مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۰۰۳
پس از پيروزى انقلاب اسلامى بنا به دستور امام‌ خمينى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى تاسیس شد کمی بعد خانم مرضیه حدیدچی (دباغ) مأمور تشكيل سپاه در غرب كشور «سنندج، همدان و كرمانشاه» شد.
تاریخ انتشار: ۱۶:۳۲ - ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - 2018November 18
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مرضیه حدیدچی (دباغ) از زنان مبارز و انقلابی، در 27 آبان 1395 درگذشت. وی خاطرات فراوانی از دوران نهضت اسلامی، روزهای منتهی به پیروزی انقلاب و دوره تثبیت انقلاب اسلامی دارد. 

او که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مأمور تشكيل سپاه در غرب كشور (سنندج، همدان و كرمانشاه) شد، درباره نحوه تاسیس سپاه پاسداران همدان می‌گوید: طى حكمى به من مأموريت داده شد تا... براى تشكيل سپاه غرب اقدام كنيم... سپاه همدان تقريبآ مركزيت سپاه غرب محسوب مى‌شد و سپاه شهرهاى استان كردستان، كرمانشاه و ايلام، زير نظر اين سپاه بود.

در اين ميان، آيت‌الله مدنى پيشنهاد داد كه فعلا خود شما مسئوليت سپاه همدان را به عهده بگير، تا بعد ببينيم چه مى‌شود. آقای منصورى، فرمانده كل سپاه نيز موافقت كرد و من مسئوليتى سنگين را به عهده گرفتم.

پس از تصدى فرماندهى سپاه همدان، جلسه‌هايى برگزار كرديم و مشورت‌هايى انجام گرفت. برنامه‌ريزى‌ها شروع شد و با رايزنى‌ها و مشاوره‌هاى بسيار، تعدادى از برادران (حدود هفتاد نفر) را به سپاه جذب كرده، به هر يك مسئوليتى واگذار كرديم.

اين برادران حزب‌اللهى و پر شور و گرم، از افراد انقلابى و مسلمان شهر همدان بودند كه هر آن چه داشتند، در طبق اخلاص نهاده و به كمك انقلاب آمده بودند. يكى از كسانى كه در همان نخستين روزها وارد سپاه شده بود، فردى بود به نام شهيد سماوات كه در بازار، مغازه‌ كمدسازى داشت، ولى كارها را به شاگردانش سپرده بود و خود، تمام و كمال در سپاه حضور داشت و تا روز آخر، يك ريال هم از سپاه حقوق نگرفت.

براى عمليات، تحقيقات، امور ادارى و پرسنلى و... افرادى را به كار گرفتيم كه شايد بعضى از آنها كم تجربه بودند، اما به سرعت خود را با شرايط وفق داده و هماهنگ گشته و در آن زمينه‌ها متخصص شدند. اگر كسى با مشكلى و مسئله‌اى روبه‌رو مى‌شد كه از حل آن عاجز بود، بى‌درنگ و بدون رودربايستى از ساير برادران خود كمك مى‌گرفت. اصلا آنجا مسئوليت و سمت و جايگاه و درجه مطرح نبود، فقط يك دلى و يكرنگى بود و همه كارها با توكل به خدا و با روحيه‌اى انقلابى پيش مى‌رفت. واقعآ آن روزها روزهايى آسمانى و خدايى بود.

بدين ترتيب سپاه پاسداران انقلاب اسلامى همدان شكل گرفت و به فعاليت پرداخت؛ از جمله در زمينه‌هاى جمع‌آورى اسلحه‌هاى غيرمجاز، مبارزه با مواد مخدر، برقرارى امنيت در شهر و منطقه و مبارزه با گروهك‌هاى فعال، اقداماتى را به انجام رسانيد.

منبع: کتاب "انقلاب اسلامی در همدان؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر