کد خبر: ۶۷۸۵
شهید سپهبد صیاد شیرازی

واکنش بدنه ارتش به اجرای حکومت نظامی در اصفهان

شهید شیرازی از ابتدای پیروزی انقلاب تا مهر ماه ۱۳۵۸ در اصفهان بود و در این مدت با همکاری نیروهای نظامی و دوستان انقلابی خود - که بعداً پاسدار شدند - گروه ۳۰ نفره‌ای را تشکیل داده و به حفظ و حراست از پادگان پرداخت. تلاش‌های وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ساماندهی ارتش و ساختار نیروهای مسلح متجلّی شد.
شنبه ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهید صیاد شیرازی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، چندین سال در بخش‌های مختلف ارتش به ویژه در غرب کشور به پاسداری از کشور پرداخت و در سازماندهی و فعالیت نیروهای انقلابی در ارتش تلاشی گسترده داشت.

وی از ابتدای پیروزی انقلاب تا مهر ماه ۱۳۵۸ در اصفهان بود و در این مدت با همکاری نیروهای نظامی و دوستان انقلابی خود - که بعداً پاسدار شدند - گروه ۳۰ نفره‌ای را تشکیل داده و به حفظ و حراست از پادگان پرداخت. تلاش‌های وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ساماندهی ارتش و ساختار نیروهای مسلح متجلّی شد.

از مهم‌ترین اقدامات او پس از پیروزی انقلاب اسلامی، می‌توان به تهیه طرح‌های عملیاتی که منجر به شکستن حصر شهرهای سنندج و پادگان‌های مریوان، بانه و سقز شد، اشاره کرد. سرانجام وی در 21 فروردین 1378 توسط یک عضو سازمان منافقین به شهادت رسید.

در این زمینه در یکی از خاطرات شهید می‌خوانیم:

هنگامی که در مرداد 1357 در اصفهان حكومت نظامی اعلام شد، سپهبد صياد شيرازی در اصفهان حضور داشت؛ او درباره چگونگی اجرای حكومت نظامی می‌گويد: «اصفهان بعد از تهران اولين جايی بود كه حساسيت ايجاد كرد برای حكومت، در نتيجه زمينه حكومت نظامی در آن برقرار شد. حكومت نظامی معنی‌اش اين بود كه با هسته‌های يگان‌های ارتش آمدند و در شهر مستقر شدند و جلوی تجمع و تظاهرات مردم را گرفتند. يك چند جلسه‌ای اين كار را كردند؛ ولی ديدند حريف خود نظامی‌ها نمی‌شوند؛ چون آنها در برابر دستورات نرمش  می‌كردند، يعنی تمايل به ايستادگی در برابر مردم نداشتند.»واکنش بدنه ارتش به اجرای حکومت نظامی در اصفهان

 

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات