کد خبر: ۷۲۵۲

محوریت شهید قاضی طباطبایی در مبارزات مردم تبریز با رژیم پهلوی

در خصوص خط دهى به بانوان جهت انجام راهپيمايى، در يكى از شنودهاى ساواك از تلفن وى آمده‌است: «زن ناشناس به قاضى اظهار داشت: اجازه بدهيد ما هم به طور دسته‌جمعى بيرون بياييم و جلوى كشتار بچه‌هايمان را بگيريم. بچه‌هاى ما وقتى به حمام مى‌روند، غسل شهادت مى‌كنند. قاضى در پاسخ اظهار مى‌دارد: مثل زن هاى زنجان بيرون بياييد و هر چه دلتان مى‌خواهد بكنيد و بگوييد: چرا فرزندان ما را بى‌خود مى‌كشيد؟ زن ناشناس اظهار مى‌دارد: كجا جمع بشويم؟ قاضى متذكر شد: هر كجا دلتان مى‌خواهد اجتماع نماييد. نظريه يكشنبه: مراتب صحت دارد. قاضى طباطبايى عامل اصلى تشنجات اين منطقه مى‌باشد.» در تبریز اعتصاب بازار، اصناف و كاركنان شركت برق، با صلاحديد او انجام مى‌شد.
دوشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهید آیت الله سید علی قاضی طباطبایی - که در 10 آبان 1358 توسط گروهک فرقان ترور شد و به شهادت رسید- از پیشگامان مبارزه با رژیم پهلوی و از یاران نزدیک امام خمینی بود. او نقش ویژه ای در ساماندهی مبارزه در تبریز داشت.
از مهرماه 57 که انقلاب به اوج خود رسید، آيت‌الله قاضى مستقيمآ با پاريس در ارتباط بود؛ علاوه  بر اين منزل وى در قم دائم محل تردد بود و تلفن مدام زنگ مى‌خورد. چراكه رهبرى و سازماندهى تجمعات كوچك، توزيع اعلاميه، ارتباط با زندانيان سياسى آزاد شده، راه انداختن تظاهرات و... در تبريز به عهده او بود. 
برپایی راهپیمایی زنان در تبریز یکی از ابتکارات شهید قاضی بود. در اسناد ساواک آمده است: «برابر اخبار رسيده، چندين خانه خالى از سكنه در كوى مقصوديه در اختيار آيت‌الله قاضى قرار گرفته كه به رهبرى همسر وى زنان قشرى در آنجا اجتماع ]مى‌كنند[ و واعظ مزبور تا پاسى از شب در آن مكان سخنرانى مى‌نمايد. خواهشمند است دستور فرماييد در مورد خانه‌هاى مذكور، بررسى و نتيجه را به اين فرماندارى اعلام دارند.»
در خصوص خط دهى به بانوان جهت انجام راهپيمايى، در يكى از شنودهاى ساواك از تلفن وى آمده‌است: «زن ناشناس  به قاضى اظهار داشت: اجازه بدهيد ما هم به طور دسته‌جمعى بيرون بياييم و جلوى كشتار بچه‌هايمان را بگيريم. بچه‌هاى ما وقتى به حمام مى‌روند، غسل شهادت مى‌كنند. قاضى در پاسخ اظهار مى‌دارد: مثل زن هاى زنجان بيرون بياييد و هر چه دلتان مى‌خواهد بكنيد و بگوييد: چرا فرزندان ما را بى‌خود مى‌كشيد؟ زن ناشناس اظهار مى‌دارد: كجا جمع بشويم؟ قاضى متذكر شد: هر كجا دلتان مى‌خواهد اجتماع نماييد. نظريه يكشنبه: مراتب صحت دارد. قاضى طباطبايى عامل اصلى تشنجات اين منطقه مى‌باشد.» در تبریز اعتصاب بازار، اصناف و كاركنان شركت برق، با صلاحديد او انجام مى‌شد. 
آيت‌الله قاضى طباطبايى براى آنكه بتواند انقلاب را در تمام نقاط تبريز بارور كند بايد مبلّغانى از قم براى اين كار دعوت مى‌كرد. در جريان انقلاب، افراد مختلفى براى سخنرانى به تبريز وارد شدند. حجت‌الاسلام عبايى در اين زمينه مى‌گويد: «در خود آذربايجان (در تبريز) در زمان كوران انقلاب و در زمان مرحوم آيت‌الله قاضى، به دعوت ايشان مدتى آنجا سخنرانى كردم كه مى‌گفتند در تكوين مردم تبريز مؤثر بوده...»
آیت الله شهید قاضی با اقدامات خود، تنور انقلاب را در تبریز داغ می کرد و نقش ویژه ای در گسترش شعاع انقلاب در آن منطقه داشت.

منبع: کتاب «زندگانى و مبارزات آيت‌الله قاضى طباطبايى»؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات