کد خبر: ۵۳۹۴
شما بپرسید| پاسخ مرتضی صفار هرندی

واکنش منافقین به تأسیس سازمان مجاهدین انقلاب

صفار هرندی گفت: تولد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی مربوط به بعد از پیروزی انقلاب است اما گروه‌های تشکیل‌دهنده آن، قبل از انقلاب هم فعال بودند. این سازمان بعد از پیروزی انقلاب در نتیجه پیوند چند گروه سیاسی مثل گروه توحیدی صف، منصورون، موحدین، فلاح، امت واحده، بدر و فلق تشکیل شد که در دوران مبارزات قبل از انقلاب هر یک از این گروه‌ها طبعا فعالیت‌های جداگانه‌ای داشتند.
چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در بخش «شما بپرسید» که با هدف پاسخگویی به سوالات و شبهات تاریخی راه‌اندازی شده است، مخاطبان سوالاتی درباره سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، اهداف تاسیس و فعالیت‌های آن قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مطرح کرده‌اند که مرتضی صفار هرندی، محقق و تاریخنگار در گفت‌گو با پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی به این سوالات پاسخ داد.

صفار هرندی درباره عملکرد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در دوران نهضت اسلامی گفت: تولد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی مربوط به بعد از پیروزی انقلاب است اما گروه‌های تشکیل‌دهنده آن، قبل از انقلاب هم فعال بودند. این سازمان بعد از پیروزی انقلاب در نتیجه پیوند چند گروه سیاسی مثل گروه توحیدی صف، منصورون، موحدین، فلاح، امت واحده، بدر و فلق تشکیل شد که در دوران مبارزات قبل از انقلاب هر یک از این گروه‌ها طبعا فعالیت‌های جداگانه‌ای داشتند.

نویسنده کتاب «رازهای دهه شصت؛ تبارشناسی جریان‌های سیاسی معاصر» درباره اینکه آیا انفجار رستوران در هفت تیر کار این گروه بود یا گروه‌های کوچک مثل صف این اقدام را کردند؟ گفت: انفجار رستوران در هفت تیر کار یکی از اجزای تشکیل‌دهنده سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی یعنی گروه صف بود که آن‌ها تصمیم گرفتند محل تفریح مستشاران نظامی آمریکا را منفجر کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سازمان مجاهدین انقلاب به مبارزه مسلحانه اسلامی اعتقاد داشت؟ گفت: بله. در دو سال آخر عمر رژیم پهلوی (1355 تا 57) این گروه‌ها حرکت‌هایی در راستای ارعاب نظامیان سرکوبگر حتی در بعضی از استان‌ها مثل خوزستان داشتند.

صفارهرندی با بیان اینکه تشکیل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی پاسخی به سازمان مجاهدین خلق بود گفت: آقای ذوالقدر از اعضای گروه منصورون می‌گوید شهید مطهری با همین دیدگاه به ما گفت شما این گروه را تشکیل بدهید تا واژه «مجاهد» توسط این گروه التقاطیِ منحرف مصادره نشود. منافقین هم بلافاصله اطلاعیه دادند و تشکیل این گروه را به عنوان یک حرکت نفاق‌آلود برشمردند.

این تاریخنگار در جواب این پرسش که آیا امام این گروه را تایید می‌کرد یا نه؟ اظهار داشت: امام اظهار نظر خاصی در رد یا تائید این گروه نداشتند ولی وقتی گروه گرفتار اختلافات داخلی شد و اعضای آن از امام درخواست میانجی‌گری کردند، ایشان آیت‌الله راستی کاشانی را به عنوان نماینده خود تعیین کردند تا این اختلافات را حل کند.

وی افزود: اجمالا امام خمینی در تشکیل این گروه نقشی نداشتند و مخالفتی هم نکردند اما بعدها که اختلافاتی در گروه بروز یافت، ایشان نماینده‌ای برای حل این اختلافات انتخاب کردند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات