مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۸۴۳
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۴ - ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - 2017April 22
2 اردیبهشت 1385
«حسنين هيكل» نويسنده مشهور مصري در مصاحبه با شبكه تلويزيوني الجزيره گفت: حادثه انفجارهاي اهواز نمونه اي آشکار از مداخلات انگليس در امور داخلي ايران است.

2 اردیبهشت 1379
دادستاني انقلاب شركت كنندگان در كنفرانس برلين را به دادگاه فراخواند. به موجب اطلاعيه روابط عمومي دادگستري در اين كنفرانس كه با عنوان «ايران بعد از انتخابات مجلس» برگزار شد. سخنرانيهايي در مخالفت با نظام جمهوري اسلامي و ارزشهاي ديني ارائه شد و تصوير مخدوشي از باورهاي اعتقادي مردم ترسيم گرديد.

2 اردیبهشت 1377
كنگره آمريكا با اختصاص يك بودجه 5/2 ميليون دلاري، تأسيس يك راديو براي پخش برنامه به زبان فارسي را تصويب كرد.

2 اردیبهشت 1376
رزمايش بزرگ «طريق القدس» با حضور فرمانده كل قوا آغاز شد. 200 هزار نيرو در اين مانور عظيم نظامي كه در استانهاي هرمزگان، بوشهر، خوزستان و كرمانشاه برگزار شد شركت كردند.

2 اردیبهشت 1375
بوريس يلتسين رئيس جمهور روسيه با ردّ اعتراض آمريكا به همكاري هسته اي مسكو - تهران، تصريح كرد فعاليتهاي هسته اي ايران صلح آميز است.

2 اردیبهشت 1369
صدام در نامه اي مشترك خطاب به آيت الله خامنه اي و آقاي هاشمي رفسنجاني، از آنان خواست ملاقات مستقيم ميان نمايندگان دو كشور براي پايه ريزي صلح بين دو طرف صورت گيرد. صدام پيشنهاد كرد اين ملاقات در مكه مكرمه صورت گيرد و عزت ابراهيم فرد دوم عراق را به عنوان نماينده عراق در اين گفت و گوها تعيين كرد.

2 اردیبهشت 1366
«جان پاتيس» جاسوس آمريكايي كه در خرداد 1365 در حين انجام فعاليتهاي جاسوسي به حكم مسئولين قضايي دستگير شده بود در شعبه يك دادستاني انقلاب اسلامي تهران محاكمه و به 10 سال زندان محكوم شد.

2 اردیبهشت 1365
117 نفر از اعضاي پارلمان انگليس با انتشار جزوه اي جمهوری اسلامی ايران را به نقض حقوق بشر متهم كرده و به مجازات بهائيان، محاربين و افراد مفسد في الارض اعتراض كردند.

2 اردیبهشت 1359
به دنبال تعطيلي دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي در واكنش به فعاليت‌هاي مخرب گروه‌هاي مخالف انقلاب اسلامي و حمايت امام خميني از انقلاب فرهنگي در دانشگاهها، اين روز به عنوان روز «انقلاب فرهنگي» شناخته شد.

2 اردیبهشت 1359
امام‌خميني در پي به شهادت رسيدن سيدمحمدباقر صدر و خواهر وي در پيامي از افسران و درجه‌داران و سربازان عراقي خواستند دلاورانه قيام كنند و اساس ستمكاري حزب بعث را برچينند.

2 اردیبهشت 1359
ابوالحسن بني صدر رئيس جمهور همراه با موج عظيم مردمي وارد دانشگاه تهران شدند و عملاً به حضور پرتشنج گروه هاي سياسي در دانشگاه كه طي 2 روز به مرگ 5 نفر و مجروح شدن صدها نفر انجاميد، خاتمه داد.

2 اردیبهشت 1358
به فاصله دوماه پس از پيروزي انقلاب‌ اسلامي، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي تأسيس شد.

2 اردیبهشت 1357
آقاي سيدكاظم شريعتمداري با تعطيلي بازار تبريز مخالفت كرد. وي گفت كسي با (امام) خميني مخالف نيست ولي خواسته هاي او در اينجا (تبريز) عملي نيست.

2 اردیبهشت 1353
مناسبات سياسي ايران و كره شمالي برقرار شد.

2 اردیبهشت 1348
کشتی نظامی «ابن سینا» متعلق به ایران همزمان با اخطار رژیم عراق وارد اروندرود شد و به انجام مانور پرداخت. در این روز عراق مدعی حاکمیت خود بر اروند رود و خوزستان شد.

2 اردیبهشت 1347
كنفرانس حقوق بشر در تهران با شركت نمايندگان كشورها از جمله نمايندگان اسرائيل و به رياست اشرف پهلوي آغاز به كار كرد.

2 اردیبهشت 1346
ريچارد نيكسون معاون اسبق رئيس جمهور امريكا براي ديداري خصوصي از ايران وارد تهران شد.

2 اردیبهشت 1344
سپهبد نعمت الله نصيري در پاسخ به وزارت خارجه در رابطه با درخواست دبيركل سازمان ملل راجع به خاتمه دادن به تبعيد امام خميني نوشت‌: «پاسخ به نامه دبيركل ضرورتي ندارد.»

2 اردیبهشت 1342
علي اصغر رضائي 85 ساله كه در ماه آذر 1300 پس از كشتن ميرزاكوچك خان جنگلي سرِ وي را به طمع کسب پاداش از تن جدا كرده بود، امروز به جرم نگاهداري 5 كيلو ترياك در منزل خود بازداشت شد.

2 اردیبهشت 1341
انفجار مهيب در معدن ذغال شمشك تعداد زيادي كشته و مجروح بر جاي گذاشت.

2 اردیبهشت 1341
سيل در جنوب تهران 700 خانه را ويران ، سه هزار گوسفند را تلف و 7 نفر را به قتل رساند.

2 اردیبهشت 1333
سپهبد فضل الله زاهدي كابينه جدید خود را يك روز پس از استعفا به شاه معرفي كرد.

2 اردیبهشت 1322
«بولارد» وزير مختار انگليس در تهران، در يك دستور مداخله جويانه به علي سهيلي نخست وزير وقت، خواستار توقيف روزنامه «تهران مصور» به دليل چاپ كاريكاتور وزير مشاور و نماينده انگليس در تهران شد.

2 اردیبهشت 1322
دو نظامي امريكايي در اراك ضمن تعرض به يك زن ايراني، به سوي مردم تيراندازي كردند.

2 اردیبهشت 1310
ايران و مصر، عهدنامه دوستي امضأ كردند. اين اولين عهدنامه مصر با يك كشور مسلمان بود.

2 اردیبهشت 1307
يك آلماني به نام «ليندن بلات» توسط دولت ايران براي تصدي رياست بانك ملي ايران استخدام شد.

2 اردیبهشت 1300
نورمن وزيرمختار انگلستان در تهران به «لرد كرزن» وزير خارجه كشورش نوشت: سيدضياءالدين طباطبايي رئيس الوزرا در هر موردي با وي مشورت مي كند ولي گاهي بايد چيزهايي بگويد و كارهايي انجام دهد كه معلوم نشود آلت دست انگليس است.

2 اردیبهشت 1289
آیات عظام نجف در نامه‌ای با اشاره به مفاسد مسلک سیاسی سید حسن تقی‌زاده بر ضرورت اخراج او از مجلس شورای ملی تاکید کردند. در این نامه تصریح شده که مسلک تقی زاده با اسلامیت مملکت و قوانین شریعت مقدسه ضدیت دارد.

2 اردیبهشت 1288
«ميرزامصطفي افتخارالعلماء آشتياني» از مجتهدين صدر مشروطه و از مدافعين مشروعه در جريان تحصن علما در حرم حضرت عبدالعظيم كه وي خود يكي از طراحان آن بود، توسط عده اي ناشناس به شهادت رسيد.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر