مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۹۹۹
در کتاب «سفیر شیعه در غرب» روایتی مستند و مستدل درباره تاریخچه مرکز اسلامی هامبورگ و شرحی دقیق از مجاهدت‌های حجت‌الاسلام‌ محققی لاهیجی را می‌خوانیم که یکی از آن روایت‌ها مربوط به برگزاری عید قربان است.
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۷ - ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - 2021July 26

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی_فارس نوشت: چند ماهی از حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محقّقی لاهیجی در هامبورگ نگذشته بود که عید قربان از راه رسید. عید قربان به عنوان یک جشن عمومی برای همه‌‌ی مسلمانان، یک فرصت طلایی بود که حضور زیبای مسلمانان را در کنار هم ممکن می‌‌ساخت. آن سال به سلیقه‌‌ی استاد محقّقی یک مجلس سخنرانی به مناسبت این عید بزرگ در سالن موزه‌‌ی هنر شهر هامبورگ در نظر گرفته شد. در ادامه با برشی از کتاب «سفیر شیعه در غرب» که پیرامون زندگی حجت‌الاسلام محققی منتشر شده است به برگزاری و بخشی از سخنرانی وی پرداخته شده است.

روایتی از برپایی عید قربان در موزه‌‌ هنر شهر هامبورگ

جمع کثیری برای شرکت در این جلسه که در تاریخ بیستم ژوئن ۱۹۵۶ (بیست‌ و نهم تیر 1335 ش) برپا گردید، دعوت شدند. گزارشی از این جلسه که در نوع خود بی‌نظیر بود، توسط روزنامه‌‌ی «هامبورگر آنتسایگر» و «هامبورگر آبند بلات» منتشر شد.م

در بخشی از خبر این سخنرانی آمده است:

«سخنرانی وی به زبان فارسی ایراد شده و این امر نه تنها برای مسلمانان جذّابیت داشت، بلکه توجّه مردم آلمان را نیز به مسلمانان و طرز فکر آنها بیشتر جلب کرد. آقای محقّقی در بخشی از سخنرانی خود چنین گفتند: «کسالت و حقیر شمردن خود، کلید همه‌‌ی بدبختی‌‌هاست. کسی که کسل باشد، حقّی را نمی‌‌تواند ادا کند و کسی که خود کم‌بین باشد، حقّی را نمی‌‌تواند بگیرد. رسول اسلام حضرت محمّد صلي الله‌‌علیه‌‌وآله‌‌وسلّم می‌‌فرماید: «بدترین مردم کسانی هستند که بارِ دوش دیگرانند».

آقای دکتر علی عماری که در آن زمان مسئولیت دبیرکلّی جمعیت را برعهده داشت، سخنرانی حجّت‌‌الاسلام محقّقی را به زبان آلمانی برای حاضران ترجمه کرد. این سخنرانی که وی در آن، دنيای اسلام و مسیحیت را به صلح، دوستی، تلاش و کار دعوت کرد، در واقع، اوّلین فعالیت فرهنگی، دینی و گفتگوی ميان اديان (اسلام و مسیحیت) در هامبورگ بود که از طرف جمعیت ایرانيان مسلمان در آلمان صورت گرفت.

حُسنِ سلیقه‌‌ و هوشمندی استاد محقّقی در انتخاب موضوع سخنرانی زمانی روشن‌‌تر می‌‌شود که ببینیم او در روزگاری کسالت و تنبلی را نفی می‌‌کند که آلمانی‌‌ها پس از ویرانی‌‌های ناشی از جنگ جهانی، به شدّت محتاج کار و تلاش بودند. به این ترتیب محتوای سخن او نیاز مبرم آلمان و پاسخی به ضرورت سازندگی و آبادانی کشور بود. بنابراین باید بگوییم او زبان مشترک مسلمانان و شهروندان و حتی راهبرد مسئولان و نخبگان آلمانی را یافته بود.

به این ترتیب، خبر فعالیت‌‌های استاد محقّقی برای ساخت مسجد به سرعت در شهر پیچید. با گسترش فعالیت‌‌های استاد محقّقی، در خرداد 1336ش (1957م) دفتری برای جمعیت اسلامی در نظر گرفته شد که با حضور عده‌‌ای از مسلمانان افتتاح گردید. از مسائل قابل توجّه این بود که از همان ابتدا وی تلاش کرد تا انضباط مالی و حساب و کتاب درستی برای درآمدها و هزینه‌های جمعیت ایجاد کند. در این روزها از استاد محقّقی برای سخنرانی در جلسات و شهرهای مختلف دعوت به عمل می‌‌آمد که در مطبوعات هامبورگ انعکاس می‌‌يافت. همچنین وی که خود استاد دانشگاه تهران و اهل فلسفه و علوم عقلی بود برای ارتباط و گفتگو با اساتید دانشگاه هامبورگ و روحانیون کلیساها بسيار علاقه نشان می‌‌داد و به منظور تبادل نظر درباره‌‌ی مسائل مختلف از دیدگاه اسلام و مسیحیت جلساتی ترتیب می‌‌داد. در ظرف همان یکی دو سال اوّل، آوازه‌‌ی فعالیت‌‌های اسلامی در هامبورگ از حوزه‌‌ی شهر هامبورگ تا آمریکا نیز رسید و اشخاص و گروه‌ها خواستار برقراری ارتباط فکری شدند.

کتاب «سفیر شیعه در غرب(حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محققی لاهیجی)»، به مناسبت گرامیداشت دهه ولایت با 30 درصد تخفیف در اختیار علاقه‌مندان، محققان و عموم قرار گرفت.

به منظور تهیه این اثر ضمن رجوع به صفحه منشورات سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی می‌توانید با شماره 22211174 تماس حاصل نمایید.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر