مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۶۱۴
21 بهمن 1357
افرادی که برای تصرف پاسگاه رفته بودیم حدود 20- 30 نفر بودیم که پس از رسیدن در سمت مقابل پاسگاه ایستاده و از طریق بلندگوی دستی از نیروهای پاسگاه خواستیم که خود را تسلیم کنند. بعد از گذشت مدتی مشاهده شد که مقاومتی از سوی نیروهای پاسگاه صورت نگرفت و آن‌ها با پائین کشیدن پرچم شاهنشاهی، پرچم سفیدی را بالا برده‌اند.
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۵ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - 2021February 08

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ یکی از اقدامات انقلابیون در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی تصرف نهادهای باقی مانده از رژیم پهلوی در شهرهای مختلف بود. انقلابیون شهر گتوند نیز در لبیک به دستورات امام‌خمینی با تصرف پاسگاه ژاندارمری و بخشداری گتوند آخرین پرچم رژیم پهلوی را به زیر کشیدند. در این زمینه در کتاب «انقلاب اسلامی در گتوند و شوشتر» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده آمده است:

روز 21 بهمن امام خمینی(ره) طی اعلامیه‌ای از مردم خواست که نسبت به حکومت نظامی بی‌توجه باشند و به خیابان‌ها بیایند تا  فرصت هرگونه اقدامی از باقی مانده نیروهای رژیم گرفته شود. شب 22 بهمن عده زیادی از نیروهای انقلابی در حسینیه تجمع کرده بودند که در خصوص اقدامات لازم به بحث و بررسی پرداختند. نتیجه گفتگوها این شد که همه با هم به محل بخشداری بروند.

آقای طالبوند ادامه حضور در محل بخشداری را این چنین بیان می‌کند: «پس از رسیدن به محل بخشداری جهت روشنایی و گرم کردن خودمان و اعلام حضور به روشن کردن لاستیک اقدام نمودیم و این تجمع تا صبح ادامه داشت. در مدت حضور ماشین‌های عبوری را بازرسی کرده و با راهنمایی انقلابیون شرایط را کنترل نموده تا صبح که از محل بخشداری به حسینیه آمدیم، در تمام مدت اخبار را از طریق رادیو دنبال کرده و متعاقب آن ما نیز خود را با شرایط کشور تنظیم می‌کردیم. بعد از حضور در حسینیه یکی از اطاق‌های بزرگ را آماده کردیم  و مقدمات پذیرایی از مردم را که از هر قشر و طبقه به آنجا می‌آمدند فراهم گردید. صبح روز 22 بهمن شهید استادیان از طریق بلندگوی حسینیه پیروزی انقلاب را اعلام نمود و از نیروهای ژاندارمری خواست که مقاومت ننموده و خود را تسلیم کنند بعد از این اقدامات جهت تصرف و کنترل پاسگاه به همراه برادران هدائی، اسدی، شعبانی، زادمحمد و دیگر عزیزان با ماشین به سمت پاسگاه حرکت نمودیم.

 افرادی که  برای تصرف پاسگاه رفته بودیم حدود 20- 30 نفر بودیم که پس از رسیدن در سمت مقابل پاسگاه ایستاده و از طریق بلندگوی دستی از نیروهای پاسگاه خواستیم که خود را تسلیم کنند. بعد از گذشت مدتی مشاهده شد که مقاومتی از سوی نیروهای پاسگاه صورت نگرفت و آن‌ها با پائین کشیدن پرچم شاهنشاهی، پرچم سفیدی را بالا برده‌اند. وقتی ما با این صحنه روبرو شدیم به سمت داخل پاسگاه حرکت کرده و پس از خلع سلاح و تصرف اسلحه‌خانه که در زیر زمین آن بود اسلحه‌های کمری و تعدادی سلاح دیگر را به افرادی که تجربه داشته و دوره سربازی رفته بودند تحویل داده شد.  بدین صورت بود که مرکز اصلی سرکوب مردم گتوند به تصرف انقلابیون در آمد.

پس از تصرف پاسگاه همان افراد که شامل انقلابیون و تعدادی از جوانان مبارز بودند سوار ماشین‌های آقایان روشنایی(پیکاب)، جافری و طالبوند شده و به سمت بخشداری حرکت نمودیم. خانم بخشدار مدت دو الی سه ماه بود که محل کار خود را ترک کرده بود. و کارمندان آن آقایان مظفر فردوسی‌زاده و عبدالرحیم یاسینی نیز گاهی در بخشداری حاضر می‌شدند اما زمانی که ما آنجا رسیدیم کسی از کارمندان آن حضور نداشت پس از ورود صورت جلسه‌ای تنظیم و اموال آن طبق آمار موجود لیست‌برداری تحویل انقلابیون گردید. لازم به ذکر است که فعالیت پاسگاه گتوند با هماهنگی کمیته به کار خود ادامه داد و پس از مدتی برای رفع مشکل کمبود نیرو ، مرحوم حسین شعبانی، مرحوم حیات عبدی‌پور و سرهنگ طیبی با عنوان جوانمرد با نیروهای پاسگاه ژاندارمری همكاری كردند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر