کد خبر: ۵۳۵۵

دکتر مجيد شهرياري

چهارشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۵

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ دکتر مجيد شهرياري، دومين شهيد هسته‌ای در سال ۱۳۴۵ در زنجان متولد شد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در زادگاهش به پايان رساند. پس از ورود به دانشگاه در رشته مهندسي الكترونيك در دانشگاه صنعتي اميركبير (۱۳۶۳- ۱۳۶۸) ادامه تحصيل داد. پس از آن مدرک كارشناسي ارشد را در رشته مهندسي هسته‌اي از دانشگاه صنعتي شريف (۱۳۶۹ - ۱۳۷۱) دريافت نمود و سپس موفق به اخذ درجه دوره دكتري تخصصي در رشته مهندسي هسته‌اي از دانشگاه اميركبير (۱۳۷۲ - ۱۳۷۷) گرديد.

او دانشجوي نمونه دانشكده مهندسي هسته‌اي دانشگاه صنعتي شريف بود و به قولي مرجع دانشگاه و دانشجويان محسوب می‌شد. مراسم ازدواج شهيد شهرياري با خانم بهجت قاسمي که هم اکنون استاد برجسته فيزيك هسته‌اي دانشگاه شهيد بهشتي می باشند در سلف سرويس اساتيد دانشگاه صنعتي اميركبير برگزار شد. حاصل این ازدواج دو فرزند به نام‌های محسن و زهرا است. ايشان در دوره دانشجویی از نظر رفتاري بسيار نمونه و فردي بسيار متشرع بود.

دکتر شهرياری پس از فراغت از تحصيل در دانشگاه اميركبير به عنوان عضو هيات علمي مشغول به كار شد و به عنوان عضو هيات علمي در دانشگاه شهيد بهشتي در تاريخ14 بهمن 1380 در دانشكده مهندسي هسته‌اي و در گروه آموزشي كاربرد پرتوها با مرتبه استادياري فعاليت خود را آغاز کرد. ايشان در تاريخ 16 فروردین 1384 يعني حدود چهار سال بعد از شروع به كار به مرتبه دانشياري ارتقا يافت. در اين مرحله از پيشرفت علمي، نمره كيفيت آموزشي او در چهار سال تدريس در دوره استاد ياري نمره ۱۸.۵ (از بيست) و در امر پژوهش با چاپ ۱۰ مقاله علمي پژوهشي در مجلات علمي بين‌المللي، ارائه سخنراني در ۲۱ كنفرانس بين‌المللي، راهنمايي و مشاوره ۲۰ دانشجوي كارشناسي ارشد و راهنمايي ۳ دانشجوي دكتري و بالاخره اجراي ۵ طرح پژوهشي با امتيازي بالا به مرتبه دانشياري ارتقاء پيدا كرد. ايشان از تاريخ ۸/۲/۱۳۸۸ و بر اساس تصويب هيات مميزه در تاريخ 6 اردیبهشت 1389 به درجه استادي ارتقاء پيدا نمود. در واقع بعد از چهار سال دوره دانشياري و حدود هشت سال از زمان شروع به كار كه حداقل زمان لازم براي ارتقاء به درجه استادي است، به اين مرتبه ارتقاء يافت. نمره كيفيت تدريس ايشان در دوره دانشياري ۱۹.۴۶ از ۲۰ بوده است .

ايشان در دوره دانشياري، استاد راهنماي ۱۷ دانشجوي كارشناسي ارشد و ۵ دانشجوي دكتري بوده و ۲۱ مقاله تخصصي در مجلات علمي پژوهشي به چاپ رسانده اند. همچنين در ۲۴ كنفرانس بين المللي به ايراد سخنراني در رشته تخصصي خود پرداخته اند .

از جمله مشاغل اجرايي ايشان مي‌توان به موارد ذيل اشاره کرد:

1-نماينده دانشگاه شهيد بهشتي در امور اجرايي همكاري با سازمان انرژي هسته‌اي از 4 بهمن 1383 تا زمان شهادت

 2- عضو انجمن هسته‌اي ايران از 1 اسفند 1383 تا 1 اسفند1385 

 3- مدير گروه كاربرد پرتوها از3 مهر 1384  تا زمان شهادت

 4- عضو شوراي آزمايشگاه مركزي دانشگاه از18 مرداد 1385 تا 1 مهر 1386 

5-عضو شوراي فناوري دانشگاه از 25 آذر 1381 تا 1 مهر 1386  

6- عضو كميته تخصصي فني و مهندسي هيات مميزه از10 بهمن 1386 تا زمان شهادت

7- مشاور جمهوري اسلامي ايران در پروژه سزامي از 25 خرداد 1387  تا زمان شهادت 

8- برگزار كننده چهار كميته علمي و كارگاه آموزشي از ۱۳۸۵ تا زمان شهادت

سرانجام اين دانشمند فرزانه و استاد فيزيك هسته‌اي دانشگاه شهيد بهشتي ايران در تهران در تاريخ ۸ آذر ۱۳۸۹ توسط عوامل رژيم صهيونيستي و با همكاري اطلاعاتي منافقين در يك عمليات تروريستي در بلوار نيروي زميني ارتش به درجه رفيع شهادت نائل گرديد. پيکر مطهر ايشان پس از تشييع باشکوه در جوار امام زاده صالح ابن موسي الکاظم (ع) در شميران به خاک سپرده شد.

به همين مناسبت آيت الله سيد علي خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامي در دیدار با خانواده این شهید بزرگوار در اسفند1390 طي سخناني با اشاره به مقام شامخ شهدا به ويژه جايگاه و مراتب معنوی شهيد دکتر شهرياری فرمودند:« مطمئن باشید ایشان الان در بهترینِ حالات است، كه هر مؤمنی و هر انسان صالحی، اگر چنانچه اندكی از آن مراتب را بتواند با دیده‌ی بصیرت خودش ببیند، آرزو می‌كند كه ای‌كاش ما به همین سرنوشت دچار بشویم. و الحمدلله رب‌العالمین ایشان (شهید شهریاری) وضعشان اینطور است؛ و بزرگترین تسلی این است.» رهبر انقلاب هم چنين در ادامه افزودند: «شهادت دكتر شهریاری، آبرویی داد به جامعه علمی كشور. شهادت همچنین شخصیت برجسته و مورد قبولی، به دشمن نشان داد كه در محیط علمی جمهوری اسلامی، اینجور شخصیت‌ها و انگیزه‌هایی وجود دارد.»


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات