کد خبر: ۴۹۰۷

ناگفته‌های حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان از پرونده‌های امنیتی دهه 60 + فیلم

حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان، رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در برنامه اینترنتی «رو در رو» به بیان ناگفته‌هایی از پرونده‌های امنیتی دهه 60 پرداخت.
دوشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۸

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان، رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در برنامه اینترنتی «رو در رو» به بیان ناگفته‌هایی از پرونده‌های امنیتی دهه 60 پرداخت.

حجت‌الاسلام حسینیان در ابتدا با اشاره به تحصیل خود در مدرسه حقانی، درباره تربیت بسیاری از مسئولان قضایی- امنیتی دهه 60 در این مدرسه گفت: به نظر من دو علت اساسی طلبه‌های مدرسه حقانی را به قضاء و مسائل امنیتی کشاند؛ عامل اول نحوه تدریس و دروس و متونی بود که در مدرسه حقانی تدریس می‌شد و طلاب این مدرسه به دلیل حضور شهید بهشتی، با تمام علوم روز آشنایی داشتند. از جمله اقتصاد را آقای دکتر نمازی که بعد از پیروزی انقلاب هم مدتی وزیر اقتصاد بودند تدریس می‌کردند؛ جامعه‌شناسی را آقای دکتر علی شریعتمداری تدریس می‌کردند و همچنین دروسی مثل روانشناسی و زبان انگلیسی توسط اساتیدی از قم یا دانشگاه تهران در مدرسه حقانی تدریس می‌شد. لذا به واسطه فضای اجتماعی‌ای که در مدرسه حقانی به وجود آمده بود طلبه‌ها با رسانه‌ها در ارتباط بودند و مسائل جهانی را به خوبی درک می‌کردند.

حجت‌الاسلام حسینیان علت دوم را حضور آیت‌الله بهشتی به عنوان رئیس دیوان عالی کشور و آیت‌الله قدوسی به عنوان دادستان کل انقلاب اسلامی در این مدرسه دانست و عنوان کرد: این دو عامل باعث شد طلبه‌های مدرسه حقانی به کار قضایی دعوت بشوند و بنیان‌های کار قضایی را در جمهوری اسلامی پایه‌گذاری کنند.

قائم‌مقام وقت دادستان انقلاب اسلامی تهران در وزارت اطلاعات در دهه 60 درباره مهم‌ترین پرونده‌های این دهه گفت: من به عنوان قائم‌مقام دادستان انقلاب اسلامی تهران در وزارت اطلاعات با پرونده‌های بی‌شماری سروکار داشتم؛ پرونده‌هایی مثل پرونده مقربی که از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان جاسوسی اتحاد جماهیر شوروی در ایران مطرح بود و پرونده‌های مختلف دیگر.

حجت‌الاسلام حسینیان درباره پرونده سید مهدی هاشمی گفت: آن چیزی که اهمیت موضوع را در پرونده سید مهدی هاشمی بالا برد، حساسیت حضرت امام بود که از این پرونده یک مسئله با اهمیتی را جلوه‌گر شد.

وی با ذکر خاطره‌ای در این رابطه گفت: [اوایل تاسیس وزارت اطلاعات] یک روز آقای ری‌شهری بعد از ملاقات با امام، من و آقای محسنی‌اژه‌ای و آقای علی‌اکبریان را خواست و گفت: حضرت امام فرمودند روی سید مهدی هاشمی و باندش کار کنید. من به خاطر ذهنیتی که از سید مهدی به عنوان یک طلبه انقلابی و البته کمی هم رادیکال داشتم شوکه شدم و تعجب کردم که چرا حضرت امام چنین حساسیتی دارند. در منزل آقای اکبریان جمع شدیم و بحث کردیم که حالا چه کار کنیم. تصمیاتی هم اخذ شد ولی در آن موقع موضوع زیاد جدی گرفته نشد. یک ماه بعد آقای ری‌شهری دوباره خدمت امام رسیدند و اولین سوال امام از ایشان این بود که نسبت به پرونده سید مهدی چه کار کردید؟ بعد از آن بلافاصله پرونده سید مهدی هاشمی را از دادگستری اصفهان درخواست کردیم و کار روی آن پرونده شروع شد.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی درباره موانع موجود در پرونده سید مهدی هاشمی گفت: شخص آیت‌الله منتظری تلاش می‌کرد که این پرونده مسکوت بماند و به آن رسیدگی نشود و این که الان عده‌ای در صدد هستند که بگویند آقای منتظری دخالت زیادی در پرونده سید مهدی نمی‌کرد دورغ محض است.

وی با بیان اینکه کینه‌ورزی آیت‌الله منتظری نسبت به امام از پرونده سید مهدی هاشمی آغاز شد، درباره دفاع غیرمنطقی و غیرعادلانه آیت‌الله منتظری از سید مهدی هاشمی می‌گوید: وقتی عده‌ای برای توجیه آقای منتظری رفته بودند، ایشان گفته بود: «حالا اصلا سید مهدی آقای شمس‌آبادی را کشته باشد، مگر آقای شمس‌آبادی انقلابی بود؟!» بنابراین آقای منتظری نه حساسیتی به قتل‌های مهدی هاشمی داشت و نه به جنایت‌های او حساسیت نشان می‌داد و دائما تلاش می‌کرد این پرونده مسکوت بماند.

حجت‌الاسلام حسینیان با ذکر خاطره‌ای از اطرافیان افراطی منتظری گفت: یک بار که برای سخنرانی در جمع پرسنل نیروی دریایی به بندرعباس رفته بودم، گروهی از طرفداران آیت‌الله منتظری به من می‌گفتند چرا آخر منبر برای آقای منتظری دعا نمی‌کنی؟ حتی من را تهدید به مرگ کردند که چرا آقای منتظری را دعا نمی‌کنی؟

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی درباره نفوذ لیبرال‌ها و منافقین در بیت آیت‌الله منتظری تصریح کرد: در بیت آقای منتظری هم افرادی بودند که به منافقین وابستگی داشتند و در پرونده سید مهدی هم دستگیر شدند و هم آقای عزت‌الله سحابی یکسره آنجا بود و علیه جمهوری اسلامی با آقای منتظری می‌نشستند و صحبت می‌کردند و نسبت به امام انتقاد می‌کردند. گزارش‌ها و حتی فیلم‌های این جلسات در وزارت اطلاعات موجود است که نشان می‌دهد آقای منتظری با لیبرال‌ها در تماس بود و علیه جمهوری اسلامی فعالیت می‌کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینیان گفت: در جمع چند تن از بزرگان  پنج نفر- که خدمت امام حضور داشتند، یکی از آقایان خدمت امام مطرح کرد که اجازه دهید آقای منتظری به درس و بحث بپردازند که امام فرمودند: آقای منتظری هم خودش فاسد است هم شاگردی که تربیت می‌کند فاسد است.

حجت‌الاسلام حسینیان با اشاره به جنایت منافقین و برخورد قاطع جمهوری اسلامی با آنها نیز تاکید کرد: برای حفظ نظام جمهوری و نظام نوپای اسلامی هم ما قاطعیت نشان دادیم و به این موضوع افتخار می‌کنیم. و من الان اعلام می‌کنم اگر دوباره نیاز باشد، قاطع‌تر از پیش برخورد خواهیم کرد.

وی افزود: امروز تاسف ما از این است که کسانی که این امنیت را با این سختی‌ها حفظ کرده‌اند الان مورد سوال قرار گرفته‌اند. در حالی که باید به آنها جایزه داد و از آنها تقدیر کرد.

حسینیان درباره چهره با عطوفت نظام و برخورد پدرانه شهید لاجوردی با توابین سازمان مجاهدین خلق نیز عنوان کرد: در عین حال همه تلاش بر این بود که منافقین توبه کنند و آقای لاجوردی چنان با مهربانی و عطوفت با توابین برخورد می‌کرد که آنها به «فرزندان لاجوردی» معروف شده بودند.

فیلم کامل گفت‌وگوی 70 دقیقه‌ای حجت‌الاسلام والمسلیمن روح‌الله حسینیان را اینجا یا اینجا ببینید.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات