کلاس تاریخ| عارفی از دیار پاکستان

واکنش امام خمینی به خبر شهادت رهبر شیعیان پاکستان

حضرت امام، در فرازی از پیام خود در رابطه با شهادت عارف حسینی وی را فرزند عزیز خود خطاب کرده و تصریح کردند: «اینجانب فرزند عزیزی را از دست داده‏‌ام. خداوند تعالی به همۀ ما توفیق تحمل مصائب و توان ادامۀ راه پر فروغ شهیدان را بیشتر از پیش کرامت فرماید و توطئه و مکر ستمگران را به خودشان برگرداند و ملت پرکرامت اسلام را در مسیر جهاد و شهادت ثابت قدم نگه دارد».
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۱

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حتما تابحال شنیده‌­اید که انقلاب اسلامی ایران باعث بیداری جهانی شد. تاثیر انقلاب اسلامی در کشورهای اطراف خیلی زیاد بود. امام خمینی نه تنها در داخل ایران، بلکه در خارج از مرزها نیز به عنوان پیشوای مبارزه با ظلم و استبداد شناخته می­‌شدند.

شاید کمتر نام سید عارف حسین الحسینی را شنیده باشید. کسی که شیفته امام خمینی بود. او رهبر شیعیان پاکستان، از جمله شخصیت‌های تاثیرگذار و در عین حال کمتر شناخته شده در تاریخ معاصر است؛ وی که در دهه 40 شمسی در نجف اشرف متاثر از امام خمینی بود، در دهه 50 در قم با انقلابیون مبارز ارتباط داشت و در دهه 60 در پاکستان با الهام از نهضت اسلامی در مبارزه با استبداد گام برمی‌داشت. 

سید عارف حسینی بدون تردید نقاط وصل فراوانی با انقلاب اسلامی ایران دارد. پیوستگی و ارتباط وی با انقلاب اسلامی زمانی نمود بیشتری یافت که در 14 مرداد 1367 خبر شهادت او در ایران منتشر شد؛ اندکی بعد، پیام امام خمینی در سوگ او، به وضوح نشانگر این پیوند و ارتباط بود.

درست یک ماه بعد از شهادت این روحانی مبارز شیعه، در تاریخ 14 شهریور 1367، امام خمینی، بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی با صدور پیامی، به تجلیل از شهید عارف حسینی پراختند. امام، در این پیام، شهید عارف حسینی را فرزند عزیز خود خطاب کرده و تصریح کردند: «اینجانب فرزند عزیزی را از دست داده‌‏ام. خداوند تعالی به همۀ ما توفیق تحمل مصائب و توان ادامۀ راه پر فروغ شهیدان را بیشتر از پیش کرامت فرماید و توطئه و مکر ستمگران را به خودشان برگرداند و ملت پرکرامت اسلام را در مسیر جهاد و شهادت ثابت قدم نگه دارد».

این پیام امام خمینی ابعاد پیدا و پنهان بسیاری داشت. ایشان در فرازهای مختلف پیام خود کوشیدند استکبار جهانی را رسوا کنند. همچنین در این پیام، تاسف امام از شهادت مبارزی همچون عارف حسینی به خوبی قابل ملاحظه است. چنانکه غلامعلی حداد عادل در مراسم بیست و هفتمین سالگرد شهادت علامه سید عارف حسینی با اشاره به این پیام امام خمینی گفت: «وقتی در عباراتی که امام خمینی درباره این شهید استفاده کرده‌اند دقت می‌کنیم، می‌بینیم که تأسف ایشان با شهادت شهید مطهری قابل مقایسه است. اگر شما کلمات این پیام را با عبارات ایشان بعد از شهادت شهید مطهری مقایسه کنید، حال یکسانی است و ایشان بر فقدان او تأسف خورده و ادامه راه او را تأیید کرده‌اند و او را فرزند واقعی سیدالشهدا(ع) دانسته‌اند».

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن رحیمیان، از اعضای دفتر امام خمینی نیز درباره این پیام می‌گوید: «بعد از شهادت علامه عارف حسینی شاهد بودیم که حضرت امام پیامی دادند که از پیام‌های کم نظیر ایشان در مورد شهدای بین‌المللی و جهان اسلام بود و خود همین نشانه این بود که انقلاب اسلامی، مرز جغرافیایی ندارد و گام زدن در راه حق محدود به مرزهای جغرافیایی و دست‌ساز بشر نیست. اظهار علاقه‌ای که حضرت امام نسبت به ایشان کردند، مبین عظمت شخصیت مرحوم شهید عارف حسینی بود».

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات