کد خبر: ۵۰۱۹

خروش ملت در مراسم تشییع پیکر شهدای هفتم تیر

عده‌ای از مردم از ساعت‌ها قبل از شروع مراسم تشییع پیکر شهدای هفتم تیر در بهشت‌زهرا حضور پیدا كرده‌بودند و در سوگ عزیزان از دست‌رفته عزاداری می‌كردند. با ورود آمبولانس‌های حامل پیكرهای شهیدان فریاد «یاحسین»، «یاحسین» بهشت زهرا را پوشاند. فشار جمعیت هر لحظه بیشتر می‌شد و مانند دریای خروشانی به حركت درآمده بود. فشار بیش از حد جمعیت، امكان دفن پیكرهای شهدا را نمی‌داد بنابراین امر خاكسپاری به روز بعد موكول شد.
چهارشنبه ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ پساز فاجعه‌ هفتم تیر 1360 جلسه‌ای در مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگان و اعضای شورای مركزی حزب جمهوری اسلامی تشكیل شد كه در آن راجع به مراسم عزاداری و تشییع پیكر شهدا و محل دفن آنها، مركز اجتماع مردم و تاریخ برنامه‌ها بحث و تصمیم‌گیری به‌عمل آمد. در ابتدا دكتر باهنر به‌عنوان دبیر كل حزب جمهوری اسلامی انتخاب شد و سپس قرار شد روز سه‌شنبه 9 تیر پیكر شهدا از مقابل مجلس تشییع شود. البته بنا شد شهدایی كه مربوط به شهرستان‌ها هستند از تهران به شهرشان تشییع شوند تا چهره‌ منافقین برای همگان مشخص شود و بغض و كینه آنها نسبت به انقلاب و اسلام روشن گردد.

روز نهم تیرماه مراسم تشییع پیكر شهدای واقعه بمب‌گذرای دفتر مركزی حزب جمهوری اسلامی از مقابل مجلس شورای اسلامی آغاز شد. دیوارهای مجلس با پارچه سیاه پوشانده شده و مزین به شعار، تصاویر شهدا و امام‌خمینی بود.

جمعیت عزادار از نخستین ساعات بامداد در مقابل مجلس گرد آمده و این عمل غیرانسانی را محكوم كردند. قرار شد مراسم با سخنرانی حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی آغاز شود. وی به بالكن ساختمان مجلس رفت و جمعیت یكپارچه شعار می‌دادند: «عزا، عزا است امروز، روز عزاست امروز، بهشتی قهرمان پیش خداست امروز»، «هاشمی، هاشمی، بگو برادرت كو».

هاشمی‌رفسنجانی در وصف شور و اندوه مردم در این زمان نقل می‌کند: «به محض اینكه با مردم روبه‌رو شدم، آن‌چنان ضجه مردم بلند شد كه من در تمام عمرم چنان صحنه پرشور و اندوهبار و هیجان‌انگیزی ندیده‌ام و شاید در آینده هم نبینم. دست‌های مردم آن‌چنان در فضا حركت می‌كرد كه گویی طوفانی سهمگین مزرعه‌ گندم رسیده‌ای را به موج انداخته و مثل اینكه می‌خواستند خودشان به‌دنبال فریادهای رعدگونه‌شان به بالا بیایند، فاصله و صف نامنظم دست‌ها نمی‌گذاشت درست صورت‌ها را ببینم ولی هر صورتی را كه دیدم از اشك خیس بود».

پس از اتمام سخنان هاشمی‌رفسنجانی، مراسم تشییع آغاز شد. دسته‌ موزیك كه از قبل در جلوی مجلس مستقر شده‌بود، شروع به نواختن مارش عزا كرد و جمعیت گریه‌كنان و بر سر زنان شروع به شعاردادن كردند و همراه آمبولانس به‌سوی بهشت ‌زهرا رهسپار شدند.

عده‌ای از مردم از ساعت‌ها قبل در بهشت‌زهرا حضور پیدا كرده‌بودند و در سوگ عزیزان از دست‌رفته عزاداری می‌كردند. با ورود آمبولانس‌های حامل پیكرهای شهیدان فریاد «یاحسین»، «یاحسین» بهشت زهرا را پوشاند. قبور شهداء در قطعه‌ 24 آماده شده‌بود و جایگاه شهید بهشتی در وسط قرار داشت. پیكر شهدا درحالی‌كه ده‌ها تن زیر آنها «لااله‌الاالله» می‌گفتند به‌سوی قطعه‌ 24 حركت داده‌شد. فشار جمعیت هر لحظه بیشتر می‌شد و مانند دریای خروشانی به حركت درآمده بود. فشار بیش از حد جمعیت، امكان دفن پیكرهای شهدا را نمی‌داد بنابراین امر خاكسپاری به روز بعد موكول شد. پیكر شهدای مربوط به شهرستان‌ها هم در تشییع باشكوهی به شهرهای مختلف منتقل شد و سرانجام در روز چهارشنبه دهم تیر پیكر شهدای تهران با حضور صدها هزار نفر از مردم تهران در بهشت زهرا به خاك سپرده‌شد.

منبع: کتاب "تاریخ شفاهی حادثه هفتم تیر 1360"؛ موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات