با حضور وزیر ارشاد و اهالی تاریخ،

مراسم بزرگداشت مرحوم علی‌ اکبر رنجبر کرمانی برگزار شد

مراسم بزرگداشت مرحوم علی اکبر رنجبر کرمانی محقق و نویسنده تاریخ، در باغ هنر با حضور حجت الاسلام والمسلمین احمد خزائی، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی، دکتر محمدمهدی اسماعیلی، دکتر سید محمد حسینی، دکتر موسی فقیه حقانی، آقای قاسم تبریزی و برخی از اهالی تاریخ و فرهنگ برگزار شد.
چهارشنبه ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۵

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، مراسم بزرگداشت مرحوم علی اکبر رنجبر کرمانی محقق و نویسنده تاریخ، در باغ هنر برگزار شد. در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین احمد خزائی، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی، دکتر محمدمهدی اسماعیلی، دکتر سید محمد حسینی، دکتر موسی فقیه حقانی، آقای قاسم تبریزی و برخی از اهالی تاریخ و فرهنگ حضور داشتند.

در این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین احمد خزایی، رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، در تجلیل از مرحوم رنجبر کرمانی گفت: از دست دادن آقای رنجبر کرمانی برای عرصه فرهنگ و تاریخ نگاری کشور، قطعا خسارت بزرگی به شمار می‌آید؛ چراکه این پژوهشگر با سعه معلومات و دانشش، در همه زمینه‌ها سرآمد بودند.

وی بیان کرد: آقای رنجبر، دل بریده از دنیا بود و به جز خدمت به کشور، فکر دیگری نداشت؛ در راه آرمان‌های امام و انقلاب اسلامی چه شب‌های بسیاری تا صبح، وقت خود را در موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی به پژوهش اختصاص می‌داد.

مراسم بزرگداشت مرحوم علی اکبر رنجبر کرمانی برگزار شد

رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی با اشاره به اینکه مرحوم رنجبر کرمانی یک کتابخانه متحرک بود، خاطر نشان کرد: مهندس کرمانی لنگرگاه بسیار مهمی بود برای ما، هر چهره عالمی در محضر او بود، از وقادی و تیزهوشی او استفاده می‌کرد.

حجت الاسلام خزایی، با اشاره به تسلط مرحوم رنجبر کرمانی بر متون و اسناد عربی، انگلیسی، فرانسوی و ... و نیز اشراف بر تاریخ اسلام و اروپا، تأکید کرد: او اهل بینش، حکمت و فهم بود. همه وزن و اعتبار این موسسه و جوایز کتاب سالی که دریافت کردیم، مرهون زحمات، دقت نظر و تلاش‌های آقای رنجبر بود و واقعا وقتی کتابی را ناقص تحویل می‌گرفت و آن را کامل می‌کرد، نویسندگان از ویراستاری شگفت انگیز وی متحیر می‌شدند. مرگ او برای ما و تاریخ نگاری ثلمه بود.

دیگر سخنران این مراسم، دکتر سید محمد حسینی معاون رییس جمهور بود که با ابلاغ تسلیت رئیس جمهور به مناسبت درگذشت مرحوم رنجبر کرمانی، او را مبارزی در عرصه مقابله با تحریف تاریخ دانست و گفت: تاریخ نگاری صحیح برای حفظ هویت ما ضروری است. تاریخ کمک می‌کند که خطاهای گذشته را در دوره پس از انقلاب اسلامی تکرار نکنیم.

وی با بیان این که به فراموشی سپردن چهره‌های خادم و تطهیر چهره‌های خائن وابسته به رژیم پهلوی و تغییر جای جلاد و شهید در دستور کار دشمنان است، گفت: به همین دلیل مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم تأکید کردند که جوانان تاریخ را خوب بیاموزند.

حسینی با تقدیر از زحمات مرحوم رنجبر همچون همکاری در تدوین کتب «شرح اسم» و «الف لام خمینی» اظهار کرد: کسی که درخانواده‌ای اصیل پرورش پیدا کند، قطعا دغدغه‌مند به انقلاب است و آقای رنجبر کرمانی، قلمی هدفمند داشت و تمام سعی‌اش بر این بود که از تحریف تاریخ جلوگیری کند.

مراسم بزرگداشت مرحوم علی اکبر رنجبر کرمانی برگزار شد

وی خاطر نشان کرد: تصاویر و اسناد شخصیت‌های مبارز در تاریخ معاصر باید حفظ شود؛ لذا کسانی که دست به قلم هستند و در عرصه تاریخ نگاری فعالیت دارند، بسیار ارزشمند هستند.

وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر نقش ویژه ویراستاری مطلوب در بهینه سازی اثر گفت: ایجاد کتب مرجع بسیار مهم است که دانشجویان ما را از منابع تألیف شده از سوی کسانی که با انقلاب دشمنی دارند بی‌نیاز می‌کند و آقای رنجبر کرمانی در آن نقش جدی داشت و آثار ارزشمندی بر جای گذاشت.

حسینی تأکید کرد: اینکه وی تا آخرین لحظات عمر خویش متعهدانه در حال تلاش بود به دلیل آن بود که کار خود را ذخیره اخروی خویش می‌دانست.

دکتر محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیگر سخنران این مراسم بود. او با تجلیل از مرحوم رنجبر کرمانی گفت: مجموعه آثار موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی همگی آثاری برجسته است که مرحوم رنجبر کرمانی در آنها نقش موثر داشت.

مراسم بزرگداشت مرحوم علی اکبر رنجبر کرمانی برگزار شد

وی با اشاره به از دست دادن برخی چهره‌های برجسته تاریخ نگاری همچون حجت الاسلام سیدهادی خسروشاهی، حجت الاسلام والمسلمین روح الله حسینیان، دکتر رحیم نیکبخت و محمد سرور رجایی، رویش‌های انقلاب اسلامی در این عرصه را برای جبران این خلأ، مهم و حیاتی دانست و اظهار کرد: تاریخ نگاری انقلاب اسلامی به رغم زحمات همه دوستان و همکاران در موسساتی چون مرکز اسناد انقلاب اسلامی، نیازمند حمایت و توجه بیشتری است.

دکتر موسی حقانی دیگر سخنران این مراسم بود. او با بیان اینکه تلاش گمنامانه مرحوم رنجبر کرمانی چیزی از ارزش‌های او کم نمی‌کند، گفت: بعضی آثار ایشان مشهود است و نام او بر روی کتاب است ولی برخی آثار نیز وجود دارد که به رغم تلاش زیاد ایشان، نقش ایشان در تدوین آن آثار مخفی مانده است. البته آثاری از ایشان هم هنوز منتشر نشده است و امیدواریم به زودی منتشر شود.

رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران ابراز داشت: نسل رنجبر، یک نسل طلایی است. پرتلاش، پرتوان و پرمطالعه است، اهل گفتگو و آرمان‌خواه است. برخی از هم‌نسلان او به گذشته پشت کردند و مسیر را تغییر دادند، اما او ثابت قدم باقی ماند.

حقانی افزود: مهندس کرمانی صاحب علم و دانش بود و بسیار متعهد؛ آینده نگر و دغدغه‌مند بود. فقدان ایشان برای ما سخت است و ما نیز داغدار هستیم.

مراسم بزرگداشت مرحوم علی اکبر رنجبر کرمانی برگزار شد

وی یادآور شد: بنیاد پهلوی سراغ پدر او رفته بود که وی را بورسیه کنند، اما پدرش گفته بود ما مخالف پهلوی هستیم و او را تحویل آنها نمی‌دهیم.

رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر در بیان روحیات مرحوم رنجبر کرمانی گفت: آخرین کاری که به او سپردیم، درباره یکی از فرقه‌ها است. متن ترجمه انگلیسی کتاب را به او دادم، او تماس گرفت و گفت متن اصلی که به عربی است را یافته و اجازه خواست که متن عربی را ملاک قرار دهد و از ترجمه انگلیسی هم کمک بگیرد. کار کتاب تمام شد و با ایشان تسویه کردیم؛ مدتی بعد تماس گرفت و گفت من دوباره تأمل کردم و واژه‌های بهتری برای اصلاح ترجمه به ذهنم رسید و پاورقی‌های بیشتری به ذهنم رسیده است، کار را برگردانید تا اصلاح کنم. این وجدان کاری که بعد از اتمام و تسویه کتاب دغدغه او نسبت به انتقال صحیح مطالب در وجود او شعله ور بود، در این رفتار مشخص است.

مراسم بزرگداشت مرحوم علی‌ اکبر رنجبر کرمانی برگزار شد


مراسم بزرگداشت مرحوم علی‌ اکبر رنجبر کرمانی برگزار شد

حقانی به عنوان نمونه دیگری از دغدغه مندی این نویسنده متعهد برای صیانت از آرمان‌هایش به بیان خاطره دیدار با رهبری پرداخت و گفت: چند سال قبل خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم، او گفت صدسالگی کودتای سوم اسفند 1299 نزدیک است و طبیعتا گروهی به دنبال تطهیر آن خواهند بود و باید تلاشی برای خنثی کردن این اقدامات صورت بگیرد. رهبر معظم انقلاب اسلامی هم این نظر را تأیید کردند.

سپس علیرضا رنجبر کرمانی، فرزند ارشد استاد رنجبر کرمانی سخنرانی کرد. او با تشکر از حضور اساتید و مقامات حاضر در گرامیداشت استاد کرمانی گفت: پدرم از مرگ دلهره و هراس نداشت. سیره او در مبارزه با طاغوت و نیز حضور در جبهه‌های دفاع مقدس این را نشان می‌دهد.

مراسم بزرگداشت مرحوم علی اکبر رنجبر کرمانی برگزار شد

وی افزود: او شخصیتی پاک طینت، پرتلاش و خستگی ناپذیر، بی‌ریا و صادق، متواضع و قانع، صریح الکلام، ساده زیست و دلسوز طبقات محروم بود.

فرزند مرحوم کرمانی با اشاره به کارنامه پدر یادآور شد: سیره زندگانی وی و مقام گریزی او شاهدی بر مدعایش بود که همواره می‌گفت ما برای خدا کار کردیم و چشم طمع به هیچ کس جز خدا نداریم.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات