پاسداشت شخصیت انقلابی علامه حسن‌زاده آملی

درنگی در فرازهای سیاسی حیات علامه حسن‌زاده آملی

علامه حسن‌زاده آملی که عهد خود با امام و انقلاب را از خرداد 1342 محکم کرد ؛ در دوران نهضت اسلامی نیز علاوه بر مجاهدت بر سبیل معرفت ؛ از تکاپو در راه انقلاب و حمایت از آن حرکت عظیم الهی ذره‌ای دریغ نورزید تا جایی که در کوران حوادث منتهی به پیروزی انقلاب در هجوم بی‌رحمانه عمال رژیم پهلوی به درجه رفیع جانبازی نائل آمد.پس از پیروزی انقلاب نیز نه تنها از روشنگری و آگاهی‌بخشی دست نکشید بلکه در دورانی خطیر ‌علی‌رغم مقامات علمی و معنوی در سنگر امامت جمعه آمل نقش‌آفرین بود. بعلاوه حضور او در کنار مردم شهر هزارسنگر آمل برای مواجهه با گروهک‌های معاند شاهد دیگری بر عینیت سیاست و دیانت آن شخصیت بی‌نظیر بود. پس از رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی نیز، تأکیدات موکد ایشان بر حمایت از رهبری معظم انقلاب و مواضع صریح و خدشه‌ناپذیرش در دفاع از جایگاه ولایت فقیه حجت را بر همه تمام کرد و راه را بر خرده‌گیری فرصت‌طلبان و یاوه‌سرایی دشمنان بست.
سه‌شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۱

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حضرت آیت‌الله علامه حسن حسن‌زاده آملی اسوه عرفان و اخلاق و دانایی به دیار باقی شتافت. برای او که از پیشتازان پویندگان راه توحید در عصر و زمانه ما بود زبان قاصر از گفتن و قلم ناتوان از نوشتن است. این عظمت معنوی و صلابت توحیدی با تسلط بر علوم متعدد و متنوع ، از او چهره‌ای کم‌نظیر و بی‌بدیل ساخته بود.

در شرح حال او قلم‌‌ها باید زد و در وادی علم و عمل او قدم‌ها که این امر خطیر متوجه موالیان و مستفیدان و شاگردان محضر آن عالم بزرگ و آن فخر شیعه است که بنا به امر الهی در قرآن کریم « وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّثْ ».

اما آنچه که شایسته و بایسته است در وصف آن بزرگمرد عرفان قلمی شود ارادت بی‌شائبه و حمایت بی‌دریغ او در ساحت انقلاب اسلامی و بزرگ‌داشت امام خمینی(قدس‌ سره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

او که عهد خود با امام و انقلاب را از خرداد 1342 محکم کرد ؛ در دوران نهضت اسلامی نیز علاوه بر مجاهدت بر سبیل معرفت ؛ از تکاپو در راه انقلاب و حمایت از آن حرکت عظیم الهی ذره‌ای دریغ نورزید تا جایی که در کوران حوادث منتهی به پیروزی انقلاب در هجوم بی‌رحمانه عمال رژیم پهلوی به درجه رفیع جانبازی نائل آمد.

از نظرگاه او جامعیت امام خمینی که در انقلاب اسلامی تجلی یافت فتح بابی برای علوم مهجور حوزه‌ها بود و از این رهگذر خوان نعمات علوم عرفانی که روزگاری در خلوت و عزلت بحث و فحص می‌شد برای جامعه اسلامی به خصوص طلاب دینی گسترده شد. این فراز در اندیشه آن علامه فقید چنان مهم می‌نمود که به فرموده حضرتش اگر طعنه کج‌اندیشان نبود اثر برجسته عرفانی خود یعنی «عیون مسائل النفس» را «عیون خمینی» می‌خواند.

علامه حسن‌زاده پس از پیروزی انقلاب نیز نه تنها از روشنگری و آگاهی‌بخشی دست نکشید بلکه در دورانی خطیر ‌علی‌رغم مقامات علمی و معنوی در سنگر امامت جمعه آمل نقش‌آفرین بود. بعلاوه حضور او در کنار مردم شهر هزارسنگر آمل برای مواجهه با گروهک‌های معاند شاهد دیگری بر عینیت سیاست و دیانت آن شخصیت بی‌نظیر بود. حضور او در جبهه‌های جنگ و پشتیبانی از رزمندگان حق علیه باطل نشان از حضور جهادی آن عالم جلیل‌القدر در جبهه‌های خطر و جهاد و شهادت است.

پس از رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی نیز، تأکیدات موکد ایشان بر حمایت از رهبری معظم انقلاب و مواضع صریح و خدشه‌ناپذیرش در دفاع از جایگاه ولایت فقیه حجت را بر همه تمام کرد و راه را بر خرده‌گیری فرصت‌طلبان و یاوه‌سرایی دشمنان بست. وَ سَلَامٌ عَلَيْهِ يَوْمَ وُلِدَ وَ يَوْمَ يَمُوتُ وَ يَوْمَ يُبْعَثُ حَيًّا .


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات