کد خبر: ۴۵۴۹

ترور دانشمندان هسته‌ای ایران

روزنامه ایندیپندنت چاپ انگلیسی نیز با اشاره به 3 رویداد، انتشار اسناد جدیدی توسط ویکی لیکس، ترور دانشمندان هسته‌ای ایران و انتصاب رئیس جدید موساد می‌نویسد: «این وقایع ظاهرا نامرتبط‌اند اما افشای اسناد وزارت خارجه آمریکا درباره نگرانی این کشورها از برنامه هسته‌ای ایران، ترور مرموزانه یک دانشمند هسته‌ای ایران در تهران و مجروح شدن یک دانشمند دیگر و انتصاب تامیر پاردو به عنوان رئیس موساد، بین این رویدادها ارتباط برقرار کرده است.»
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۹

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ استکبار جهانی در ادامه دشمنی‌های خود با نظام جمهوری اسلامی و مردم ایران، این‌بار به طور علنی و در منظر جهانیان شروع به ترور دانشمندان هسته‌ای کرد. اولین ترور آشکار نخبگان هسته‌ای کشور در تاریخ 22 دی‌ماه 1388 با به شهادت رسیدن شهید علی‌محمدی در مقابل منزلش کلید خورد و تا دو سال بعد این روند با شهادت پنجمین نخبه هسته‌ای کشور، یعنی شهید مصطفی احمدی روشن ادامه یافت.


ترور نخبگان هسته‌ای

جان کلاسر در مقاله‌ای در 4 نوامبر 2011 اظهار کرد: «امریکا برای متوقف نمودن برنامه هسته‌ای ایران به چند اقدام متوسل شده است: بهره‌گیری از تروریسم سایبر، کشتن هدفمند دانشمندان ایرانی، محاصره مالی و جنگ نیابتی.» پاتریک کلاسون دبیر ابتکار امنیتی ایران در بنیاد واشنگتن هم ترور دانشمندان هسته‌ای ایران را یکی از راه‌ها مقابله با ایران دانست و گفت: ترور راهی است که در پیش‌رو قرار دارد.

جان ساورز عضو سابق تيم مذاكره كننده هسته‌اي اتحاديه اروپا با ايران هم اذعان داشت متوقف كردن برنامه هسته‌اي ايران فقط از طريق ديپلماسي امكان‌پذير نيست و براي متوقف كردن برنامه هسته‌اي كشورهايي مانند ايران يا كند كردن سرعت آن، بايد از عمليات‌هاي اطلاعات پايه استفاده كرد. به فاصله كوتاهي از اين اظهار نظر ساورز، مجيد شهرياري و فريدون عباسي دواني دو دانشمند هسته‌اي ايران در تهران ترور شدند.

شبکه ان‌بی‌سی آمریکا درباره ترور چهار دانشمند هسته‌ای ایران، به نقل از یک مقام آمریکایی، بدون فاش کردن هویت او، اعلام کرد حملات علیه دست‌اندرکاران برنامه اتمی ایران توسط سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی انجام شده است.

روزنامه ایندیپندنت چاپ انگلیسی نیز با اشاره به 3 رویداد، انتشار اسناد جدیدی توسط ویکی لیکس، ترور دانشمندان هسته‌ای ایران و انتصاب رئیس جدید موساد می‌نویسد: «این وقایع ظاهرا نامرتبط‌اند اما افشای اسناد وزارت خارجه آمریکا درباره نگرانی این کشورها از برنامه هسته‌ای ایران، ترور مرموزانه یک دانشمند هسته‌ای ایران در تهران و مجروح شدن یک دانشمند دیگر و انتصاب تامیر پاردو به عنوان رئیس موساد، بین این رویدادها ارتباط برقرار کرده است.»

نویسنده این گزارش که کارشناس مسائل راهبردی، اطلاعاتی و تروریسم است در ادامه می‌افزاید: «ترورهای اخیر در ایران بخشی از تلاش‌های بی‌پایان جامعه اطلاعاتی اسرائیل همراه با همتایان غربی آن از جمله (ام.آی.6) انگلیس و سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا)‌ برای مختل کردن یا به تاخیر انداختن و در صورت امکان بازداشتن ایران از تحقق هدفش در دستیابی به اهداف هسته‌ای‌اش است».همچنین در نوامبر سال 2011 گاردین گزارش داد "عملیات سیاه" توسط امریکا و رژیم صهیونیستی، دانشمندان ایرانی را هدف گرفته است.

بعد از ترور شهید شهریاری هم فیل جرالدی افسر سابق سازمان مرکزی اطلاعات (سیا) و بخش اطلاعات ارتش آمریکا طی یادداشتی در پایگاه خبری آی‌آر‌آی سنتر اعتراف کرد در روز 28نوامبر سال2010 (8آذر1389)سازمان‌های جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی با همکاری گروهک منافقین اقدام به ترور دانشمند هسته‌ای ایران کردند.مجله تایمز نیز بعد از شهادت شهید احمدی روشن، در مقاله‌ای نوشت غرب به پرچم‌داری امریکا «یک تلاش پنهان گسترده» برای مجبورکردن ایران به عقب‌نشینی از برنامه هسته‌ای‌اش در پیش گرفته است.

ترور دانشمندان هسته‌ای ایران

رمزی کلارک دادستان سابق ایالات متحده هم به صراحت بیان کرد هدف از این ترورها ترساندن مردم ایران بود: «واقعیت مهم و غیر قابل انکار این است که...ترور دانشمندان هسته‌ای ایران در واقع تلاشی برای ترساندن مردم ایران... توسط امریکا و اسرائیل است.»


ناکامی امریکا پس از جریان ترور دانشمندان هسته‌ای ایران

همزمان با ترور دانشمندان ایرانی، اندیشمندان جوان هسته‌ای توانستند با پیشرفت در این صنعت نقشه دشمنان را خنثی کنند. به طوری که بیستم فروردین ماه 1388، در مرکز «یو. سی .اف » اصفهان از نخستین سوخت هسته‌ای تولید شده توسط دانشمندان و متخصصان کشور رونمایی شد.

چند روز بعد از ترور شهید علی‌محمدی، تولید اورانیوم با غنای 20 درصدی در سایت نطنز آغاز شد. در سال 1389 هم از «اولین نمونه سوخت مجازی رآکتور تحقیقاتی تهران و نسل سوم ماشین های سانتریفیوژ» رونمایی شد . یک سال بعد، در سال 1390 نیز از چندین دست‌آورد مختلف دانشمندان و متخصصان هسته‌ای کشور رونمایی شد که با توجه به تحریم‌های بین المللی و ترور گسترده دانشمندان هسته‌ای اهمیت فراوانی برای کشور داشت. در همین سال از «دی اکسید اورانیوم طبیعی با خلوص هسته‌ای که به عنوان خوراک نیروگاه آب سنگین اراک» تولید شده بود، به همراه تولید ایزوتوپ‌های پایدار در مجتمع آب سنگین اراک، رونمایی شد.

استقرار همزمان سامانه‌های پرتودهی در دو استان چهارمحال بختیاری و آذربایجان شرقی، تولید ژنراتور رادیو دارویی گالیوم-68/ ژرمانیوم 68 برای اولین بار در آسیا و ساخت اولین شتاب‌گر الکترواستاتیک 200 KeV در ایران هم جزء افتخارات دانشمندان هسته‌ای کشور بود. در ۲۶ بهمن ۱۳۹۰ هم ایران از ساخت میله سوخت هسته‌ای ۲۰ درصد غنی شده و بارگذاری آن در رآکتور تحقیقاتی ۵ مگاواتی تهران خبر داد. و بدین ترتیب آخرین گام در تکمیل فرآیند سوخت هسته‌ای یعنی ساخت سوخت و بارگذاری مجتمع‌های سوخت در داخل قلب رآکتور توسط متخصصین هسته‌ای کشور برداشته شد.

پنجم اسفندماه سال 1391 سازمان انرژی اتمی از شناسایی 16 ساختگاه جدید نیروگاه‌های هسته‌ای کشور پس از ماه‌ها تلاش در مناطق ساحلی دریای خزر، خلیج فارس، دریای عمان، خوزستان و شمال غرب کشور خبر داد. سازمان انرژی اتمی ایران همچنین با یادآوری تلاش‌های گسترده برای کشف منابع جدید اورانیوم در کشور از اکتشاف منابع جدید این ماده ارزشمند در کشور خبر داد و اعلام کرد: با اکتشافات جدید در یک و نیم سال اخیر و پس از بررسی‌های دقیق، ذخایر و منابع معدنی کشور با ثبت رکورد 5/4 برابری نسبت به 35 سال گذشته، از 1527 تن اورانیوم، به 4400 تن منابع جدید اورانیوم افزایش پیدا کرد و در حوزه منابع زمین­شناسی نیز، با بدست آمدن رکورد 5 برابری نسبت به 3 دهه گذشته، از 6650 تن اورانیوم به 33000 تن ذخایر جدید اورانیوم رسید.

به دست آمدن این رکورد تاریخی در اکتشاف اورانیوم که حاصل تلاش شبانه روزی متخصصان صنعت هسته‌ای بود، با روش های مختلفی از جمله پیمایش زمینی گروه‌های اکتشافی، انجام مطالعات زیرسطحی و... در مناطق مرکزی، جنوب، جنوب شرق، شمال شرق، غرب و شرق کشور محقّق شد.

بدین ترتیب اگرچه ترور دانشمندان هسته‌ای، خسارت‌هایی به نظام و مردم وارد کرد، اما دستاوردهای هسته‌ای ایران در سال‌های بعد تا به امروز، خط بطلانی بر نقشه ترور دانشمندان هسته‌ای کشور کشید و جمهوری اسلامی، از بحرانی که توسط غرب به سردمداری امریکا مدیریت می‌شد، با موفقیت عبور کرد.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات