مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۵۷۰
محمد باقر صدر مرجع تقلیدو متفکرشیعه عراقی علوم دینی را نزد آیت‌الله خویی و برخی از علمای نجف آموخت، تحصیلاتش را پیش از ۲۰ سالگی به اتمام رساند و در حوزه علمیه نجف به تدریس علوم دینی پرداخت. سید محمد صدر،سید محمدباقر حکیم،سید کاظم حسینی حائری و سید محمود هاشمی شاهرودی، از شاگردان وی هستند.
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۳ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - 2018April 10

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سیدمحمدباقر صدر در۱۰ اسفند۱۳۱۳ش برابر ۲۵ ذی‌القعده ۱۳۵۳ق در شهر کاظمین به دنیا آمد . پدرش سید حیدر صدرعاملی و مادرش دختر شیخ عبدالحسین آل‌‌یاسین است. پدربزرگش سید اسماعیل صدر از مراجع تقلید شیعه در نیمه اول قرن چهارده قمری بود که در ایران،لبنان و عراق زندگی می‌کردند.

محمد باقر صدر مرجع تقلید و متفکرشیعه عراقی علوم دینی را نزد آیت‌الله خویی و برخی از علمای نجف آموخت، تحصیلاتش را پیش از ۲۰ سالگی به اتمام رساند و در حوزه علمیه نجف به تدریس علوم دینی پرداخت. سید محمد صدر،سید محمدباقر حکیم،سید کاظم حسینی حائری وسید محمود هاشمی شاهرودی،از شاگردان او هستند.

سید محمد باقر صدر، در دانش‌هایی چون اصول، فقه، فلسفه سیاست و معرفت‌شناسی نظریه‌های جدیدی ارائه داده است. برخی از نظریه‌های مشهور وی عبارت است از: نظریه حق‌الطاعه، توالد ذاتی معرفت و منطقة‌الفراغ. او کتاب‌های فراوانی نیز نوشته است که فلسفتنا،اقتصادنا،دروسٌ فی علم‌الاصول مشهور به حلقات والاسس المنطقیه للاستقراء از مهم‌ترین آن‌هاست.

مشارکت در تشکیل حزب‌الدعوة الاسلامیة، صدور فتوای حرمت عضویت مسلمانان در حزب بعث عراق و برپایی راهپیمایی و تظاهرات در شهرهای شیعه‌نشین جنوب عراق و بغداد بخشی از فعالیت‌های سیاسی وی بود. این اقدامات سبب شد که دولت عراق او و خواهرش بنت‌الهدی صدر را دستگیر کند و  16 فروردین 1359 به شهادت رساند.

سیدمحمدباقر صدر، از نهضت امام خمینی در ایران حمایت می‌کرد. کتاب‌ شش جلدی الاسلام یقود الحیاة را نیز به همین منظور نوشت. در زمان اقامت امام خمینی در نجف هم با او ارتباط نزدیک داشت. شهید صدر جمله‌ای با این مضمون درباره امام خمینی گفته است که در امام خمینی ذوب شوید؛ چنانکه او در اسلام ذوب شده است.

دولت عراق پیکر شهید صدر را به صورت مخفیانه در قبرستان وادی السلام دفن کرد. پس ازانتفاضه شعبانیه در سال ۱۹۹۱م، به منظور نابودی قبور شیعیان، جاده‌های زیادی در این قبرستان ایجاد شد و قبر شهید صدر در اتوبان قرار گرفت. کسانی که از محل دفن، اطلاع داشتند، پیکر او را به محل دیگری در وادی‌السلام انتقال دادند؛ اما پس از مدتی، به علت آنکه دیگران از جای دفن، اطلاع یافته بودند، آن را به مکان دیگری منتقل کردند. سرانجام دررمضان۱۴۲۷ق، جسد شهید صدر، به دروازه ورودی شهرنجف، انتقال یافت تا نهادهای علمی و اجتماعی در کنار آن ایجاد شود. این بار تمام قطعه زمین پیرامون قبر، بدون بازکردن آن، به محل جدید منتقل شد.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر