کد خبر: ۵۲۶۹
انقلاب اسلامی در اهواز

واکنش مردم اهواز به شهادت آیت‌الله سیدمصطفی خمینی

روز اول آبان ماه 1356، انتشار خبر شهادت مشکوک آیت‌الله سید مصطفی خمینی فرزند امام، بازتاب گسترده‌اي يافت و واكنش‌هايي را به‌دنبال داشت. در اهواز نيز شهادت حاج آقا مصطفي بازتاب خاصي يافت و بلافاصله اقداماتي در سطح شهر شروع شد، مردم فرصت را غنيمت شمرده و براي فرزند امام مجلس ترحيم برگزار کردند و خود را آماده‌ تحركات انقلابي نمودند.
سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۰

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روز اول آبان ماه 1356، انتشار خبر شهادت مشکوک آیت‌الله سید مصطفی خمینی فرزند امام، بازتاب گسترده‌اي يافت و واكنش‌هايي را به‌دنبال داشت. در اهواز نيز شهادت حاج آقا مصطفي بازتاب خاصي يافت و بلافاصله اقداماتي در سطح شهر شروع شد، مردم فرصت را غنيمت شمرده و براي فرزند امام مجلس ترحيم برگزار کردند و خود را آماده‌ تحركات انقلابي نمودند.


حضور مردم اهواز در مراسم بزرگداشت آقا مصطفی در قم

در کتاب «انقلاب اسلامی در اهواز» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده به نقل از آيت‌الله موسوي جزايري می‌خوانیم: «پس از فوت سيدمصطفي خميني نماينده‌اي از طرف آيت‌الله پسنديده ـ برادر امام ـ به نزد من آمد و دعوتي كرد براي شركت در مجلس آن مرحوم در قم. من نيز با كسب اجازه از نماينده‌ او افراد مورد اعتماد خود را چه در آموزش و پرورش چه در دانشگاه و چه در بازار و جاهاي ديگر آماده كرديم و با دو سه اتوبوس به قم عزيمت كرديم. در قم علاوه بر شركت در مراسم بزرگداشت آن مرحوم ما خوزستاني‌ها راهپيمايي كرديم و يك نفر از ما دستگير شد. ارتحال آقا مصطفي و غريبي امام و مظلوميت امام تأثير زيادي در دل‌ها گذاشت و اين جرقه‌اي بود كه زده شد. به هر حال جلساتي در اهواز گذاشتيم چه خصوصي، چه نيمه خصوصي و علني تا اينكه مراسم چهلم پيش‌آمد.».


اعلاميه‌ جامعه‌ روحانيت

آيت‌الله موسوي‌جزايري درباره‌ حركاتي كه پس از ارتحال مرحوم سيد مصطفي خميني در اهواز صورت گرفت نيز چنين مي‌گويد: «با وفات مشكوك فرزند امام سيد مصطفي وارد مرحله‌ جديدي شديم. اعلاميه‌اي با امضاي جامعه‌ روحانيت منتشر كرديم و كلمه‌ امام‌خميني را كه سال‌هاي طولاني ممنوع بود در آن اعلاميه نوشتيم و منتشر كرديم و در مراسم ختم آن سيد مظلوم به دعوت مرحوم آيت‌الله پسنديده اعلاميه بين مردم پخش نموده و متعاقباً نوارهاي مراسم ختم كه بعضاً بسيار مهيج و مؤثر بود بين مردم پخش شد».


مجلس بزرگداشت آیت‌الله مصطفی خمینی در اهواز

آيت‌الله موسوي‌جزايري ادامه می‌دهد: «پس از فوت مرحوم سيدمصطفي خميني برنامه گذاشتيم كه مجلسي در حسينيه‌ اعظم برپا كنيم. به اين دليل كه اين حسينيه مركزيت داشت. در مورد اعلاميه خيلي تأمل شد. بالاخره نام حجت‌الاسلام سيدمصطفي خميني نوشته شد و بنده اعلاميه را نوشتم و به نام جامعه‌ روحانيت مبارز منتشر شد، جمعيت عظيمي ‌در حسينيه جمع شد و سخنران دواني بود».

همان‌گونه كه وی عنوان مي‌كند مجلس ترحيم بسيار با عظمتی برگزار شد چرا كه استقبال مردم اهواز از اين مراسم به‌گونه‌اي بود كه همه‌ دست‌اندركاران را غافلگير كرد، و ساواك كه طبق معمول اين جريانات را زير نظر مي‌گرفت در تاریخ 13 آبان در مورد آن چنين گزارشي تهيه كرده است: «ساعت 16:00 روز 13/8/36 مجلس ختمي‌ از طرف روحانيون اهواز به مناسبت درگذشت مصطفي خميني فرزند ]آيت‌الله[ روح‌الله خميني با حضور عده‌اي در حدود بيش از 4500 نفر در حسينيه‌ اعظم اهواز برگزار شد. ابتدا آياتي از قرآن تلاوت سپس علي دواني به منبر رفت. درباره‌ خصوصيات اخلاقي فرزند]آيت‌الله[ روح‌الله خميني مفصلاً صحبت و گفت او دور از شهر خود فوت كرد و اين مسئله مصيبت بزرگي براي آيت‌الله خميني بود...»

به جز اهواز، مراسم بزرگداشت سيد مصطفي خميني در شهرهاي ديگر استان خوزستان برگزار شد كه در همه‌ آنها استقبال جمعيت بي‌نظير، عجيب و براي رژيم پهلوي بسيار نگران‌كننده بود.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات