کد خبر: ۶۶۲۲

نگاهی به ماندگاری «شعارهای انقلاب اسلامی» در گفتگو با محمدحسین صفارهرندی

امروز اگر انقلاب پابرجاست و در برابر زورگویی دشمنان عقب‌نشینی نکرده، به لطف ایثارگری‌های مردم است. آنچه که امروز در این زمینه اتفاق افتاده میسر نمی‌شد مگر با صبر و شکیبایی و پایداری مردم. ملت ما همیشه در مواقع لزوم در صحنه‌های حساس حاضر بودند. امروز این احساس وظیفه مردم، نه تنها نسبت به گذشته کم‌تر نشده بلکه روز به روز بیشتر هم شده است. نمونه‌ای از آن، جمعیت انبوهی است که در تشییع پیکر قهرمان ملی حاج قاسم سلیمانی شرکت کردند. مردم با حضور در تشییع پیکر این سردار سرافراز اسلام بار دیگر وفاداری خود به آرمان‌های انقلاب را ثابت کردند. از این رو از جانب رهبری و مردم، به هیچ وجه عدول از شعارهای اولیه انقلاب را مشاهده نمی‌کنیم؛ بلکه دعوت به پافشاری بر شعارهای انقلاب را شاهد هستیم.
سه‌شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ «شعارهای انقلاب، امروز همان شعارهای روز اول است؛ که این نشان‌دهنده سلامت انقلاب است. شعارها مثل انگشت اشاره‌ای هستند که به هدف‌ها اشاره می‌کنند، هدف‌ها را ترسیم می‌کنند. وقتی شعارها تثبیت‌شده در یک نظامی، در یک انقلابی باقی ماند، معنایش این است که هدف‌ها در این نظام به شکل اول است؛ هد‌ف‌ها تغییر پیدا نکرده است؛ دست‌اندرکاران و مردم از صراط مستقیم و هدف‌های اصلی منحرف نشده‌اند. امروز شعارهای ملت ایران، همان شعارهای اول انقلاب است.»

این بخشی از فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه‌های نماز جمعه تهران در 14 بهمن 1390 است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ماندگاری شعارهای اولیه انقلاب را رمز سلامت انقلاب می‌دانند، بدین معنی که شعار «نه شرقی و نه غربی» هنوز هم مبنای اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی است و شعار «مرگ بر آمریکا»، مسیر حقیقی مواجهه با ابرقدرت جهانی را نشان می‌دهد.

محمدحسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در آستانه چهل‌ودومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با اشاره به تحقق شعارهای انقلاب گفت: اگر بخواهیم مروری دقیق به مسیر انقلاب تا امروز داشته باشیم، می‌بینیم که خواسته‌هایی که از زمان‌های دورتر از سال 57 مطرح شد، طی مرور زمان، روح و رسایی بیشتری پیدا کرد و نهایتا در مقطع بهمن 57 به نتیجه نهایی خود رسید.

صفار هرندی در گفتگو با پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، درباره خط کلی شعارهای انقلاب که از سوی حضرت امام اعلام و با پذیرش مردم همراه شد گفت: انقلاب از ابتدا چند شعار نظری مانند «آزادی» داشت که تا به امروز هیچگاه از این موضع عقب‌نشینی نکرده است. شعار بعدی «جمهوری اسلامی» بود که همچنان به‌عنوان یکی از اصول مهم قانون اساسی پا برجا است. ابتناء این نظام بر پایه «ولایت فقیه» استوار بود که همچنان مورد اعتناست. عدالتخواهی، دفاع از محرومان و فسادستیزی از شعارهای مبنایی این انقلاب بوده و کماکان هم از اهداف نظام اسلامی می‌باشد.

صفارهرندی تصریح کرد: بانی این انقلاب، احزاب و تشکل‌هایی نبودند که شعارهای موسمی انتخاب می‌کردند و برای هر دوره‌ای شعاری سر می‌دادند؛ بعضی از گروه‌های سیاسی و احزاب سیاست‌پیشه وقتی به قدرت می‌رسند ممکن است به اقتضای زمانه شعارهای اولیه خود را تغییر دهند.

وی ادامه داد: وقتی نگاهی از گذشته تا به امروز می‌اندازیم می‌بینیم با وجود بعضی نقاط ضعف که در اثر عملکرد ضعیف برخی دولت‌ها و نهادهای دیگر به وجود آمده، شعارها دچار نوسان شده است. اما خط و سیر کلی نظام بر پایه همان شعارهای اولیه انقلاب می‌باشد. البته این را هم رد نمی‌کنیم که در مقام عمل ممکن است ناکامی‌هایی در اجرای شعارها به وجود آمده باشد. اما این تابلو به عنوان یک خواسته و مبنا، از پیش روی ملت و رهبری ملت برداشته نشده است.

صفارهرندی بیان داشت: در این میان اشخاصی هم بر مسند کار نشسته‌اند که گاه نظرات شاذ و متفاوتی بیان کرده‌اند. اما این گفتمان هرگز نتوانست بر گفتمان انقلاب اسلامی تسلط پیدا کندوی یادآور شد: امروز که بر سیمای نظام جمهوری اسلامی نظر مي‌کنیم درمی‌یابیم که با تصویر سال‌های ابتدایی یعنی سال‌های 58 و 59 در مبنا فاصله آن چنانی ندارد. همان طور که عرض کردم شاید افراد در عمل به شعارها ضعف داشتند اما این انقلاب از لحاظ نظری تفاوتی نکرده است.

صفارهرندی نقش مردم در تحقق شعارهای انقلاب را مهم دانست و گفت: امروز اگر انقلاب پابرجاست و در برابر زورگویی دشمنان عقب‌نشینی نکرده، به لطف ایثارگری‌های مردم است. آنچه که امروز در این زمینه اتفاق افتاده میسر نمی‌شد مگر با صبر و شکیبایی و پایداری مردم. ملت ما همیشه در مواقع لزوم در صحنه‌های حساس حاضر بودند. امروز این احساس وظیفه مردم، نه تنها نسبت به گذشته کم‌تر نشده بلکه روز به روز بیشتر هم شده است. نمونه‌ای از آن، جمعیت انبوهی است که در تشییع پیکر قهرمان ملی حاج قاسم سلیمانی شرکت کردند. مردم با حضور در تشییع پیکر این سردار سرافراز اسلام بار دیگر وفاداری خود به آرمان‌های انقلاب را ثابت کردند. از این رو از جانب رهبری و مردم، به هیچ وجه عدول از شعارهای اولیه انقلاب را مشاهده نمی‌کنیم؛ بلکه دعوت به پافشاری بر شعارهای انقلاب را شاهد هستیم.

وی درباره اهمیت شعار «نه شرقی نه غربی» گفت: مردم در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی، شعار «نه شرقی و نه غربی» سرمی‌دادند که نشان از عدم وابستگی جریان انقلاب به سایر قدرت‌ها بود. با این شعار عملا دست هر جریان بیرونی از ایران قطع می‌شد. علاوه بر این، اجازه ورود و نفوذ به سیاست‌پیشگان وابسته بهغرب و شرق نیز داده نمی‌شد.صفارهرندی جنایت‌های آمریکا علیه مردم ایران را عاملی دانست که موجب سردادن شعار «مرگ بر آمریکا» شد.

وی گفت: دشمنی علنی آمریکا با جمهوری اسلامی و مردم ایران از همان ماه‌های اول بعد از پیروزی انقلاب شروع شد. امریکایی‌ها به زودی نشان دادند که قصد دارند همان اقدامات کثیف قبلی خود را (مانند کودتای 28 مرداد 32) تکرار کنند. با مشاهده تحرکات لانه جاسوسی، عده‌ای از جوانان و دانشجویان در اقدامی انقلابی و اعتراضی، سفارت آمریکا را تسخیر کردند. بعد از تسخیر سفارتخانه آمریکایی‌ها معلوم شد که آن مکان به جای اینکه یک سفارتخانه باشد یک جاسوس‌خانه بوده است و اقدامات خرابکارانه‌‌ای را نه فقط در ایران بلکه در کل کشورهای منطقه طرح‌ریزی می‌کرد. از آن زمان به بعد ما شاهد رشد نفرت از آمریکا در بین مردم هستیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: این نوع مبارزه با آمریکا که در ایران آغاز شد، با مبارزات قبلی که در جهان علیه آمریکا انجام می‌شد و عمدتا نگاه چپ‌گرایانه داشت، متفاوت بود. مبارزه مردم ما علیه آمریکا با مبارزاتی که چپ‌های سوسیالیست و کمونیست علیه آمریکا دنبال می‌کردند کاملا متفاوت بود. با سقوط قطب نظام‌های سوسیالیستی، شوروی سابق، بسیاری از چپ‌گرایان جهان ازجمله چپ‌گرایان داخل ایران، موضع قبلی خود را ملغی کرده و حتی به سمت آمریکا سوق پیدا کردند و تبدیل به نوچه‌های آمریکا شدند. یکی از این نمونه‌ها منافقین (سازمان مجاهدین خلق) بودند. منافقینی که ابتدا شعارهای ضدآمریکایی‌شان گوش فلک را کر کرده بود، امروز بعد از گذشت چند دهه از آن روزها، همانند بچه‌گربه‌ای که از نیش مادرش آویزان شده، در دامن آمریکاست. آمریکایی‌ها امروز مادرانه از منافقین حمایت می‌کنند و آنها هم تا این حد به آمریکایی‌ها وابسته‌اند.

صفارهرندی با اشاره به اقتدار جمهوری اسلامی در مواجهه با آمریکا گفت: انقلاب اسلامی در طول این دوران، نه فریب دغل کاری آمریکا را خورده و نه مرعوب تهدید‌های آنها شده. جمهوری اسلامی امروز چنان اقتدار پیدا کرده که تهدید آمریکایی را هم قاطعانه پاسخ می‌دهد. نمونه این پاسخ‌های مقتدرانه جمهوری اسلامی به تهدیدهای امریکایی‌ها، ساقط کردن پهپاد گلوبال هاک آمریکایی و موشکباران پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در عراق بود. کشورهایی که سابقه مبارزاتی با آمریکا را در کارنامه داشتند هم از این روحیه قوی ایران شگفته زده و متحیرند که این روحیه از کجا نشات گرفته است؟ امروز آمریکایی‌ها در کنار رقبای قدرتمند‌شان بعد از چین و روسیه نام ایران را هم می‌برند و این نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران چقدر برای آمریکایی‌ها قابل اعتنا است.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات