مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۹۲۲
به روایت اسناد
در همین رابطه در گزارش‌های اسناد از آذر ماه 1357 نکات مهمی درباره نقش آیت‌الله بهشتی در مدیریت نهضت اسلامی دارد. در یکی از آن‌ها «محمد حسینی بهشتی» را «رهبر سایر روحانیون طرفدار [امام] خمینی» معرفی می‌کند. در سند دیگر گزارشگر ساواک در 25/9/1357 است تعبیر «مغز گردانندگان فعالیت‌های [امام] خمینی در ایران» را برای شهید بهشتی به کار می‌گیرد.
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۳ - ۰۷ تير ۱۳۹۹ - 2020June 27

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ اسناد به عنوان یکی از منابع مهم روایت و تحلیل‌های تاریخی نقش بسزایی در واکاوی ابعاد مختلف یک پدیده تاریخی ایفا می‌کند. تورقی در اسناد نهضت اسلامی نشان می‌دهد شخصیت کم‌نظیر آیت‌الله بهشتی جایگاه متمایزی نسبت به سایر روحانیون داشته است.

به ویژه در روزهای اوج‌گیری مبارزات مردمی که حوادث انقلاب به شدت فضای داخلی و بین‌المللی را تحت‌تأثیر قرار می‌داد، ساماندهی و مدیریت شرایط از اهمیت بالایی برخوردار بود.

در همین رابطه در گزارش‌های اسناد از آذر ماه 1357 نکات مهمی درباره نقش آیت‌الله بهشتی در مدیریت نهضت اسلامی دارد. در یکی از آن‌ها «محمد حسینی بهشتی» را «رهبر سایر روحانیون طرفدار [امام] خمینی» معرفی می‌کند. 

وقتی ساواک شهید بهشتی را مغز متفکر نهضت امام خمینی می‌داند


در سند دیگر گزارشگر ساواک در 25/9/1357 است تعبیر «مغز گردانندگان فعالیت‌های [امام] خمینی در ایران» را برای شهید بهشتی به کار می‌گیرد.

وقتی ساواک شهید بهشتی را مغز متفکر نهضت امام خمینی می‌داند


 


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر