کد خبر: ۵۳۹۵

مدرسه‌ای که شهيد مفتح برای طلاب همداني پايه‌گذاری کرد

شهید مفتح علاوه مبارزات سیاسی در امر تربیت نیروهای مؤمن انقلابی نقش بسیار موثری داشت. وی با تعلیم و تربیت جوانان در حوزه ودانشگاه اهتمام ویژه‌ای به تربیت نیروی انسانی مورد نیاز انقلاب اسلامی داشت. یکی از اقدامات شهید مفتح پایه‌گذاری مدرسه علمیه مهدی موعود(عج) برای طلاب همدانی بود.
چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهید مفتح علاوه مبارزات سیاسی در امر تربیت نیروهای مؤمن انقلابی نقش بسیار موثری داشت. وی با تعلیم و تربیت جوانان در حوزه ودانشگاه اهتمام ویژه‌ای به تربیت نیروی انسانی مورد نیاز انقلاب اسلامی داشت. یکی از اقدامات شهید مفتح پایه‌گذاری مدرسه علمیه مهدی موعود(عج) برای طلاب همدانی بود. در کتاب «زندگی و مبارزات آیت الله شهید دکتر مفتح» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر ماجرای تأسیس این مدرسه علمیه را این چنین می‌خوانیم:

در سال 1354، دكتر مفتح به همراه آيت‌الله حسين نورى همدانى بر آن شدند تا مدرسه‌اى براى طلاب همدانى ايجاد كنند. به همين منظور، قبض‌هاى كمك به احداث مسجد تهيه گرديد و در اعلاميه‌اى، اين تصميم به اطلاع عموم مردم رسيد. در نامه‌اى كه آيت‌الله مفتح و آيت‌الله نورى به برخى اشخاص علمى ارسال كرده بودند، آمده است:

«... همان طور كه در اعلاميه منعكس است، به منظور تاسيس مدرسه‌اى براى طلاب جوان همدان در قم برنامه‌هايى منظم و تصميم گرفته شده است، اميد است با هم‌كارى‌هاى آن حضرت جامه‌ى عمل بپوشد.حسين نورى، محمد مفتح»

آيت‌الله مفتح تا لحظه‌ شهادت توانسته بود، مبلغ يك ميليون و دويست هزار تومان براى احداث مدرسه جمع‌آورى كند. پس از شهادت خانواده‌ى ايشان در ديدار با حضرت امام(ره) جريان پول وقصد دكتر مفتح را به اطلاع معظم‌له مى‌رسانند. حضرت امام هم دستور مى‌دهند، پول در اختيار آيت‌الله نورى همدانى قرار گيرد. 

آيت‌الله نورى همدانى در ادامه مى‌گويند :«اين‌جانب نيز با بعضى افراد خيرانديش، مطالب را در ميان گذاشتم تا بالاخره پس از فراهم شدن مقدار قابل توجه ديگرى، يك نفر خيرانديش حاضر شد، هشتصد متر زمين در اختيار گذاشته و پانصد هزار تومان نيز كمك نمايد. بالاخره، اين مدرسه در چهار طبقه با يك سرداب بزرگ و چندين مَدرس و كتابخانه تاسيس گرديد».

اين مدرسه كه به نام مهدى موعود(ع) نام‌گذارى شده است با حدود دويست طلبه، زير نظر آيت‌الله نورى همدانى اداره مى‌گردد و از باقيات صالحات آيت‌الله دكتر مفتح هم به حساب مى‌آيد، زيرا در به‌وجود آمدن آن تلاش بسيار داشت هر چند مدرسه بعد از شهادت او داير گرديده است.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات