کد خبر: ۶۶۴۰
به روایت اسناد

ملامت مردم تبریز توسط آیت‌الله شریعتمداری پس از قیام 29 بهمن

مأمور گزارشگر ساواك در پایان گزارش مذكور می‌نویسد: «وقتی شریعتمداری مشغول سخنرانی بود و تظاهركنندگان را ملامت می‌كرد، دیدم همه ناراحت هستند و چندین بار خواستند اعتراض كنند، ولی اطرافیان شریعتمداری آنان را امر به سكوت كردند؛ حتی عده‌ای می‌خواستند به عنوان اعتراض از پای منبر بلند شوند و شریعتمداری هم دست و پایش را گم كرده و درست نتوانست صحبت كند.»
چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ قیام 29 بهمن تبریز در گرامیداشت چهلمین روز شهدای 19 دی قم، دومین حلقه زنجیره سقوط رژیم پهلوی بود. کشتار مردم تبریز واکنش گروه‌های مختلف داخل و خارج از کشور را در پی داشت. اما آیت‌الله شریعتمداری نسبت به قیام مردم زادگاه خود مواضع قابل تأملی داشت.

به گزارش ساواک آیت‌الله شریعتمداری در روز 1356/12/1 طی سخنانی در جمع طلاب قم، آنان را به آرامش دعوت و تا حدودی تظاهرات مردم قم و تبریز را محكوم كرد و گفت: «ما باید طوری مبارزه كنیم كه نفعش بهتر از ضررش باشد». سپس در مورد تظاهرات تبریز توضیح داد كه: «تظاهرات تبریز هم مثل قم تقصیر دولتی‌ها بود، اعلامیه‌ ما را در بازار تبریز زده بودند و مأموری آن را پاره می‌كند، یكی از بازاری‌ها به او اعتراض كرده، می‌گوید: این اعلامیه متعلق به یك مرجع است و آیه‌ قرآن هم روی آن نوشته شده است. مأمور شروع می‌كند به زدن آن فرد، مردم هم به كمك او می‌آیند و زد و خورد می‌شود و تظاهرات شروع می‌شود.»

ملامت مردم تبریز توسط آیت‌الله شریعتمداری پس از قیام 29 بهمن


ملامت مردم تبریز توسط آیت‌الله شریعتمداری پس از قیام 29 بهمن

مأمور گزارشگر ساواك در پایان گزارش مذكور می‌نویسد: «وقتی شریعتمداری مشغول سخنرانی بود و تظاهركنندگان را ملامت می‌كرد، دیدم همه ناراحت هستند و چندین بار خواستند اعتراض كنند، ولی اطرافیان شریعتمداری آنان را امر به سكوت كردند؛ حتی عده‌ای می‌خواستند به عنوان اعتراض از پای منبر بلند شوند و شریعتمداری هم دست و پایش را گم كرده و درست نتوانست صحبت كند.»

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات