مرکز اسناد انقلاب اسلامی

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی معرفی کرد؛
در آستانه سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و روز ارتش، بسته کتاب «ارتش و انقلاب» برای استفاده علاقمندان معرفی شد.
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۱ - ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - 2019April 17

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در آستانه سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و روز ارتش، بسته کتاب «ارتش و انقلاب» برای استفاده علاقمندان معرفی شد. در این بسته کتاب‌هایی با عناوین «تاریخ‌شفاهی نقش نیروی هوایی در انقلاب اسلامی»، «خاطرات شهید امیر سپهبد صیاد شیرازی»، «تاریخ شفاهی ارتش در انقلاب اسلامی» و «ارتش در گذار از بحران‌های انقلاب (پیوند ماندگار)» وجود دارد.


1- تاریخ‌شفاهی نقش نیروی هوایی در انقلاب اسلامی

کتاب حاضر که شامل چهار فصل به همراه اسناد، مدارک و تصاویر است، به تقسیم‌بندی موضوعی پرداخته و در هر فصل به بررسی کامل و دقیق حوادث و رویدادها به نقل از راویان و ناظران رخدادها می‌پردازد.

فصل اول و دوم این کتاب، به تاریخچه‌ تشکیل ارتش و نیروی هوایی، معرفی اجمالی صاحب منصبان ارشد در ارتش شاهنشاهی و عملکرد ارتش قبل از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخته است.

فصل سوم، روند گرایش ارتش به ویژه نیروی هوایی به انقلاب اسلامی را بررسی می‌کند. در این فصل تأكيد اساسی بر روایت راویانی است که در بطن حوادث و رویدادها حضور داشتند و به عنوان پدیدآورندگان بیعت تاریخی روز ۱۹ بهمن ۱۳۵۷ به شمار می‌آیند. در فصل چهارم هم به تحولات ارتش در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس پرداخته می‌شود.

«تاریخ‌شفاهی نقش نیروی هوایی در انقلاب اسلامی» توسط مجید نجف‌پور در 232 صفحه، توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.


2- خاطرات شهید امیر سپهبد صیاد شیرازی

خاطرات امیر صیاد شیرازی، از فرماندهان ارتش، توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی تدوین شده است. این خاطرات به خوبی گویای نفوذ نیروهای انقلابی در ارتش پهلوی است و چگونگی تشکیل هسته‌های اولیه مبارزاتی را در دل ارتش پهلوی نشان می‌دهد.

خاطرات شهید صیاد شیرازی که در پنج جلسه توسط آن شهید نقل شده است، به خوبی نشان می‌دهد مذهب تا چه حد در ارتش نفوذ داشته و نیروهای انقلابی چگونه آن را برای همراهی با انقلاب آماده می‌کردند. با مطالعه این خاطرات روشن می‌شود ارتش چند ساعته تصمیم به همراهی با انقلاب نگرفت بلکه بدنه ارتش، تحت تأثیر مذهب و تلاش نیروهای مذهبی، از سال‌ها پیش برای همراهی با انقلاب مردم ایران مهیا شده بود.

بسته کتاب «ارتش و انقلاب» ویژه نمایشگاه کتاب

3- تاریخ شفاهی ارتش در انقلاب اسلامی

این کتاب با هدف بررسی نقش ارتش در پیروزی انقلاب اسلامی، توسط حشمت‌الله عزیزی تدوین و از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

این اثر در هشت بخش تنظیم شده است؛ در بخش اول در بحثی نظری، تاریخچه‌ ارتش بیان شده است. بخش دوم به موقعیت ارتش پیش از سال ۱۳۵۷ پرداخته و بخش سوم به موضع ارتش در قبال وقایع مهم سال‌های ۱۳۵۹ - ۱۳۵۷ اختصاص یافته است. استراتژی انقلابیون در برابر ارتش، موضوع بخش چهارم و ارتش و مذهب، عنوان بخش پنجم است. در بخش ششم و هفتم نیز به ترتیب به موضوع ارتش پهلوی در سراشیبی سقوط و ناکارآمدی ارتش پهلوی توجه شده است. بخش پایانی نیز به مسئله‌ بازسازی ارتش پس از پیروزی انقلاب اسلامی اختصاص دارد.


4- ارتش در گذار از بحران‌های انقلاب (پیوند ماندگار)

این اثر با مروری بر فعالیت ارتشیان مسلمان و مذهبی در دوران طاغوت و نحوه‌ ارتباط آنان با روحانیت مبارز و سایر انقلابی‌ها، به زمینه‌ها و چگونگی پیوستن ارتش به انقلاب اسلامی می‌پردازد. سپس با مروری بر اقدامات ارتش بعد از پیروزی انقلاب در سرکوب ضدانقلاب، نقش تعیین کننده و پیشگام ارتش جمهوری اسلامی ایران را در هشت سال دفاع مقدس در حفظ و حراست کشور از گزند دشمنان انقلاب اسلامی مورد بررسی قرار می‌دهد.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی در راستای معرفی زمینه‌های پیوستن ارتش به انقلاب اسلامی و نقش ارتش در مقابله با عناصر ضد انقلاب و بیگانه به ویژه در جنگ تحمیلی اقدام به انتشار این اثر کرده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه این بسته کتاب علاوه بر رجوع به سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی به نشانی www.irdc.ir به فروشگاه این مرکز واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه کنند و یا با شماره تلفن 22211174 تماس بگیرند. همچنین غرفه موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 4 اردیبهشت‌ماه، پذیرای مخاطبان خواهد بود.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر