درنگی در خاطرات سردار شهید حاج حسین همدانی

اثرات عزل بنی‌صدر در جبهه‌های جنگ/ بعد از عزل بنی‌صدر چه پیروزی‌هایی در میدان نبرد حاصل شد؟

سردار شهید حاج حسین همدانی، در بخشی از خاطرات خود که در گنجینه تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی ثبت شده است، درباره نتایج عزل بنی‌صدر از فرماندهی کل قوا می‌گوید: وقتي بني‌صدر عزل شد وضعيت جبهه‌ها تغيير کرد و بين ارتش و سپاه يک وحدتي به‌وجود آمد، يعني فرمانده سپاه محسن رضايي و فرمانده‌ ارتش علي صياد شيرازي، شروع به همکاري کردند.
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در 20 خرداد 1360، امام خمینی طی حکمی ابوالحسن بنی‌صدر را از فرماندهی کل قوا عزل کردند. در این حکم آمده بود: «آقای ابوالحسن بنی‏‌صدر از فرماندهی نیروهای مسلح برکنار شده‏اند.»

با عزل بنی‌صدر، تحول بزرگی در جبهه‌ها پدیدار گشت که اولین نتیجه آن، وحدت ارتش و سپاه بود. سردار شهید حاج حسین همدانی، در بخشی از خاطرات خود که در گنجینه تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی ثبت شده است، درباره نتایج عزل بنی‌صدر از فرماندهی کل قوا می‌گوید: وقتي بنيصدر عزل شد وضعيت جبههها تغيير کرد و بين ارتش و سپاه يک وحدتي بهوجود آمد، يعني فرمانده سپاه محسن رضايي و فرمانده ارتش علي صياد شيرازي، شروع به همکاري کردند.

صياد شيرازي از ضربهخوردههاي بنيصدر بود زيرا بنيصدر او را خلع درجه و برکنار کرده بود. سپاه همدان به طرفداري از صياد شيرازي اعلاميهاي تحت عنوان «افسرحزبالهي» صادر کرد که در کل کشور پخش شد. لذا با وحدتي که بين علي صيادشيرازي و محسن رضايي بهوجود آمد، عملياتهاي مشترک سپاه و ارتش شروع شد؛ حصر آبادان شكسته شد و عملياتهاي بستان، سوسنگر، اللهاکبر و همچنين عمليات يازده شهريور شهيد رجائي و باهنر، بازيدراز، مطلعالفجر و عملياتهاي متعدد ديگر و حضرت رسول الله(ص) را داشتيم که حاج احمد متوسليان انجام داد، و بيش از هشتاد-نود درصد آنها موفق بودند و به اهدافشان رسيدند.

در يک جمعبندي اين موفقيتها به فرماندهان و رزمندگان جرأت داد که طراحي عملياتهاي بزرگ را در دستور کار قرار دهند و تهاجم گسترده خود را آغاز نمايند. تا ديروز در سنگرهاي خودمان مخفي شده بوديم و آنها [بعثی‌ها] به ما شليک ميکردند و منتظر بوديم که يک عراقي از سنگرش بيرون بيايد و تا ما هم به او شليك كنيم، اما از اين زمان [بعد از عزل بنی‌صدر] ما از سنگرهايمان بيرون آمديم و حملات خود را آغاز کرديم؛ از جمله عمليات فتحالمبين ـکه عمليات بزرگي بودـ از اين زاويه و نگاه در نوع خودش بينظير است چون به همه فرماندهان نظامي و مسئولين نظام جرأت داد و فهميدند كه ما ميتوانيم عملياتي با اين وسعت انجام دهيم و دشمن را به سرعت از خاکمان بيرون کنيم. منطقه وسيعي ازسرزمينمان را آزاد كنيم و اسرا وغنايم زيادي بگيريم.

اگر بگويم موفقيت عمليات الي بيتالمقدس، والفجر 8 و بقيه عملياتها، نتيجه فتحالمبين بود درست است، چون جرأت به ما داده وگرنه از نظر نوع جنگيدن، تکنيک و تاکتيک، عملياتهاي بعدي ما خيلي کلاسش بالاتر از فتحالمبين است. اين عملياتها بعد ازعزل بنيصدر انجام شد، ما بعد ازعمليات مطلعالفجر و قبل از عمليات فتحالمبين ازغرب به منطقه جنوب انتقال پيدا کرديم.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات