کد خبر: ۶۱۴۳
یادبودی از "روحانی مجاهد"

حجت‌الاسلام حسینیان تاریخ‌نگاری انقلاب را احیا کرد

مرتضی میردار گفت: در جریان تثبیت تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی، مرحوم آقای حسینیان، امر تاریخ‌نگاری و تاریخ نویسی که در میان نیروهای مذهبی یک امر مغفولی بود را زنده کرد و رواج داد و آن را به یک فرهنگ تبدیل کرد.
شنبه ۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۸

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ دکتر مرتضی میردار معاون تاریخ‌شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی که بیش از دو دهه با مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان همکاری داشت، در گفتگو با پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، به مناسبت سالگرد رحلت آن روحانی مجاهد، گوشه‌ای از ویژگی‌های آن مرحوم را بازگو کرد.

وی درباره سابقه آشنایی خود با حجت‌الاسلام حسینیان گفت:همکاری 23 ساله من با مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان باعث شده که از نزدیک شاهد رفتار ایشان در زمینه‌های مختلف باشم.

میردار درباره ویژگی‌های مرحوم حسینیان گفت: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی وی خداباوری بود. این ویژگی‌در زندگی اجتماعی و سیاسی و همچنین در اداره مجموعه مرکز اسناد انقلاب اسلامی کاملا مشهود است.

او تواضع را از دیگر ویژگی‌های حجت‌الاسلام حسینیان خواند و گفت: تواضع از دیگر شاخصه‌های او بود. بسیاری از مسائل تشریفاتی که بین اغلب رجال سیاسی باب است برای آقای حسینیان بی‌معنا بود. مثلا اگر کسی در ماشین را برای او باز می‌کرد، آن مرحوم به شدت عصبانی می‌شد و نهی می‌کرد؛ یا مثلاً با محافظ خودش غذا می‌خورد. این یکی از ویژگی‌های برجسته حاج‌آقا حسینیان بود.

معاون تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی اضافه کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های حاج آقا این بود که نسبت به ضعفا و افراد جامعه به اندازه‌ وسعش عنایت و توجه داشت. حاج‌آقای حسینیان بیش از 20 سال در مرکز اسناد رئیس بود و یک ریال از مرکز حقوق نگرفت. می‌گفت ما قاضی قوه قضاییه هستیم و همان حقوق کم یا زیاد برای ما کافیست.

میردار تصریح کرد: مرحوم حجت‌الاسلام حسینیان نسبت به همکاران و اطرافیان حساس بود. خیلی امین و رازدار بود و اصلاً دروغ نمی‌گفت. برخی از شخصیت‌های سیاسی با من تماس می‌گرفتند و می‌گفتند که با حاج آقا تماس گرفته‌ایم و ایشان گفته‌اند که با شما صحبت نمی‌کنم و به ما بر خورده است. درواقع قاعده حاج‌آقا این بود که وقتی کسی را قبول نداشت می‌گفت که صحبت نمی‌کنم و نمی‌گفت که بگویید جلسه دارم یا پشت میز نیستم. عین حقیقت را می‌گفت. گرچه این تلخ بود ولی بعداً شخص می‌فهمید که حاج‌آقا چقدر صادقانه عمل کرده است.

وی خاطرنشان کرد: مواضع سیاسی حاج‌آقا حسینیان مشخص بود ولی رسانه‌های که با وی همراه نبودند از وی شخصیتی خشن جلوه می‌دادند درحالی که حاج‌آقا حسینیان دل بزرگی داشت و در کارها به ما توصیه می‌کرد فراجناحی حتی فراملی عملی کنید و همه روایات را جمع کنید.

معاون تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی افزود: وقتی حاج آقا نظر سیاسی خود را بیان می‌کرد و در آن جدی بود، خیلی‌ها این را در اخلاق و رفتارهای شخصی حاج آقا تسری می‌دادند؛ درحالی که حاج‌آقا یک شخصیت کریمانه و مودبانه داشتند و شخصیت‌هایی که به مرکز اسناد انقلاب اسلامی مراجعه می‌کردند و آقای حسینیان را از نزدیک می‌دیدند دچار سرگیجه می‌شدند که چرا رسانه‌ها از ایشان چهره دیگری می‌سازند؟!

میردار افزود: حاج آقا در مواقعی که حق را تشخیص می‌داد به صراحت از آن دفاع می‌کرد و ملاحظه هیچ کس را نمی‌کرد. بنابراین هرجا که به حق تشخیص می‌داد عمل می‌کرد. یکی از ویژگی‌های حاج آقا صراحت و صداقت و رک‌گویی وی بود که این ویژگی را دوستان و دشمنان او می‌دانند.

وی ادامه داد: در جریان تثبیت تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی، مرحوم آقای حسینیان، امر تاریخ‌نگاری و تاریخ نویسی که در میان نیروهای مذهبی یک امر مغفولی بود را زنده کرد و رواج داد و آن را به یک فرهنگ تبدیل کرد. به طوری که در دوران مدیریت وی علی‌رغم همه مشکلات اقتصادی که مرکز اسناد انقلاب اسلامی داشته است بیش از 1300 عنوان کتاب منتشر شده است. ایشان مرکز اسناد انقلاب اسلامی را تبدیل به یک پایگاه تاریخ‌نگاری انقلاب کرد. به طوری که در این چند سال بسیاری از اهالی علم خصوصا دانشجویان برای تحقیق در زمینه‌های مختلف انقلاب از این مرکز و از آقای حسینیان کمک گرفته‌اند.

میردار تصریح کرد: آقای حسینیان کسی بود که خودش را دربست در اختیار دفاع از رهبری قرار داد. بارها در این راه مورد هجمه دشمنان قرار گرفت اما باورش این بود که آدم باید در دفاع از آرمانش بایستد و کوتاهی نکند.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات