با هدف مرور وقایع اردیبهشت تا شهریور 1359،

جلد سوم «تاریخ تحولات سیاسی جمهوری اسلامی ایران» خواندنی شد

جلد سوم کتاب «تاریخ تحولات سیاسی جمهوری اسلامی ایران (5 اردیبهشت 1359 تا 31 شهریور 1359)» توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد. این کتاب درصدد پاسخویی به این سؤال است که «در مقطع زمانی بین 5 اردیبهشت تا 31 شهریور 1359 چه رویدادها و تحولاتی بر تصمیمات، سیاست‌ها، اقدامات و کنش‌ها تأثیرگذار بوده‌اند؟»
چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۵

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، جلد سوم کتاب «تاریخ تحولات سیاسی جمهوری اسلامی ایران (5 اردیبهشت 1359 تا 31 شهریور 1359)» توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد. این کتاب درصدد پاسخویی به این سؤال است که «در مقطع زمانی بین 5 اردیبهشت تا 31 شهریور 1359 چه رویدادها و تحولاتی بر تصمیمات، سیاست‌ها، اقدامات و کنش‌ها تأثیرگذار بوده‌اند؟» بنابراین در این کتاب سعی شده است با رویکردی توصیفی و تحلیلی و با بهره‌گیری از منابع موجود، تحوّلات سیاسی مقطع فوق مورد بررسی قرار گیرد.

کتاب حاضر در قالب هفت فصل سعی کرده مسئله پژوهشی خود را تشریح کند. در فصل اول به مهم‌ترین تلاش‌های انجام‌شده برای ایجاد ثبات سیاسی و تثبیت انقلاب اسلامی در عرصه‌های مختلف سیاسی، اداری، فرهنگی و اقتصادی از طریق ایجاد نهادها و رویه‌های منطبق با شرایط جدید انقلابی کشور اشاره شده ‌است.

در فصل دوم مسائل و اهداف مربوط به سیاست خارجی جمهوری اسلامی از جمله‌ی مسئله‌ی صدور انقلاب و حمایت از جنبش‌های آزادی‌بخش و عملکرد دانشجویان مسلمان خارج کشور در این راستا پرداخته شده است.

فصل سوم به‌صورت اختصاصی به یکی از مهم‌ترین مسائل سیاست خارجی این مقطع، یعنی موضوع نگهداری جاسوسان یا اصطلاحاً گروگان‌های آمریکایی در ایران و حوادث و چالش‌های مرتبط با آن در دیگر عرصه‌ها، اختصاص یافته است. در این فصل در مورد راه‌کارهای مختلف اقتصادی، سیاسی و نظامی آمریکا برای وادارنمودن ایران به آزادی گروگان‌ها اعم از تحریم‌های اقتصادی و خصوصاً واقعه‌ی طبس و در عین‌حال مواضع و تصمیمات ایران در این خصوص به‌طور مبسوط بحث شده است.

جلد سوم «تاریخ تحولات سیاسی جمهوری اسلامی ایران» خواندنی شد

فصل چهارم نیز به یکی از مهم‌ترین مسائل این مقطع یعنی شکل و ماهیّت کنش‌ها و رفتارهای سیاسی جریان‌ها و گروه‌ها در قبال مسائل مختلف کشور و مناسبات میان این گروه‌ها و نظام سیاسی اشاره شده است. در این خصوص از یکسو ماهیت و پیامدهای اختلافات، تضادها، رقابت‌ها و کشمکش‌ها و از سوی دیگر درگیری‌ها، توطئه‌ها و بی‌ثباتی‌ها، مورد بررسی قرار است.

در فصول پنجم و ششم نیز به‌ترتیب به مسائل، موضوعات و چالش‌های مرتبط با تشکیل دو قوه‌ی مقننه و مجریه یعنی مجلس و دولت پرداخته شده است. از جمله موضوعات مورد بررسی در فرایند تشکیل مجلس به مسائلی چون برگزاری انتخابات و بررسی صحت آن و سپس مقدمات رسمیت‌یافتن آن، از جمله بررسی اعتبارنامه‌ها اشاره شده است. همچنین در مورد شکل‌گیری دولت و به‌عبارتی کابینه نیز موضوعاتی چون اختلافات اولیه رئیس‌جمهور با شورای انقلاب و سپس با مجلس بر سر انتخاب نخست‌وزیر و در مرحله‌ی بعد اختلافات وی با نخست‌وزیر جهت انتخاب اعضای کابینه، مورد بررسی قرار گرفته است.

در فصل هفتم به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فصول این پژوهش، به صبغه‌های داخلی و خارجی توطئه‌ها و ناامنی‌های کشور پیش از آغاز جنگ تحمیلی و ارتباط آنها با هم، اشاره شده است. از جمله پس از اشاره به موضوعات مختلف مرتبط با بحران کردستان و درگیری‌ها و چالش‌های مربوط به آن و تلاش‌های مختلف سیاسی و نظامی برای حل‌و‌فصل این بحران، سپس بخش دیگری از توطئه‌های بی‌ثبات‌کننده‌ی این مقطع از جمله عملیات نقاب(کودتای نوژه) و همچنین فعالیت‌های اپوزیسیون خارج کشور مورد واکاوی قرار گرفته است.

در نهایت نیز به مهم‌ترین رویداد این مقطع یعنی آغاز جنگ تحمیلی، بسترها، زمینه‌ها، اقدامات و تحرّکات دولت عراق و همچنین اقدامات و تلاش‌های متقابل ایران در خصوص این بحران به تفصیل اشاره شده است.

جلد سوم کتاب «تاریخ تحولات سیاسی جمهوری اسلامی ایران (5 اردیبهشت 1359 تا 31 شهریور 1359)» نوشته ایمان حسین قزل ایاق در 512 صفحه و با قیمت 150 هزار تومان توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است. شما می‌توانید این کتاب را از فروشگاه این مرکز واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، نبش مجتمع ناشران تهیه کنید و یا از صفحه منشورات سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرسwww.irdc.irسفارش دهید.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات