«مرغ در طوفان»

معرفی کتابی درباره سرنوشتِ آخرین نخست‌وزیر شاه

برای آشنایی بیشتر با ابعاد شخصیتی، پیشینه سیاسی، فعالیت‌ها، اقدامات و دوران کوتاه نخست‌وزیری شاپور بختیار، مطالعه کتاب «مرغ در طوفان» به جوانان و نوجوانان پیشنهاد می‌شود.
چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۵

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حتما بارها از تلویزیون اسم شاپور بختیار را شنیده‌اید و یا در کتاب‌های درسی این نام به چشمتان خورده است. بختیار آخرین نخست‌وزیر شاه، در روزهای پایانی حیات حکومت پهلوی ایام سختی را پشت سر گذاشت. او بعد از آنکه تصمیم گرفت در آن روزهای پر التهاب، عنوان نخست‌وزیری را بپذیرد، بسیاری از دوستان قدیمی خود را از دست داد و سرانجام با ناکامی، شاهد پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط رژیم پهلوی بود.

بختیار شخصیت مرموزی داشت که علامت سوال‌های فراوانی پیرامون او وجود دارد؛ کسی که در آخرین روزهای عمر رژیم پهلوی حاضر شد پشت میز نخست‌وزیری بنشیند و حتی با آمریکایی‌ها طرح ترور امام خمینی را بچیند. او که می‌گفت مرغی است که از طوفان هراسی ندارد و همچون موج به دامان خطر می‌رود، در برابر طوفان سهمگین مردم ایران چاره‌ای جز فرار نداشت.

برای آشنایی بیشتر با ابعاد شخصیتی، پیشینه سیاسی، فعالیت‌ها، اقدامات و دوران کوتاه نخست‌وزیری شاپور بختیار، مطالعه کتاب «مرغ در طوفان» به جوانان و نوجوانان پیشنهاد می‌شود. این کتاب به قلم آسیه باکری، در قالب دانستنی‌های انقلاب اسلامی برای جوانان توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است. قطع کتاب پالتویی و تعداد صفحات آن 120 صفحه است.

معرفی کتابی درباره سرنوشتِ آخرین نخست‌وزیر شاه

کتاب «مرغ در طوفان» شش فصل دارد؛ فصل اول به دوران کودکی و جوانی شاپور بختیار می‌پردازد و فصل دوم به نحوه ورود او به سیاست اختصاص دارد. سومین فصل کتاب دوران نخست‌وزیری بختیار را بررسی می‌کند؛ نحوه پذیرش نخست‌وزیری، معرفی کابینه بختیار، فعل و انفعالات دوران کوتاه نخست‌وزیری او، سیاست آمریکا در قبال نخست‌وزیری بختیار و رابطه او با ارتش از مباحثی است که در این فصل از کتاب بررسی می‌شود.

فصل‌های چهارم و پنجم به مواجهه بختیار با انقلاب اسلامی می‌پردازد. بختیار که ابتدا برای جلوگیری از ورود امام خمینی به میهن به اقدامات مختلفی دست زد سرانجام در برابر طوفان مبارزات مردم تسلیم شد. فصل ششم و پایانی هم سرانجام بختیار، آخرین نخست‌وزیر شاه را بررسی می‌کند و صفحات این فصل، به زندگی مخفی او بعد از 22 بهمن 57 و تلاش او برای فرار از کشور و فعالیت‌های وی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اختصاص دارد.

از ویژگی‌های کتاب «مرغ در طوفان»، نثر روان، ساده و داستانی آن است که مخاطب را با خود همراه می‌کند. حجم کم صفحات کتاب نیز موجب می‌شود، خواننده در مدت زمان کوتاهی کتاب را مطالعه کند.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب به صفحه منشورات پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی مراجعه کنند و یا با شماره 22211174 تماس بگیرند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات