کد خبر: ۴۹۶۱
درنگی در خاطرات آیت‌الله موحدی‌کرمانی

توصیف فضای حاکم بر جلسه مجلس خبرگان در 14 خرداد 68

آیت‌الله موحدی‌کرمانی فضای حاکم بر مجلس خبرگان را اینگونه روایت می‌کند: در فضای آن روز خبرگان از یك طرف حزن و غم و اندوه رحلت امام به شدت حاكم بود و از طرفی هم احساس مسئولیت چون هنوز مشخص نبود چه کسی رهبر می‌شود؟ مطلب كمی ‌هم نبود چه کسی می‌تواند خلاء بزرگ امام را پر كند؟ شورا می‌تواند یا فرد می‌تواند؟ اگر فرد می‌تواند چه فردی باشد؟ تك تك آحاد خبرگان همه‌شان این مسئولیت را احساس می‌كردند و بالاخره فضای احساس مسئولیت هم حاكم بود.
دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۸

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی از جمله علمای حاضر در جلسه 14 خرداد 1368 مجلس خبرگان رهبری بود. وی خاطرات خود از آن اجلاسیه تاریخی را در گنجینه تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به یادگار گذاشته است که بخشی از آن از نظر می‌گذرد.


قرائت وصیت‌نامه امام

آیت‌الله محمدعلی موحد کرمانی درباره آغاز جلسه خبرگان در 14 خرداد 68 می‌گوید: خبرگان رهبری از سراسر كشور دعوت شدند كه به واسطه مسئله خطیر انتخاب رهبری در آن روز حضور پیدا كنند. ما هم كه در تهران بودیم و به راه افتادیم رفتیم مجلس خبرگان و مجلس هم با خواندن آیاتی از كلام‌الله مجید تشکیل شد و بعداً ظاهراً بنا بود كه وصیتنامه امام را حاج احمد آقا بخوانند كه به دلیل اینكه ایشان گرفتار مصیبت پدر بود نتوانستند و در نتیجه مقام معظم رهبری وصیتنامه را قرائت كردند.

قرائت وصیتنامه به این دلیل بود كه مجلس خبرگان گفت كه ما اول وصیت امام را بخوانیم ببینیم شاید در مورد انتخاب رهبر ایشان یك اشاراتی، تصحیحاتی و راهنمایی‌هایی داشته باشند... وصیتنامه تا ظهر خوانده شد و خبرگان با دقت هم گوش دادند و ناله خبرگان آن زمان بلند شد كه در پایان وصیتنامه این جملات را شنیدند من با قلبی شاد، دلی آرام، روحی مطمئن با شما خداحافظی می‌كنم كه مجلس خبرگان صدای ضجه‌اش بلند شد در هر حال این قسمت اول بود كه صبح انجام شد.

وی فضای حاکم بر مجلس خبرگان را اینگونه روایت می‌کند: در فضای آن روز خبرگان از یك طرف حزن و غم و اندوه رحلت امام به شدت حاكم بود و از طرفی هم احساس مسئولیت چون هنوز مشخص نبود چه کسی رهبر می‌شود؟ مطلب كمی ‌هم نبود چه کسی می‌تواند خلاء بزرگ امام را پر كند؟ شورا می‌تواند یا فرد می‌تواند؟ اگر فرد می‌تواند چه فردی باشد؟ تك تك آحاد خبرگان همه‌شان این مسئولیت را احساس می‌كردند و بالاخره فضای احساس مسئولیت هم حاكم بود.


بحث پیرامون رهبری شورایی یا فردی

آیت‌الله موحدی کرمانی ادامه می‌دهد: آقای هاشمی گفت كه حالا راجع به شورای رهبری ببینیم آقایان چه نظری دارند؟ نظرشان این است كه شورا چند نفره باشد؟ چه کسانی باشند؟ هر كس می‌خواهد بیاید سخنرانی كند. افراد نوبت می‌گرفتند پشت تریبون می‌رفتند یكی می‌گفت نظر من این است كه مثلاً شورا 5 نفر باشد و نفرات هم این‌ها باشند... یکی آیت‌الله گلپایگانی را در تك رهبری مطرح کرد نه شورایی. دیگرانی هم بودند. نوعاً هم در شورا اسم مقام معظم رهبری را می‌بردند، احیاناً آقای هاشمی ‌را نام می‌بردند، آقای مشكینی را نام می‌بردند و...

اجمالاً می‌آمدند و مطرح می‌كردند نظر ما اینكه حتی بعضی‌ها گفتند به نظر من شورا 7 نفر مثلاً باشد بعد از آن كه تمام اینها كه راجع به شورای رهبری بحث می‌كردند صحبتهایشان تمام شد دیگر كسی داوطلب برای سخنرانی نبود آقای هاشمی‌گفت پس ما اول رأی می‌گیریم كه ببینیم نظر خبرگان شورای رهبری هست یا تك رهبری هست؟ اكثریت قاطع بلند شد تك رهبری رای آورد كه اصلاً شورا هم منتفی شد.


آقای خامنه‌ای، آقای خامنه‌ای، آقای خامنه‌ای

آیت‌الله موحدی کرمانی درباره بحث انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای می گوید: بعد آقای هاشمی گفت آقایان حالا پیشنهاد بدهند كه چه کسی برای رهبری شایستگی دارد؟ بیایند صحبت بكنند كه ببینیم نظرشان با تك رهبری كه یك نفر باشد كی هست؟ این را كه آقای هاشمی ‌گفت از سمت راست مجلس یک نفر صدایش بلند شد آقای هاشمی ‌معلوم است دیگر نیازی به بحث ندارد : آقای خامنه‌ای، آقای خامنه‌ای، آقای خامنه‌ای!

عجیب بود این الهام الهی بود این بود ... از راست به چپ گفتند آقای خامنه‌ای آقای خامنه‌ای آقای خامنه‌ای. آقای هاشمی دید از راست به چپ همه دارند می‌گویند آقای خامنه‌ای، گفت پس رأی بگیریم.

تا خواست رأی بگیرد، آقای خامنه‌ای بلند شدند گفتند آقای هاشمی‌صبر كن. من حرف دارم! ایشان تشریف آوردند پشت تریبون و خلاصه‌ صحبتشان مطلب این بود حالا عبارات یادم نیست مطلب این بود كه مسئله رهبری كار بسیار سنگینی هست كار كوچكی نیست و ... بعد ایشان رفتند نشستند آقای هاشمی ‌اعلام رأی گیری کرد. با اكثریت قاطع رأی به آیت‌الله خامنه‌ای دادند.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات