کد خبر: ۹۵۳

هفتم خرداد ماه گذار تاریخ

7 خرداد 1383
فعاليت ششمين دوره مجلس شوراي اسلامي آغاز شد.

7 خرداد 1379
فعاليت پنجمين دوره مجلس شوراي اسلامي آغاز شد.

7 خرداد 1371
فعاليت چهارمين دوره مجلس شوراي اسلامي آغاز شد.

7 خرداد 1367
فعاليت سومين دوره مجلس شوراي اسلامي آغاز شد.

7 خرداد 1366
علامه عظيمي امام جمعه سردشت پس از اقامت از جماعت مغرب و عشا در حين ورود به منزل خود توسط چند ناشناس ترور شد و به شهادت رسيد.

7 خرداد 1365
رابرت مك فارلين مشاور امنيت ملي رئيس جمهور امريكا پس از ۴ روز اقامت در تهران به كشورش بازگشت .

7 خرداد 1363
ريچارد هلمز رئيس سابق «سيا» كه زماني سفير آمريكا در ايران بود در يك نطق راديويي راجع به جنگ ايران و عراق اظهار داشت: «آيت الله خميني كه ابتدا شاه و بعد كارتر را سرنگون كرد اكنون در صدد سرنگون كردن صدام حسين است.»

7 خرداد 1363
فعاليت دومين دوره مجلس شوراي اسلامي آغاز شد.

7 خرداد 1361
ستاد مركزي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با انتشار اطلاعيه اي اعلام كرد سران گروه موسوم به «اشرف دهقان» از زيرشاخه هاي سازمان چريكهاي فدايي خلق در جنگلهاي شمال به هلاكت رسيدند.

7 خرداد 1360
كاظم رجوي كاردار ايران در سنگال كه بر اساس اسناد ربوده شده از وزارت خارجه، با ساواك همكاري داشته است، پس از دريافت فرمان احضار خود به تهران به پاريس گريخت.

7 خرداد 1359
اولين دوره مجلس شوراي اسلامي آغاز به كار كرد. اين مجلس تا ششم خرداد ۱۳۶۳ به كار خود ادامه داد .

7 خرداد 1358
هزاران نفر از كارگران صنعت نفت ايران در تظاهراتي اخطار كردند جريان نفت را به روي هر كشوري كه شاه مخلوع ايران را پناه دهد قطع خواهند كرد.

7 خرداد 1358
هفته نامه الكفاح العربي چاپ لبنان نوشت «بين نمايندگان مسئول آمريكا و رهبران بلوچ ملاقات هايي صورت گرفته است». اين هفته نامه به نام «ميسارد» دبير اول سفارت آمريكا در اسلام آباد اشاره كرد و افزود كه وي از مناطق بلوچ نشين ايران و پاكستان ديدن كرده و به احتمال قوي در چهارچوب نقشه آمريكا مبني بر تأسيس كشور مستقل بلوچستان فعاليت مي كند

7 خرداد 1358
برژنف صدر هيأت رئيسه اتحاد جماهير شوروي در نامه اي به سفير ايران در مسكو نوشت: «دولت شوروي از خروج ايران از پيمان سنتو حمايت مي كند.»

7 خرداد 1357
سازمان انرژي اتمي ايران اعلام كرد تاكنون 28 هزارتن اورانيوم براي مصرف نيروگاههاي هسته‌اي خود كه از 1359 به بعد به كار خواهد افتاد خريداري كرده است.

7 خرداد 1357
سفارت آمريكا با ارسال گزارشي به وزارت امور خارجه اين كشور تصريح كرد رژيم ايران مي كوشد ميان آيت الله خميني با ديگر رهبران و مراجع مذهبي اين كشور فاصله اندازد و آنها را از يكديگر جدا كند.

7 خرداد 1356
اعتصاب غذاي دانشجويان ايراني مقيم كشورهاي اروپايي عليه اختناق رژيم شاه در حال گسترش است . اين اعتصابات در هامبورگ، رم، نيويورك، استكهلم، بروكسل و لندن امروز نيز ادامه داشت.

7 خرداد 1354
قرارداد تعيين حدود مرزهاي دريايي ايران و پادشاهي عمان كه در 29 تير 1353 ميان نمايندگان دو كشور به امضا رسيد رسميت يافت و لازم الاجرا شناخته شد.

7 خرداد 1353
شوراي امنيت سازمان ملل طي قطعنامه شماره 348 از ايران و عراق خواست كه اختلافاتشان را از راه مذاكره و به طور مسالمت آميز حل و فصل كنند.

7 خرداد 1352
8 نفر كه به جرم جاسوسي و ارتباط با بيگانگان در دادگاه نظامي اهواز به اعدام محكوم شده بودند، امروز تيرباران شدند.

7 خرداد 1348
وزيران خارجه آمريكا، انگليس، تركيه و پاكستان كه براي تشكيل اجلاس پيمان سنتو در تهران به سر مي برند از موضع ايران بر سر مالكيت اروندرود در مقابل عراق حمايت كردند.

7 خرداد 1347
به موجب يكي از گزارشهاي ساواك، در يك محفل بهايي تصريح شد كه بهائيان در تمامي ادارات و وزارتخانه هاي دولتي جاسوس دارند و گزارش فعاليتها و طرحهاي دولتي و حتي گزارش كار ارتش و چگونگي واردات اسلحه به ايران را تهيه مي كنند و به محفل روحاني بهائيان تسليم مي نمايند.

7 خرداد 1342
امام خميني در نامه اي به سيداحمد خوانساري از سكوت وي در برابر رژيم شاه انتقاد كرد. امام نوشت: «نه حرفي، نه اعلاميه اي، هيچ كاري نمي كنيد... فايده اش چيست؟ ... چرا در مقابل اين لامذهب ها كه مي خواهند دينمان رابگيرند سكوت كرده ايد؟ چرا در مقابل شاه كه مي خواهد روحانيت را از ميان بردارد قيام نمي كنيد؟»

7 خرداد 1339
مورگان شوستر ـ اقتصاددان امريكايي ـ كه در 1290 ش. براي «بهبود بخشيدن به وضعيت مالي ايران‌» به تهران آمده بود، درگذشت‌.

7 خرداد 1339
بانك مركزي ايران با تصويب اساسنامه آن، تأسيس شد.

7 خرداد 1331
دكتر محمد مصدق نخست وزير در رأس هيأتي براي شركت در اجلاس ديوان دادگستري بين المللي رهسپار لاهه شد. هدف از تشكيل اين اجلاس رسيدگي به شكايات ايران از انگليس به خاطر مسائل مربوط به نفت بود.

7 خرداد 1330
در سالروز انعقاد قرارداد تكميلي دولت رضاخان با انگليسي‌ها درباره نفت، تظاهرات گسترده‌اي در ميدان بهارستان و در مقابل ساختمان مجلس شوراي ملي در اعتراض به آن برگزار شد.

7 خرداد 1330
به دليل ادامه بحران ناشي از كارشكني انگليس در برابر روند ملي شدن صنعت نفت، لايحه تمديد حكومت نظامي در استان خوزستان به تصويب مجلس رسيد.

7 خرداد 1312
در سالروز قرارداد «دارسي‌»، قرارداد ديگري ميان دولت رضاخان با كمپاني نفت انگليس به امضأ رسيد. براساس اين قرارداد، انگلستان اجازه مي‌يافت تا 1372 ش. از منابع نفتي ايران بهره‌برداري كند.

7 خرداد 1302
سر پرسي لورن وزيرمختار انگليس در تهران در نامه اي به ذكاءالملك وزير امور خارجه از تردد كشتي هاي ايراني در درياچه اروميه شكايت كرد و آن را حق ايران ندانست!

7 خرداد 1300
محمدحسن ميرزا وليعهد كه دو روز پيش از تهران جهت يك سفر اروپايي به راه افتاده بود. امروز محمره (خرمشهر) را به سوي بغداد ترك كرد.

7 خرداد 1299
آیت الله میرزا محمد تقی شیرازی در بیانیه‌ای خواستار استقلال عراق و برقرای حکومت اسلامی در آن کشور شد.

7 خرداد 1280
براي نخستين بار امتياز استخراج، بهره‌برداري و لوله‌كشي نفت و قير در سراسر ايران به غير از 5 استان آذربايجان‌، گيلان‌، مازندران‌، گرگان و خراسان به مدت 60 سال به «ويليام نكس دارسي‌» انگليسي واگذار شد.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات