نمونه‌های تاریخی اقتدار جمهوری اسلامی در خلیج فارس

خلیج فارس طی قرون متمادی همواره محل تنازع قدرت‌های جهان برای دست‌یابی و تسلط بر منابع آن بوده و انگلیسی‌ها در این خوی استعمارگرانه همواره پیشتاز بوده‌اند. این زیاده‌خواهی و خباثت استعمار پیر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شدیدتر شد به طوری که از این زمان به بعد یکی از اهداف دشمن برای به زانو در آوردن انقلاب، تسلط بر خلیج فارس بود؛ اما برخلاف تصور آنان، نیروهای انقلابی با مانور قدرت در این منطقه همواره خط بطلانی بر رؤیاهای آنان کشیدند.
دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ خلیج فارس طی قرون متمادی همواره محل تنازع قدرت‌های جهان برای دست‌یابی و تسلط بر منابع آن بوده و انگلیسی‌ها در این خوی استعمارگرانه همواره پیشتاز بوده‌اند. این زیاده‌خواهی و خباثت استعمار پیر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شدیدتر شد به طوری که از این زمان به بعد یکی از اهداف دشمن برای به زانو در آوردن انقلاب، تسلط بر خلیج فارس بود؛ اما برخلاف تصور آنان، نیروهای انقلابی با مانور قدرت در این منطقه همواره خط بطلانی بر رؤیاهای آنان کشیدند.


تثبیت اقتدار جمهوری اسلامی بر خلیج فارس در دوران دفاع مقدس

با شروع جنگ تحمیلی و پیشروی اولیه رژیم بعث در خرمشهر و آبادان، رژیم بعث سعی داشت به موازات پیشرفت در مرزهای زمینی غرب و جنوب با ورود به مرزهای آبی ایران به منطقه حیاتی خارک و بوشهر رسیده و بر خلیج فارس مسلط شود. اما در چنین شرایطی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به این رویایی صدام، روز ۷ آذر ۱۳۵۹ در یک عملیات دریایی ۱۲ ساعته بنام «عملیات مروارید»، با حمله به اسکله‌های نفتی عراق و تصرف آن‌، اقتدار خود بر خلیج فارس را به رخ دنیا کشانید.

در نتیجه این عملیات نیروهای ایرانی بیش از ۹۰ درصد از یگان‌ها و نیروهای پشتیبانی‌کننده ناوگان درگیر دریایی رژیم بعث را منهدم کردند و با تصرف بزرگترین پایانه‌های صدور نفت منطقه، یعنی دو سکوی نفتی «البکر» و «الامیه» که شاهرگ حیاتی و اقتصادی عراق بود و همچنین پاکسازی چند منطقه دریایی در شمال خلیج فارس، منجر به از بین رفتن ناوگان اصلی نیروی دریایی بعثی‌ها شدند. صدام این خبر را «بد‌ترین خبر در طول زندگی خود» خواند و تا پایان جنگ صادرات نفت عراق از طریق خلیج فارس قطع شد. به این صورت سيادت دريايي جمهوری اسلامی ایران در خليج فارس تا پايان جنگ تثبیت و استمرار یافت.


پاسخ مقتدرانه به تجاوز ملوانان انگلیسی به آب‌های خلیج فارس

روز جمعه، سوم فروردین ماه سال 1386، پانزده تفنگدار و ملوان ناو جنگي «اچ.‏ام.‏اس‏ ‏كورنوال» متعلق به نيروي دريايي انگليس که وارد آب‌های سرزمینی ایران شده بودند توسط مرزبانان نیروی دریایی سپاه دستگیر شدند. معاون سابق ستاد کل نیروهای مسلح در این مورد گفت: پانزده نظامی انگلیسی پس از ورود غیرقانونی به آب‌های سرزمینی ایران توسط نیروی دریایی سپاه بازداشت شدند و در نیمه همان ماه بر اساس تصمیم انسان‏دوستانه و رأفت اسلامی مسئولان جمهوری اسلامی و عذرخواهی رسمی دولت انگلیس آزاد شده و شانزدهم فروردین به کشورشان بازگشتند.

دستگیری نیروهای انگلیسی فضای سیاسی این کشور را به شدت آشفته و دست‌خوش تحولاتی کرد به طوری که نمايندگان مجلس عوام انگليس اظهار داشتند اين ماجرا حيثيت نيروهاي مسلح انگليس را بر باد داده است. حزب رقيب بلر پرونده ملوانان را سند بي كفايتي دولت خواند و واكنش نمايندگان از سطح اعتراض به فرمانده نيروي دريايي فراتر رفته و آنان ضمن اعتراض به شخص بلر خواستار استعفاي «دس براون»، وزير دفاع شدند.

«جان بولتون» نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد در گفتگو با شبکه تلویزیونی «الحره» در واکنش به بازداشت پانزده نظامی انگلیسی گفت: تهران «پیروزی مضاعفی» در مسئله ملوانان انگلیسی به دست آورد. وی افزود: «ایرانی‌ها هنگامی که گروگان‌ها (نظامیان متجاوز انگلیسی) را اسیر کردند، یک پیروزی به دست آوردند و هنگامی که آنها را آزاد کردند، پیروزی دیگری را کسب کردند».


ورود غیرقانونی انگلیس به آب‌های خلیج فارس و واکنش جمهوری اسلامی

آذرماه 1388 خبر بازداشت پنج تبعه انگلیس در حال ورود غیرقانونی به آب‌های ایران، توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران فضای رسانه‌ای دنیا را در بر گرفت. متعاقب این اقدام نیروهای سپاه پاسدران، علیرضا تنگسیری فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه سپاه تسلط کاملی بر آب‌های خلیج فارس دارد اعلام کرد: «انگلیسی‌های متجاوز توسط نیروی دریایی سپاه دستگیر شدند».

بنابر گزارش روزنامه‌ها در 11 آذر 1388، وزارت امور خارجه انگلیس ضمن تأیید این خبر در بیانیه خود با اذعان به ورود غیرقانونی اتباع خود به آب‌های ایران در عین حال ادعا کرد که این قایق ممکن است ناآگاهانه به داخل آب‌های این کشور منحرف شده باشد.


توقیف کشتی جزایر مارشال

در اردیبهشت 1394 یک کشتی تجاری به نام مرسک تیقریس با پرچم جزایر مارشال که تحت حاکمیت امریکا بود و قصد تردد در خلیج فاس را داشت، توسط نیروی دریایی سپاه توقیف شد. همزمان با توقیف این کشتی از طرف ایران، آمریکا از اعزام کشتی‌های ایرانی به سوی یمن ابراز نگرانی کرد.

متعاقب این اقدام روزنامه امریکایی «آبزرور» با اشاره به «مهارت ایران در امور نظامی و تدابیر راهبردی» نوشت: «ایرانی‌ها همواره راهبرد و تاکتیک نوینی داشته و حال نیز حملات دریایی خود را تنگه هرمز بهبود بخشیده‌اند.» این روزنامه امریکایی در ادامه تحلیل خود می‌افزاید: «شیوه حمله آن‌ها حمله «دسته جمعی» نامیده می‌شود و قایق‌های تندرو بسیار با حداکثر سرعت حرکت کرده و دشمن را به محاصره خود در خواهد آورد». بنابر تحلیل این رسانه‌ امریکایی: «ایران در حالی سرگرم اجرای نمایش و اقدام‌ها خود است که امریکا تنها در حال واکنش نشان دادن به اقدام‌های ایران است و شما هرگز با واکنش نشان دادن برنده بازی نخواهید شد».


دستگیری ملوانان امریکایی در آب‌های خلیج فارس

لحظاتی از بامداد روز چهارشنبه 23 دی 94 نگذشته بود که خبر بازداشت ده تفنگدار امریکایی که به آب‌های سرزمینی ایران وارد شده بودند، در رسانه‌های بین‌المللی منتشر شد. روزنامه کیهان در 23 دی 1394در گزارشی در مورد این واقعه می‌نویسد: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 10 نظامی متجاوز آمریکایی را که با دو فروند قایق به صورت غیرمجاز وارد آب‌های ایران در خلیج فارس شده بودند بازداشت کرد. هرکدام از قایق‌های آمریکایی مجهز به 3 مسلسل کالیبر 50 (یکی در جلوی شناور و دو تا در طرفین) بودند». بنابر این گزارش، این دو شناور که به صورت غیرقانونی وارد آب‌های ایران در حوالی جزیره فارسی شده بودند، حدود 2 کیلومتر در آب‌های کشورمان گشت‌زنی کردند. گفتنی است از 10 نظامی دستگیرشده، 9 نفر مرد و یک نفر زن بودند و در شناورهای خود سلاح‌های نیمه سنگین همراه داشتند.

متعاقب این اقدام، نیروی دریایی آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد «اریک راش» افسر اجرایی (فرمانده) این گروه از تفنگداران دریایی آمریکا را به دلیل سلب اعتماد از کار اخراج کرده است. سی‌ان‌ان خبر دستگیری نظامیان آمریکایی را بازنشر داده و در مصاحبه‌ای با سناتور تام کاتن نوشت: «اینکه ملوانان آمریکا در خلال سخنرانی سالانه اوباما بازداشت باشند. برای اوباما و آمریکا تحقیر‌آمیز است».

سردار فدوي هم طي سخناني در مجلس در تشريح دستگيري تفنگداران امريکايي در آب‌هاي خليج فارس، توضيح داد: از اين جريان دستگيري چندين ساعت فيلم وجود دارد که اين فيلم‌ها مي‌تواند حقارت‌هاي بسياري براي امريکا به دنبال داشته باشد. در واقع اگر مسئولان امريکايي مي‌گويند ما از «دست بر سر گذاشتن» سربازان‌مان ناراحت و خجالت زده هستيم بايد بگويم اگر مابقي فيلم‌ها را ببينند اين سرافکندگي صد برابر خواهد شد.

بلومبرگ هم در این راستا نوشت: «دقیقا ساعاتی قبل از سخنرانی سالانه رئیس جمهور آمریکا، گزارش‌هایی منتشر شد که ده ملوان آمریکایی توسط ایران بازداشت شدند. این امر ساعات اولیه سخنرانی سالانه را در معرض تحت‌الشعاع شدن قرار داده است».

این شواهد تاریخی نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران در فراز و نشیب‌های عمر چهل ساله خود، علی‌رغم همه سختی‌ها و تحریم‌های بین‌المللی اقتدار دریایی خود در خلیج فارس را به اثبات رسانده و همواره در کشمکش‌های سیاسی و نظامی حریم آبی خود، دست برتر را دارد.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات