پاسخ به سوالاتی درباره «سلمان رشدی» در «پشت جلد یک کتاب»

کتاب «پشت جلد یک کتاب» که در قالب دانستنی‌های انقلاب اسلامی برای جوانان منتشر شده است، در چهار بخش، به تشریح و بررسی فصل‌های نه‌گانه رمان «آیات شیطانی» می‌پردازد و می‌کوشد با بررسی وقایع و رویدادها، چگونگی برخورد جهان اسلام با این توطئه را مورد واکاوی قرار دهد.
سه‌شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ پس از انتشار کتاب توهین‌آمیز «آیات شیطانی» در سال 1367، به یکباره جهان اسلام  به خروش آمد. نویسنده این کتاب یعنی سلمان رشدی، یک مسلمان هندیالاصل دارای تابعیت انگلستان بود که بلافاصله پس از انتشار کتابش از سوی امام خمینی مرتد شناخته شد.

پرسش‌های فراوانی درباره چرایی نگارش «آیات شیطانی» و اهداف انتشار آن وجود دارد. این‌که سلمان رشدی که بود؟ چرا نگارش این کتاب به او واگذار شد؟ و پس از صدور حکم ارتداد او، در جهان اسلام چه رخ داد؟ پاسخ این سوال‌ها را می‌توان در کتاب «پشت جلد یک کتاب» که توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است یافت.

این کتاب که در قالب دانستنی‌های انقلاب اسلامی برای جوانان منتشر شده است، در چهار بخش، به تشریح و بررسی فصل‌های نه‌گانه رمان «آیات شیطانی» می‌پردازد و می‌کوشد با بررسی وقایع و رویدادها، چگونگی برخورد جهان اسلام با این توطئه را مورد واکاوی قرار دهد.

در بخش اول این کتاب، سلمان رشدی به خوبی به خواننده معرفی شده است؛ او که بود؟ چه پیشینه‌ای داشته و چه کتاب‌هایی نوشته؟ چه ارتباطی با دولت انگلستان دارد؟ و ... در همین بخش همچنین خواننده اطلاعات بسیاری درباره کتاب «آیات شیطانی» کسب می‌کند و درمی‌یابد که این کتاب توهین‌آمیز «به سفارش گیلتون ریتکن، صاحب انتشارات بین‌المللی وایکینگ پنگوئن که یک یهودی انگلیسی است با 850 هزار پوند سرمایه و با کمک شصت محقق دانشگاهی نوشته شد.»

در بخش دوم محتوای «آیات شیطانی» بررسی شده و بخش سوم فتوای تاریخی امام خمینی درباره سلمان رشدی را بازخوانی می‌کند. بخش چهارم و پایانی نیز واکنش‌های مختلف به فتوای امام را بررسی می‌کند.

در قسمتی از متن کتاب با اشاره به تأثیر جهانی حکم امام خمینی می‌خوانیم: «اينديپندنت، با چاپ عكس بزرگی در صفحه‌ اول خود، صحنه‌ای از يک مسجد در شمال شرقی لندن را به نمايش گذاشت كه در آن، تمام حاضرين در مسجد دست‌های خود را بلند كرده‌اند. اين روزنامه در زير اين عكس نوشت که اين يكی از هزار مسجدی است كه روز جمعه حاضرين در آن به نشانه‌ تأیيد فرمان صادره از سوی رهبر انقلاب اسلامی‌ ايران مبنی بر مرگ رشدی، دست‌های خود را بلند كرده‌اند...».

پاسخ به سوالاتی درباره «سلمان رشدی» در «پشت جلد یک کتاب»

«پشت جلد یک کتاب (بررسی توطئه آیات شیطانی)»  به قلم سیده فاطمه حسینی نگاشته شده و 152 صفحه دارد. علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب ضمن مراجعه به صفحه منشورات سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس www.irdc.ir با شماره 02122211174 تماس حاصل نمایند و یا به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه کنند.

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات