسیار بلندی داشت. آقای یوسفی غروی هم سن و سال من بود و در حدود هفده سال داشت. این شعر حدود بیست بیت است که دارای نکات جالبی است.

چند مصرع از آن شعر در ذهن من مانده که قسمتی از آن اینگونه بود:

بشرى فقد انجز الرحمن ما وعدا نجم الخمینی من افق العراق بدا الله آيته العظمی و حجته الكبرى و غابه علم انجبت اسدا

یعنی بشارت باد بر شما که آنچه خداوند رحمان وعده داده بود محقق شد که ستاره آیت‌الله خمینی در افق عراق پدیدار گشت. در راه خدا آیت عظمی و حجت کبری، از آن بیشه علم شیری بیرون آمد... منظور از بیشه، حوزه علمیه قم است. با اینکه آقای یوسفی غروی از حوزه نجف بود اما از حوزه علمیه قم تعریف کرد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر