مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۸۷۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۶ - ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - 2017April 30
10 اردیبهشت 1385
وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران با انتشار بيانيه اي به مناسبت سالروز بمباران شيميايي سردشت تصريح كرد ايران با بيش از يكصدهزار مصدوم شيميايي بزرگترين قرباني سلاحهاي شيميايي در تاريخ معاصر محسوب مي شود.

10 اردیبهشت 1384
برخي مسئولان كشور در اعتراض به درخواست توهين آميز و غيرمنظقي دولت انگليس براي تغييري نام «فرودگاه امام خميني» خواستار اخراج سفير انگليس و عذرخواهي دولت آن كشور شدند.

10 اردیبهشت 1381
كاندوليزا رايس مشاور امنيت ملي جورج بوش اظهار داشت: تلاشهاي ايران براي دستيابي به سلاحهاي كشتار جمعي، اين كشور را «محور شرارت» کرده است. آصفي سخنگوي وزارت خارجه قضاوت راجع به سياست خارجي ايران را خارج از صلاحيت «رايس» دانست و سياست آمريكا در قبال ايران را كهنه و شكست خورده خواند.

10 اردیبهشت 1376
آيت الله خامنه‌اي در فرماني خواستار جلوگيري از بازگشت سفير آلمان به تهران به خاطر جوسازي مسموم دولت متبوع وي عليه ايران در حادثه «ميكونوس‌» شد.

10 اردیبهشت 1374
بيل كلينتون ـ رييس جمهور امريكا ـ در كنگره يهوديان امريكا اعلام كرد قصد دارد روابط تجاري امريكا با ايران راقطع كند.

10 اردیبهشت 1370
مديركل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت كشور اعلام كرد كمكهاي ارسالي دست دوم و مستعمل آمريكا را كه براي حمايت از آوارگان عراقي به ايران ارسال كرده است مسترد خواهد كرد.

10 اردیبهشت 1367
وزارت جنگ آمريكا ده روز پس از درگيري آن كشور با ناو جنگي ايران در آبهاي خليج فارس به هلاكت 2 خلبان خود در اين درگيري اعتراف كرد.

10 اردیبهشت 1366
عمليات كربلاي 10 در مناطق كردنشين شمال عراق آغاز شد. در اين عمليات 8 روستاي كردنشين به تصرف رزمندگان ايراني درآمد.

10 اردیبهشت 1366
دكتر كمال خرازي سرپرست ستاد تبليغات جنگ گفت «رژيم عراق رزمندگان اسير ايراني را مورد آزار و شكنجه قرار مي دهد، آنان را از وسائل بهداشتي و درماني در اردوگاههايشان محروم ميكند و از هرگونه اطلاع رساني راجع به مفقودان ايراني كه حتي وسائل ارتباط جمعي عراق نيز آنان را شناسائي كرده اند خودداري مي ورزد.»

10 اردیبهشت 1362
نورالدين كيانوري دبيركل حزب توده و محمود اعتمادزاده (م. الف. به آذين) در يك برنامه تلويزيوني از جاسوسي ها، خيانت ها، جرائم، قانون شكني ها، فريب مردم و تخلفات خود از آغاز پيدايش حزب توده به ويژه از آغاز پيروزي انقلاب سخن گفتند.

10 اردیبهشت 1361
عمليات بيت‌المقدس با هدف آزادسازي خرمشهر در جبهه‌هاي جنوب آغاز شد.

10 اردیبهشت 1360
امام خميني طي سخناني به گروههاي مسلح و از جمله سازمان مجاهدين خلق هشدار داد تا اسلحه را كنار گذارده به آغوش ملت بازگردند.

10 اردیبهشت 1360
يك فروند كشتي پانامائي كه به آبهاي ايران تعرض كرده بود پس از آنكه به هشدارها و اخطارهاي ايران توجه نكرد توسط نيروي دريايي جمهوري اسلامي ايران توقيف شد.

10 اردیبهشت 1359
در جريان يك گروگانگيري تروريستي كه در سفارت ايران در لندن به وقوع پيوست، كليه كارمندان سفارت و مراجعه كنندگان همراه با يك مامور نگهبان انگليسي به گروگان شش مرد مسلح درآمدند .

10 اردیبهشت 1359
در پي كناره‌گيري «سايروس ونس» از مقام وزارت خارجه آمريكا كه در اعتراض به دخالت نظامي كشورش در عمليات طبس استعفا داده بود، «وارن كريستوفر» به وزارت امور خارجه آمريكا انتخاب شد.

10 اردیبهشت 1359
نيويورك تايمز در مقاله اي با اشاره به مناسب بودن اهرم عراق براي تعديل مواضع انقلابي ايران نوشت «چشم انداز جنگ دو كشور شايد ايران را وادار سازد در سياست خود تجديدنظر كند.»

10 اردیبهشت 1358
امام خميني در نامه اي به دكتر ابراهيم يزدي وزير امور خارجه، خواستار قطع روابط ديپلماتيك با مصر به دليل انعقاد پيمان كمپ ديويد شدند.

10 اردیبهشت 1358
دفتر نمايندگي هواپيمائي اسرائيل موسوم به ال آل مستقر در فرودگاه مهرآباد توسط مأموران نخست وزيري تصرف و مهر و موم شد. به هنگام تصرف دفتر، تلكس موجود در آن همچنان روشن و فعال بود.

10 اردیبهشت 1358
مقامات مراكش اعلام كردند پذيرايي از شاه ایران به معني ميهمان نوازي است نه مداخله در امور داخلي ايران.

10 اردیبهشت 1358
«هيأت اعزامي خلق عرب» در نامه اي به مهدي بازرگان خواسته هاي عرب زبانان ايران را در 12 ماده مطرح كردند. از جمله اين مواد تغيير نام خوزستان به عربستان بود!

10 اردیبهشت 1357
تلويزيون انگليس اعلام كرد نيروي هوايي ايران در تيول آمريكاست و خلبانان ايراني از سوي هزاران تكنسين آمريكايي حمايت مي شوند و حتي در برج مراقبت فرودگاه تهران شاهد حضور هميشگي مشاوران آمريكا و نظارت دائمي آنها هستيم.

10 اردیبهشت 1356
منابع فرانسوي گفتند بحث بر سر خريد 6 نيروگاه هسته اي از فرانسه، از جمله موضوعات مورد مذاكره طرف ايراني با «ژان پير خوركاد» وزير تجهيزات فرانسه است كه امروز وارد تهران شد.

10 اردیبهشت 1354
امير اسدالله علم وزير دربار ، كنفرانس حزب رستاخيز را «توخالي و ساختگي» خواند .

10 اردیبهشت 1353
سپهبد بازنشسته امان الله جهانباني در 79 سالگي به علت سكته قلبي درگذشت. وي بيش از نيم قرن از عمر خود را صاحب درجات نظامي بود.

10 اردیبهشت 1350
صدام حسین نایب رئیس شورای فرماندهی عراق، امروز در راس هیئتی از مقامات کشورش وارد مشهد مقدس شد.

10 اردیبهشت 1348
آيت‌الله العظمي سيدمحسن طباطبايي حكيم، در اعتراض به اقدامات ضد انساني رژيم بغداد عليه اتباع ايراني، حوزه علميه نجف را تعطيل كرد.

10 اردیبهشت 1344
قرارداد پرداخت وام چهل ميليون و پانصد هزار دلاري به ايران، با بانك جهاني به امضا رسيد.

10 اردیبهشت 1342
امام خميني در جمع دانشجويان عضو انجمن اسلامي دانشگاه تهران درمورد حق شركت دادن زنان در انتخابات فرمودند: اكنون كه حق آزادي قلم، بيان، افكار و حتي حق حيات از مردم سلب گرديده، به فكر زنها افتاده اند...!

10 اردیبهشت 1339
جلسات محرمانه «پيمان سنتو» در تهران آغاز به كار كرد.

10 اردیبهشت 1335
رييس اداره چهارم سياسي وزارت خارجه ايران اعلام كرد: يك هيأت از يهوديان امريكا كه در شيراز به سر مي‌برند، فقط براي كمك به يهوديان آن شهر به آنجا رفته‌اند و هيچ گونه قصد سياسي ندارند.

10 اردیبهشت 1333
تيمسار محمدحسين جهانباني وزير مشاور در كابينه فضل الله زاهدي در يك حادثه رانندگي در مسير همدان به تهران جان خود را از دست داد.

10 اردیبهشت 1330
طرح خلع يد و ملي شدن صنعت نفت به تصويب دو مجلس و توشيح شاه رسيد و در نتيجه شركت نفت ايران و انگليس و دولت انگلستان، ايران را مورد اعتراض شديد قرار دادند.

10 اردیبهشت 1328
سازمان قضائي ارتش براي سران حزب توده ايران كه پس از تيراندازي به شاه در 15 بهمن 1327 در دانشگاه تهران غير قانوني اعلام شده بود كيفرخواست اعلام صادر كرد. پاره‌اي از متهمان قبلاً وزير و نماينده مجلس بودندو يكي از آنان فرماندار تهران هم شده بود.

10 اردیبهشت 1315
بسياري از مقامات بلندپايه كشور از جمله نخست وزير، هيأت وزيران، معاونين وزارتخانه ها، رئيس و نمايندگان مجلس در مراسم يادبود پادشاه مصر (ملك فؤاد اول) در سفارت مصر در تهران شركت كردند. ملك فؤاد ديروز درگذشت.

10 اردیبهشت 1300
ژنرال آيرون سايد فرمانده قواي انگليس در ايران و كليه نيروهاي انگليسي و هندي خاك ايران را ترك كردند. در همین روز وزيرمختار انگليس در تهران به لرد كرزن وزير خارجه كشورش اطلاع داد «سيدضياءالدين طباطبايي رئيس الوزرا اطمينان داده است كه منافع بريتانيا را حفظ خواهد كرد.»

10 اردیبهشت 1295
با اصرار و پافشاري دولت انگلستان، عبدالحسين ميرزا فرمانفرما رئيس الوزراي سابق، به فرمانداري ايالت فارس منصوب شد.

10 اردیبهشت 1294
سلطان عبدالمجيد ميرزا معروف به «عين الدوله» صدراعظم دوران استبداد مجدداً مأمور تشكيل كابينه شد. كابينه وي تنها دو ماه دوام داشت.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر