کد خبر: ۷۱۱۷
حجت‌الاسلام سید علیرضا صدر در گفتگو با پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی مطرح کرد:

روایتی از شجاعت حجت‌الاسلام حسینیان در مواجهه با تهدیدهای باند سید مهدی هاشمی

حجت‌الاسلام صدر درباره مجاهدت‌های مرحوم حسینیان در پرونده سید مهدی هاشمی گفت: یکی از اقدامات برجسته آقای حسینیان به ماجرای آقای منتظری برمی‌گردد. آقای حسینیان نقل می‌کردند: هنگامی که در قضیه آقای منتظری ورود کردم، عده‌ای به من گفتند «چرا این کار را انجام می‌دهی؟ چند وقت دیگر منتظری رهبر می‌شود؛ خودت را با او وارد درگیری نکن». به آقای حسینیان گفته بودند که: «منتظری دار و دسته خطرناکی دارد. مگر ندیدی آیت‌الله شمس‌آبادی را چگونه کشتند؟ بلایی هم سر تو می‌آورند!» آقای حسینیان کاملا در معرض همان خطری بود که مرحوم شمس‌آبادی به آن دچار شد. ایشان در پاسخ به این صحبت‌ها گفته بود: «عیبی ندارد؛ من تا آخر ایستاده‌ام.» واقعا در این قضیه هیچ کس قادر نبود مثل آقای حسینیان عمل کند که حاضر باشد از همه چیز، از جان و آبرویش بگذرد و از اصل انقلاب و راه امام دفاع کند. آقای حسینیان به واسطه اینکه دادستان ویژه روحانیت بود زودتر از همه وارد این ماجرا شد.
شنبه ۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۹

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی «روحانی مجاهد» و «خستگی‌ناپذیر» بود در سحرگاه 4 شهریور 1399 چشم از جهان فروبست. به بهانه اولین سالگرد درگذشت آن مرحوم، به سراغ یکی از دوستان قدیمی حجت‌الاسلام حسینیان رفتیم؛ کسی که سابقه دوستی‌اش با مرحوم حسینیان به دهه 50 برمی‌گردد؛ حجت‌الاسلاموالمسلمین سید علیرضا صدر حسینی خاطرات و یادمانده‌های ناشنیده‌ای از حجت‌الاسلام حسینیان دارد. او که در شهریور 1399 بر پیکر دوست قدیمی‌اش روح‌الله حسینیان نماز خواند، در گفتگو با پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، از حدود نیم قرن دوستی و آشنایی با او سخن می‌گوید.

روایتی از شجاعت حجت‌الاسلام حسینیان در مواجهه با تهدیدهای باند سید مهدی هاشمی

حجت‌الاسلاموالمسلمین سید علیرضا صدر که رفاقت دیرینه‌ای با حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان دارد، درباره اولین آشنایی‌اش با آن مرحوم گفت: آشنایی ما با مرحوم حسینیان به دوران طلبگی در مدرسه حقانی به سال‌های 52-53 شمسی برمی‌گردد. در دوران طلبگی مدرسه حقانی آقای حسینیان با آقای حجازی هم مباحثه بودند. آنطور که خاطرم هست ایشان با آقایان محسنی‌اژه‌ای، اکبریان و پورمحمدی هم‌سطح بودند.

وی درباره فعالیت‌های انقلابی طلاب مدرسه حقانی گفت: تاقبل از اینکه راهپیمایی‌ها اوج بگیرد، فعالیت‌های انقلابی در مدرسه حقانی به صورت زیرزمینی صورت می‌گرفت و افرادی که در این جریانات نقش مهمی داشتند غالبا ناشناس بودند. وقتی که تظاهرات اوج گرفت طلاب مدرسه حقانی در تظاهرات شرکت داشتند.

آقای حسینیان کاملا در معرض همان خطری بود که مرحوم شمس‌آبادی به آن دچار شد. ایشان در پاسخ به تهدیدها گفته بود: «عیبی ندارد؛ من تا آخر ایستاده‌ام.»
حجت‌الاسلام صدر با اشاره به سفر تبلیغی به همراه مرحوم حسینیان به سیستان و بلوچستان در دوران انقلاب می‌گوید: در سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب تصمیم گرفتیم به همراه تعدادی از دوستان از جمله مرحوم حسینیان، شهید طباطبایی، سیف‌اللهی و چند تن دیگر به سیستان و بلوچستان برویم. قرار شد ما از طرف آیت‌الله کفعمی به شهر‌ها و روستاهای آنجا جهت تبلیغ اعزام شویم. بیش از صدها برگ از اعلامیه‌های امام را به همراه خود برده بودیم. حدود 15 نفر بودیم. در انتهای اتوبوس نشسته بودیم و در بین راه شروع به سر دادن شعارهای انقلابی کردیم. در اتوبوس ما مخبر حضور داشت و خبر شعارهای ما را به گوش مأموران رساند. از آن طرف هم مأموران آماده بودند تا به محض رسیدن ما را دستگیر کنند. نیمه شب بود که ما به مقصد رسیدیم. آن زمان مثل امروز ترمینالی وجود نداشت. گاراژی بود که چند تا اتوبوس در آنجا پارک می‌کردند. از اتوبوس پیاده شدیم. تصمیم گرفتیم شب را در یکی از اتاق‌های آن گاراژ یا کاروانسرا سپری کنیم تا صبح حرکت کنیم. وقتی وسایل را داخل اتاق تخلیه کردیم به یکباره دیدیم مأموران شهربانی که از قبل هم مجهز و آماده بودند، ریختند آنجا و ما را دستگیر کردند. پس از دستگیری ما را به شهربانی انتقال دادند. شب را در یک بازداشتگاه گذراندیم. آنقدر این بازداشتگاه کثیف بود که بر روی در و دیوارش با مدفوع جملاتی را نوشته بودند. کیف‌های ما را تفتیش کردند و از داخل کیف ما اعلامیه‌های امام را کشف و ضبط کردند و بدین خاطر برای هر کدام از دوستان پرونده‌ای را تشکیل دادند. فردا صبح از تک تک ما به صورت انفرادی بازجویی کردند.

واقعا در قضیه مهدی هاشمی هیچ کس قادر نبود مثل آقای حسینیان عمل کند که حاضر باشد از جان و آبرویش بگذرد و از اصل انقلاب و راه امام دفاع کند.
وی ادامه داد: وقتی خبر دستگیری ما به آیت‌الله کفعمی رسید، ایشان بلافاصله اعلام کردند که کسبه بازار را ببندند. بازاریان هم مغازه خود را بستند. آقای کفعمی به شهربانی گفته بود اگر طلاب را آزاد نکنید ما با شما برخورد می‌کنیم. جایگاه آیت‌الله کفعمی در استان و شرایط روزهای منتهی به انقلاب شهربانی را مجاب کرد که ما را آزاد کنند. کل مدت بازداشت ما به یک شبانه‌روز هم نرسید. بعد از آزادی در شهر زاهدان مستقر شدیم و شروع به تبلیغ و منبر رفتن کردیم. در نهایت بعد از ده روز سفر تبلیغی ما به پایان رسید.

وی یادآور شد: بعد از پیروزی انقلاب، آقای حسینیان و یک سری از دوستان مدرسه حقانی وارد حوزه قضایی و دادستانی شدند. من در این ایام جای دیگری مشغول به خدمت بودم. در این مقطع آقایان رئیسی، پورمحمدی و اکبریان بیشتر با آقای حسینیان مراوده داشتند.

حجت‌الاسلام صدر درباره مجاهدت‌های مرحوم حسینیان در پرونده سید مهدی هاشمی گفت: یکی از اقدامات برجسته آقای حسینیان به ماجرای آقای منتظری برمی‌گردد. آقای حسینیان نقل می‌کردند: هنگامی که در قضیه آقای منتظری ورود کردم، عده‌ای به من گفتند «چرا این کار را انجام می‌دهی؟ چند وقت دیگر منتظری رهبر می‌شود؛ خودت را با او وارد درگیری نکن». به آقای حسینیان گفته بودند که: «منتظری دار و دسته خطرناکی دارد. مگر ندیدی آیت‌الله شمس‌آبادی را چگونه کشتند؟ بلایی هم سر تو می‌آورند!» آقای حسینیان کاملا در معرض همان خطری بود که مرحوم شمس‌آبادی به آن دچار شد. ایشان در پاسخ به این صحبت‌ها گفته بود: «عیبی ندارد؛ من تا آخر ایستاده‌ام.» واقعا در این قضیه هیچ کس قادر نبود مثل آقای حسینیان عمل کند که حاضر باشد از همه چیز، از جان و آبرویش بگذرد و از اصل انقلاب و راه امام دفاع کند. آقای حسینیان به واسطه اینکه دادستان ویژه روحانیت بود زودتر از همه وارد این ماجرا شد.

وی درباره خصوصیات مرحوم حسینیان گفت: ایشان خصوصیات اخلاقی منحصربه‌فردی داشتند. آقای حسینیان دارای سلامت مالی و اخلاقی بودند و دلبستگی به مسائل دنیایی نداشتند. من این موارد را از نزدیک شاهد بودم. ایشان فرد بامعرفتی بود. بسیار اخلاق مدار بودند. آقای حسینیان با اینکه در کار جدی بودند ولی فرد بسیار خوش مشربی بودند. وقتی که در جمع دوستان حاضر می‌شدند گل سرسبد مجلس بودند. در عین حالی که خوش مشرب و خوش اخلاق بودند، در پایداری بر مواضع مثل ایشان سراغ نداشتیم. آقای حسینیان در راه انقلاب و عقیده‌اش ملاحظه هیچ چیزی را نمی‌کرد؛ به نظرم در این زمینه ایشان نظیر نداشتند. مرحوم حسینیان تا آخرین روز حیاتش بر سر مواضع خود ایستاد.

حجت‌الاسلام صدر ادامه داد: آقای حسینیان در اثر همین ایستادگی، چند سال آخر دیگر در جلسات مدرسه حقانی شرکت نمی‌کردند. در مدرسه حقانی جلسه‌ای بود که سالیان طولانی این جلسه ادامه داشت. آقای حسینیان هم از اعضای ثابت این جلسه بود. هنگامی که ایشان مشاهده کرد بعضی از افراد از مواضع انقلابی‌شان عدول کرده‌اند دیگر در آن جلسه شرکت نکرد. این نشان از صلابت ایشان داشت. ایشان می‌گفت وقتی می‌بینم مواضع برخی دوستان با مواضع انقلاب همخوانی ندارد، ترجیح می‌دهم دیگر در جلسات شرکت نکنم.

آقای حسینیان دارای سلامت مالی و اخلاقی بودند و دلبستگی به مسائل دنیایی نداشتند. من این موارد را از نزدیک شاهد بودم. ایشان فرد بامعرفتی بود. بسیار اخلاق مدار بودند.
وی درباره مواضع مرحوم حسینیان در جریان قتل‌های زنجیره‌ای یادآور شد: یکی از برهه‌هایی که آقای حسینیان بسیار با صلابت و مقتدر حاضر شد، جریان قتل‌های زنجیره‌ای بود. آقای حسینیان بدون آنکه پروایی از رییس جمهور وقت داشته باشد در رسانه‌ها حاضر شد و از نقش دولت و جریان اصلاحات در ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای انقاد کرد. آقای حسینیان در تلویزیون حاضر شد و به صورت مستقیم آقای خاتمی و دولت اصلاحات را خطاب قرار داد و آنها را مقصر اصلی این اتفاقات اعلام کرد. کمتر کسی حاضر بود در آن مقطع اینگونه عمل کند. آقای حسینیان در این حوادث معتقد بود آن چیزی که حقیقت دارد را آقایان بیان نمی‌کنند و از این قضیه به شدت ناراحت و نگران بود. در آن مقطع هر از گاهی که ایشان را می‌دیدم از این عدم بیان حقیقت و کوتاهی اصلاح‌طلبان در ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای گلایه می‌کرد. مرحوم حسینیان در آن مقطع مواضع خود و آن چیزی را که تشخیص می‌داد صحیح است صراحتا بیان می‌کرد. در همین اواخر هم ایشان در اکثر جاهایی که منبر و سخنرانی داشتند اشاراتی به انحرافات بوجود آمده توسط جریان اصلاحات داشتند. ایشان برای سخنان‌شان ادله داشتند و باور داشتند که جریان اصلاحات انحراف ایجاد کرده و در مقابل مقام معظم رهبری و خط اصیل امام خمینی ایستاده است. حاج آقا روح‌الله حسینیان یک خط اصلی برای خود داشتند و تا آخرین لحظه در این مسیر حرکت می‌کردند.

وی افزود: آقای حسینیان نسبت به جریان اصلاحات موضع تندی داشتند و اعمال آنها را برای انقلاب مضر می‌دانستند. در ایام فتنه 88 هم این موضع‌شان ایشان را به سمت احمدی‌نژاد متمایل کرد. دیدگاه منفی آقای حسینیان نسبت به اصلاح‌طلبان باعث شد تا ایشان جناح مقابل و احمدی‌نژاد را تقویت نمایند. در یکی از آخرین دیدارهایی که با هم داشتیم موضع‌ایشان نسبت به احمدی‌نژاد عدول کرده بود و نسبت به او دیگر بی‌تفاوت بودند.

حجت‌الاسلام صدر یادآور شد: مرحوم حسینیان در سال‌های آخر حیات خود دچار بیماری شده بودند. در اثر این بیماری دردمند شده بودند. اما من در این ایام یکبار هم ندیدم گلایه‌ای داشته باشند و بسیار با روحیه بودند و بیماری نتوانسته بود ایشان ر ا از پای درآورد و فعالیت‌هایشان را متوقف کند. ایشان تا اواخر عمر هم با نشاط و سر زنده بودند. چیزی که از رفتار مرحوم حسینیان مشهود بود این بود که ایشان دلبستگی‌شان نسبت به دنیا کم بود.

وی در پایان تصریح کرد: نکته آخری که باید بگویم ارادات وافر ایشان به حضرت‌آقا بود. آقای حسینیان در سخنرانی‌شان که از تلویزیون هم چند باری پخش شد مطالبی با این مضمون اعلام کردند؛ «عده‌ای از هواداران آقای منتظری گفته‌اند ما کاری می‌کنیم که خواب از چشم رهبری گرفته شود. من هم اعلام می‌کنم: من که شاگرد شاگرد مقام معظم رهبری هستم کاری می‌کنم که شما آرامش نداشته باشید. شما می‌خواهید خواب را از چشمان رهبری بگیرید؟! من در مقابل شما می‌ایستم و شما را به ذلت می‌کشانم.» انصافا ایشان از ارادتمندان حقیقی حضرت‌آقا بودند و اعتقاد عمیق قلبی نسبت به حضرت‌ آقا داشتند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات