به بهانه درگذشت نظریه‌پرداز حزب توده

حسین شریعتمداری: مرحوم احسان طبری خدمت بزرگی به نظام اسلامی کرد

عکس لید
احسان طبری برجسته‌ترین تئوریسین مارکسیسم، عضو برجسته آکادمی علوم شوروی سابق و عضو مرکزیت حزب توده بود و  روز ۹ اردیبهشت ۱۳۶۸ دارفانی را وداع گفت. بعد از  بازداشت اعضای حزب توده احسان طبری هم با‌ اندکی فاصله بازداشت شد. حضرت امام(ره) اصرار داشتند که با احسان طبری گفت‌و‌گو شود. در پی پیشنهاد امام راحل و با‌ اشاره حضرت ایشان افرادی (از جمله حسین شریعتمداری) برای گفت‌وگو با ایشان انتخاب شدند.
يکشنبه ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۳

پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ احسان طبری برجسته‌ترین تئوریسین مارکسیسم، عضو برجسته آکادمی علوم شوروی سابق و عضو مرکزیت حزب توده بود و  روز ۹ اردیبهشت ۱۳۶۸ دارفانی را وداع گفت. بعد از  بازداشت اعضای حزب توده احسان طبری هم با‌ اندکی فاصله بازداشت شد. حضرت امام(ره) اصرار داشتند که با طبری گفت‌و‌گو شود. در پی پیشنهاد امام راحل افرادی از جمله حسین شریعتمداری برای گفت‌وگو با احسان طبری انتخاب شدند.

در گفتگوی انجام شده با حسین شریعتمداری در گنجینه تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، نکاتی قابل توجه از وی در خصوص احسان طبری بیان شده است.

شریعتمداری در این بخش از خاطرات خود می‌گوید:« نکته مهم اینکه حضرت امام خمینی خیلی پیگیر وضع احسان(طبری) بود... من جدا با خیال راحت می‌گویم مرحوم طبری انشاالله خدا بیامرزدش وقتی که [از عقاید مارکسیستی] برگشت؛ خبر که به حضرت امام رسید حضرت امام فرمودند آزاد شود... احسان طبری هیچ نیازی نداشت که وانمود کند مسلمان شده، اولا در جرائم خاص حزب توده دخالتی نداشت... حالا فرض کنیم می‌خواست تظاهر کند دیگر تظاهر یک حدی دارد، نباید بیاید یکدفعه مارکسیسم را از بنیان تکان دهد... به مجرد اینکه ایشان لب به سخن گشود و صحبت‌هایش از طریق تلویزیون پخش شد، همه کپ کردند. رادیو بلگراد یک مطلبی پخش کرد و بعد غربی‌ها اعلام کردند در جمهوری اسلامی آمپول‌هایی ساختند که به هر کسی می‌زنند هر چه دلشان بخواهد می‌گویند. چون احسان(طبری) بود که داشت صحبت می‌کرد.ایشان آمد و تمام کتاب‌هایش را مخدوش اعلام کرد. کژراهه را نوشت. مبانی مارکسیسم رازیر سوال برد. به هر حال احسان می‌توانست بسیاری از این کارها را انجام ندهد. میتوانست در همان حد عادی باشد. فرض کنید وقتی دستور آزادی‌اش آمد و می‌دانست آزاد است دلیلی ندارد کار کند. کلی از آثارش برای آن موقع هست. من با خیال راحت می‌گویم مرحوم احسان طبری خدمت بزرگی به نظام اسلامی کرد.»

قطعه تصویری این بخش از خاطرات حسین شریعتمداری را می‌توانید در صفحه اینستاگرام مرکز اسناد انقلاب اسلامی و سایر راه‌های ارتباطی مرکز در شبکه‌های اجتماعی ببینید.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات