مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۴۶۴
امیر سرتیپ‌ دوم ستاد سعید پورداراب از فرماندهان ارتش در دوران دفاع مقدس بود که علاوه بر کارنامه درخشان نظامی و مبارزاتی، در طول حیات خود از طریق مرکز پژوهش‌های دفاع مقدس نزاجا در همکاری با مرکز اسناد انقلاب اسلامی آثار درخوری را در حوزه دفاع مقدس به رشته تحریر درآورد.
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۳ - ۰۶ دی ۱۳۹۹ - 2020December 26

پایگاه مرکز اسناد انقلا اسلامی؛ امیر سرتیپ‌ دوم ستاد سعید پورداراب از فرماندهان ارتش در دوران دفاع مقدس در 4 دی ماه 1399 دار فانی را وداع گفت. امیر پورداراب در طول حیات خود از طریق مرکز پژوهش‌های دفاع مقدس نزاجا در همکاری با مرکز اسناد انقلاب اسلامی آثار درخوری را در حوزه دفاع مقدس به رشته تحریر درآورد.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت امیر پورداراب به بررسی زندگی و آثار وی می‌پردازد.

امیر سعید پورداراب در سال ۱۳۲۰شمسی در شهرستان فسا به دنیا آمد. در سال ۱۳۳۹ وارد دانشکده‌ افسری شد، 3 سال بعد یعنی در سال ۱۳۴۲ توانست فارغ‌التحصیل شود و برای طی دوره‌ مقدماتی رسته‌ای راهی مرکز پیاده‌ شیراز شد.

امیر پورداراب در طول خدمت، دوره‌های مقدماتی پیاده، عالی پیاده، دفاع غیرنظامی، ترابری پیاده، اطلاعات رزمی، تفسیر عکس هوایی و دوره‌ دافوس را با رتبه‌های عالی طی کرد.

با آغاز جنگ تحمیلی وی راهی جبهه‌های جنگ شد و در مسئولیت رئیس عملیات تیپ ۱ لشکر ۲۱ حمزه سیدالشهدا انجام وظیفه کرد. امیر پورداراب تا پایان جنگ تحمیلی به‌ترتیب در سِمت‌های  فرمانده‌ تیپ‌ 3 لشکر ۲۱ پیاده‌ حمزه سیدالشهدا، معاون عملیاتی و جانشین آن  لشکر منصوب شد  و پس از پایان جنگ تحمیلی نیز در سِمت‌های مدیر آمادگی رزمی، جانشین و سرپرست معاونت عملیات و اطلاعات نیروی زمینی و جانشین اداره‌ عملیات ستاد مشترک ارتش به خدمت پرداخت.

آخرین مسئولیت وی قبل از بازنشستگی، مشاور ریاست ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران در امور عملیات و جنگ بوده است.

سرتیپ دوم پورداراب به دلیل ابراز رشادت و کسب موفقیت‌های درخشان در عملیات‌های فتح‌المبین و بیت‌المقدس، در سِمت فرماندهی تیپ، دو نشان فتح درجه‌ ۲ و ۳ از دستان رهبر انقلاب دریافت کرد.

علاوه بر این وی با حضور در هیات معارف جنگ شهید سپهبد صیاد شیرازی سال‌ها به تشریح و انتقال دانش نظامی و تجربیات سال‌های جنگ تحمیلی به هزاران افسر جوان دانشگاه‌های افسری پرداخت.

همچنین وی  از بنیانگذاران مرکز پژوهش‌های دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش است که کتاب‌های متعددی از جمله بیش از ۳۰ جلد تقویم تاریخ دفاع مقدس را تألیف کرده است. از اهم کتاب‌های وی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

غرش توپ‌ها، پل‌های تسخیرناپذیر، بر فراز رقابیه، در انتظار بدر، ضربه‌های پی در پی، بر فراز آسمان‌ها، نبرد خاموش، نبرد در شرایط سخت(دی 61)، نبرد در شرایط سخت(بهمن 61)، سلسله عملیات‌های نصر و فتح، والفجر4، والفجر8، والفجر9، پیروزی خون بر شمشیر در محرم، عزل بنی صدر، سرآغاز یک تحول، تغییر موازنه قدرت، پس لرزه های مجنون، تهدیدات امریکا در خلیج فارس، حضور گسترده، از حلبچه تا ماووت، عمليات بدر، عملیات خیبر، جنگ آب، پاسخی درخور، طلوع فجر، فتح بوستان (طریق‌القدس)، حماسه شیاکوه، در راه پیروزی، فتح بزرگ، به سوی شلمچه

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر