بازخوانی دیدگاه شخصیت‌های سیاسی درباره لزوم آزادسازی قدس

امام خمینی در 16 مرداد 1358 با صدور پیامی آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان «روز قدس» نامگذاری کرده و عموم مسلمانان جهان و دولت‌های اسلامی را به مبارزه علیه رژیم غاصب صهیونیستی و حامیان آن‌ها فراخواندند.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ امام خمینی در 16 مرداد 1358 با صدور پیامی آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان «روز قدس» نامگذاری کرده و عموم مسلمانان جهان و دولت‌های اسلامی را به مبارزه علیه رژیم غاصب صهیونیستی و حامیان آن‌ها فراخواندند. اهمیت مسئله فلسطین در قاموس سیاسی جمهوری اسلامی موجب شده تا بسیاری از شخصیت‌ها درباره این مسئله اظهارنظر کرده و در رابطه با نحوه آزادسازی آن ابراز عقیده کنند. در این بخش برخی از این نظرات بازخوانی می‌شود.

فلسطین با بازی‌های سیاسی آزاد نخواهد شد

دوگانه «مبارزه» و «مذاکره» از مسائل مهمی بود که درباره اوضاع فلسطین نیز محل مناقشه بود. روز 15 فروردین 1362 روزنامه جمهوری اسلامی به نقل از آیت‌الله منتظری نوشت: «ملت مسلمان فلسطین باید این حقیقت را لمس کند که قدس عزیز و مسجد الاقصی با بازی‌های سیاسی معمول حل نخواهد شد. باید صهیونیست‌ها توسط ملت مسلمان فلسطین از این کشور مظلوم اخراج شوند.»

هیچ راهی برای برداشتن اسلحه برای نجات فلسطین وجود ندارد

هاشمی معتقد بود برای آزادی قدس باید مبارزه کرد. روزنامه جمهوری اسلامی در 2 مرداد 1365 به نقل از حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی نوشت: «ما از ملت‌های اسلامی بخصوص ملت فلسطین می‌خواهیم که... راه خود را انتخاب کنند... هیچ راهی جز برداشتن اسلحه و قهر و خشم انقلابی برای نجات فلسطین و طرد استکبار وجود ندارد.»

همه باید برای آزادی قدس قیام کنند

آیت‌الله طالقانی نیز عقیده داشت: «بیت‌المقدس تنها مسئله‌ای نیست که مربوط به مسلمین و مسیحیان باشد. مسئله انسان آزاده دنیاست. مسئله همه ادیان الهی ایت. همه دنیا برای نجات بیت‌المقدس و حامیان و نگهبانان آن که فلسطینی‌ها باشند باید قیام کنند.»

راه‌حل آزادسازی فلسطین از منظر آیت‌الله موسوی اردبیلی

روزنامه جمهوری اسلامی در 4 مرداد 1365 در رابطه با سخنرانی آیت‌الله موسوی اردبیلی چنین گزارش می‌دهد: «ای کاش به جای این‌ها [سازشکاران] یک مشت جوان‌های مومن حزب‌الله لبنان [در فلسطین] مسلط بودند؛ اگر این بود اسرائیل خیلی پیش از این گور خود را گم کرده بود و به جهنم رفته بود... این‌ها در مقابل اسرائیل این همه ذلت دارند، آن همه زبونی دارند، آن همه حقارت دارند اما در مقابل اسلام آن همه وحشیگری و جنایت. اگر این‌ها یک جو ایمان داشتند و اسباب دردسر برای جمهوری اسلامی فراهم نمی‌کردند، جمهوری اسلامی ایران مسئله فلسطین را حل کرده بود.»

اتحاد اسلامی اسرائیل را نابود می‌کند

مهدی بازرگان نیز عقیده داشت که اتحاد موجب نابودی اسرائیل خواهد شد. او در 27 مرداد 58 به روزنامه جمهوری اسلامی گفته بود: «همانطور که اتحاد و ایمان و اراده و قبول شهادت و فداکاری ملت ما یک نظام 2500 ساله را سرنگون کرد، این اتحاد و قیام عمومی ملل مسلمان جهان و مستضعفان مسلما موفق به سرنگون کردن آن نظام طاغوتی و غالب دیگر صهیونیستی یعنی اسرائیل خواهد شد.»

برای فلسطین باید تمام قوا و قدرتمان را به کار ببریم

روزنامه اطلاعات مورخ 9 خرداد 1358 به نقل از کریم سنجابی، رهبر جبهه ملی نوشت: «برای فلسطین باید تمام قوا و قدرتمان را بکار ببریم که این جراحتی که در پیکر خاورمیانه به وجود آمده است را التیام بدهیم. تا موضوع فلسطین حل نشده است، صلح و آرامش در منطقه خاورمیانه به وجود نخواهد آمد و قدرت‌های خارجی آن جارا پایگاه مداخله و رقابت و سیاست خود قرار می‌دهند.»

مسئله فلسطین باید در راس برنامه‌ها باشد

به گزارش روزنامه جمهوری اسلامی در 6 تیر 1360، محمد منتظری گفته بود: «باید بیت‌المقدس را آزاد کنیم و با قرار دادن مسئله فلسطین در راس برنامه‌هایمان، برای همیشه فلسطین را از شر اسرائیل غاصب نجات دهیم.»

زنده کردن فلسطین از رسالت‌های انقلاب اسلامی است

کیهان در 13 مهر 1361به نقل از میرحسین موسوی نوشت: «ما یکی از رسالت‌های انقلاب اسلامی را زنده کردن مسئله فلسطین در میان یک میلیارد مسلمان می‌دانیم. امریکا رژیم صهیونیستی و تمام کشورهای وابسته به امریکا سعی می‌کنند مسئله فلسطین را در افکار عمومی جهان به فراموشی بسپارند ولی هدف انقلاب و ملت ما این است که انقلاب و مردم فلسطین دائماً در وجدان‌های مسلمان جهان طرح شود.»

دفاع از ملت قهرمان فلسطین و سوریه و لبنان

شهید باهنر در گفتگو با روزنامه جمهوری اسلامی به تاریخ 29 تیر 1360، گفته بود: «ما مصممیم که از ملت قهرمان فلسطین دفاع کنیم و از سوریه و لبنان و فلسطین حمایت نماییم. کشورهای عرب هم باید با قاطعیت هرچه تما‌تر برای از بین بردن این مهره امپریالیسم (اسرائیل) و برای مقابله با صهیونیست‌ها حضور فعال داشته باشند.»

حمایت از فلسطین و ملت‌های مستضعف جهان جزء سیاست خارجی ماست

روزنامه کیهان در 9 اردیبهشت 1359، به نقل از دکتر حسن آیت نوشت: «چارچوب سیاست خارجی ما را اسلام مشخص کرده است. ما یک قطب مستقل در در دنیا هستیم که نه به شرق و نه به غرب وابسته است. حمایت از فلسطین و به‌طور کلی حمایت از ملت‌های مستضعف جهان جز سیاست‌ خارجی ما خواهد بود.»

پرچم فلسطین را به اهتزاز در می‌آوریم

حجت‌الاسلا سید احمدی خمینی نیز در گفتگو با روزنامه اطلاعات در تاریخ 1 اسفند 57 و تنها چند روز بعد از پیروزی انقلاب گفته بود: «ما تا آزادی تمام سرزمین‌های اسلامی به مبارزات خود ادامه می‌دهیم. همانطوری که در ایران پرچم اسلام را برافراشتیم به امید خدا و به کمک خلق مسلمان فلسطین پرچم فلسطین را با پرچم ایران به اهتزاز درمی‌آوریم.»

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات