کد خبر: ۴۷۵۳

واكنش مردم جهرم به اعلام موجودیت حزب رستاخیز

با تشکیل حزب رستاخیز و دستور لزوم عضویت در آن، مردم جهرم از عضویت در این حزب خودداری کردند. علاوه بر این، مردم جهرم به مناسبت‌­های مختلف به خیابان­‌ها ریخته و علیه این حزب شعار می‌دادند و حتی به دفتر آن حمله می‌کردند.
شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با اعلام تأسيس حزب رستاخيز در 11 اسفند 1353، محمدرضا پهلوی در يك مصاحبه مطبوعاتي همه ايرانيان را موظّف به عضويت در اين حزب كرد و اعلام نمود كساني كه عضو اين حزب نشوند بايد از كشور اخراج گردند. با وجود این تهدید، حزب رستاخیز با عدم استقبال مردم ایران از جمله مردم شهرستان جهرم مواجه شد.

براساس مندرجات کتاب «انقلاب اسلامی در جهرم» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است؛ با تشکیل حزب رستاخیز و دستور لزوم عضویت در آن، مردم جهرم از عضویت در این حزب خودداری کردند. علاوه بر این، مردم جهرم به مناسبت‌­های مختلف اعتراض خود را نسبت به این حزب اعلام می‌کردند.

دفتر حزب رستاخیز در جهرم، در مکان فعلی مدرسه دخترانه راهنمایی آزادی، در خیابان رضاشاه که اکنون به خیابان عبرت تغییر نام داده، قرار داشت. مردم جهرم در هر فرصتی به خیابان­‌ها ریخته و علیه این حزب شعار می‌دادند و حتی به دفتر آن حمله می‌کردند.

نحوه عضوگیری در حزب رستاخیز

نحوه تشکیل و عضوگیری مردم جهرم در این حزب هم به این صورت بود که مأموران شهربانی و ساواک دفتری را که از قبل تهیه کرده و اسامی معلم‌­ها و سایر دانش‌آموزان و به طور کلی افرادی که در مناصب دولتی مشغول به کار بودند را نوشته و به مدارس و ادارات جهرم می­‌رفتند و از آن‌ها می­‌خواستند تا عضویت در حزب را امضاء کنند. آقای آتشی معلم مدارس جهرم در آن زمان درباره چگونگی عضو‌گیری دانش‌آموزان و معلمان جهرم در این حزب می‌­گوید: «روزی در سر کلاس در حال درس دادن به دانش آموزان بودم که عده‌­ای از مأموران شهربانی جهرم به کلاس وارد شدند. آن‌­ها اسم­‌های دانش‌آموزان را از قبل و بدون درخواست از آن‌ها برای عضویت در این حزب نوشته و فقط جای امضاء آن­ها را خالی نگه داشته بودند و به این شکل اسامی بچه‌­ها را در این حزب ثبت می‌کردند.»

در تلگراف استاندار فارس به فرماندار شیراز این موضوع به خوبی مشخص است. در قسمتی از این تلگراف آمده است: «ترتیبی اتخاذ فرمائید که دفاتری با مشخصات زیر: شماره ترتیب نام، نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ تولد، شماره شناسنامه، شغل، محل کار، محل اقامت، محل امضاء، در محل مراکز احزاب و شعب آن‌ها در شهرها و روستاها، سازمان­‌های کارگری و کشاورزی، اطاق اصناف، اطاق صنایع سازمان زنان کارخانه، بانک‌­ها، کانون وکلاء، کانون بازنشتگان شهرداری‌ها، انجمن­‌های شهر و شهرستان و استان، انجمن­‌های محلی مدارس، شرکت‌­های تعاونی روستائی، شرکت‌­های سهامی زراعی، خانه‌­های فرهنگ روستائی، خانه‌­های اصناف، انجمن‌های ده به هر تعداد و در هر یک از محل‌های فوق که کافی تشخیص دهند برای ثبت نام داوطلبان عضویت حزب رستاخیز ملی ایران دائر نمایند... در مورد کارمندان دولت و سازمان­‌ها و موسسات دولتی وابسته به دولت نیز دفترهائی با مشخصات فوق برای ثبت نام کارمندان و اعضاء خانواده آنان در محل ادارات دائر نمایند...»

مخالفت مردم جهرم با حزب رستاخیز

مردم جهرم هم در زمان تاسیس حزب رستاخیز و هم در جريان مبارزات انقلاب، همواره عليه اين حزب شعار داده و در تظاهراتي كه برگزار مي‌كردند به سمت دفتر حزب رستاخيز در جهرم حمله كرده و بدين طريق اعتراض خود را نشان مي‌­دادند. گزارش­‌هایی هم که از سوی ساواک منتشر شده همه حاکی از عدم استقبال مردم جهرم از این حزب است. به عنوان مثال در سندی آمده است: «ساعت 22:00 مورخ  14 / 3/ 2537 (1357) حدود 20 نفر از جوانان با پرتاب سنگ کیوسک اطلاعات و تعدادی از شیشه‌­های اتاق­‌های حزب رستاخیز ملت ایران را شکسته و بلافاصله متفرق شده‌­اند». در جایی دیگر آمده است: «ساعت 21:40 مورخ 26 / 3/ 2537 [1357ه.ش] حدود 30 نفر از اهالی که نقاب پلاستیکی بصورت داشتند در میدان شاهنشاهی جهرم تجمع نموده و ضمن دادن شعار ضد اهانت نسبت به کد 66 (شاه) شیشه بانک صادرات و حزب رستاخیز ملت ایران را شکستند».

دفتر حزب رستاخیز جهرم حتی توسط دانش‌آموزانی که به اجبار به عضویت این حزب درآمده بودند در امان نبود. ساواک درباره حمله دانش‌آموزان جهرمی به دفتر حزب رستاخیر در این شهر می‌­نویسد: «...در تاریخ 1/ 8 /1357 در ساعت 10:00، تعدادی از دانش‌آموزان جهرمی با استفاده از لاستیک و سایر مواد سوختی مبادرت به آتش سوزی در خیابان‌­ها و معابر عمومی نمودند و ساختمان حزب رستاخیز را به آتش کشیدند...»

رسوایی حیات این حزب پس از 43 ماه فعالیت (سه سال و نیم) به حدی رسید که با روی کار آمدن دولت شریف امامی و به دستور شاه برای آن‌که بتواند از خشم و تظاهرات مردم اندکی کمتر کند، در 2 مهر 1357 رسماً انحلال این حزب را اعلام کرد و گفته شد که دیگر حزبی به نام رستاخیز در این کشور وجود ندارد.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات