انقلاب اسلامی در دزفول

مبارزه عشایر و روستاییان دزفول علیه رژیم پهلوی

عشایر دزفول به دلیل تأثیری كه مردم‌ این شهر بر روی آنها داشتند، حاضر به همكاری بارژیم جهت سركوب انقلابیون و مردم نشدند. هرچندكه ساواك خیلی تلاش كرد تا آنها را علیه انقلابیون متحد کند، ولی عشایر فهیم دزفول بارژیم همكاری نكردند. روستاییان نیز در زمان اعتصاب بازار و تعطیلی مغازه‌ها و نانوایان در روزهای آتش و خون، نان می‌پختند و به مردم شهر هدیه می‌كردند.
چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ ازاقدامات بسیارجالب عشایر و روستاییان دزفول كه حكایت از آگاهی سیاسی بالا و حضور آنها درز صحنه‌های انقلاب داشت، ورود آنها در روز 22دیماه 57 به شهر دزفول بود. در ‌این روز عشایر و روستاییان اطراف دزفول در حالت یك راهپیمایی باشكوه وارد شهر شدند و مورد استقبال شورانگیز مردم قرار گرفتند.

به‌ این ترتیب یكی از جلوه‌های خدایی و معنوی انقلاب اسلامی ‌و ملی در دزفول به تمام و كمال به منصه‌ ظهور رسید و وحدت و اخوت بی‌آلایش شهری و روستایی و عشایر را بر همگان آشکار کرد. مردم یكدیگر را در آغوش گرفته و باچشمانی پر از اشك برای پیروزی انقلاب دعا كردند.


تلاش ساواک دزفول برای حمله عشایر به شهر دزفول


این اتحاد و همدلی بین اقشار مختلف مردم از عوامل مهم پیروزی انقلاب اسلامی بود و ‌این واقعه به خصوص از آن جهت اهمیت داشت كه ساواك دزفول خیلی تلاش كرد عشایر اطراف شهر را جهت حمله به شهر و ‌ایجاد آشوب و بی‌نظمی‌ تحریك كند، ولی موفق نشد. سیداحمد زرهانی در این خصوص می‌گوید:«عشایر دزفول به دلیل تأثیری كه مردم‌ این شهر بر روی آنها داشتند، حاضر به همكاری بارژیم جهت سركوب انقلابیون و مردم نشدند. هرچند كه ساواك خیلی تلاش كرد تا آنها را علیه انقلابیون متحد کند، ولی عشایر فهیم دزفول بارژیم همكاری نكردند».

روستاییان نیز در زمان اعتصاب بازار و تعطیلی مغازه‌ها و نانوایان در روزهای آتش و خون، نان می‌پختند و به مردم شهر هدیه می‌كردند. كشاورزان و روستاییان خود نیز از وضعیت بد كشاورزی و سیاست‌های وطن‌فروشانه‌ محمدرضا پهلوی در واگذاری زمین‌های كشاورزی به شركت‌های خارجی شاكی بوده و خواهان قطع دست بیگانگان و رژیم حامی ‌آنها بودند.


منبع: کتاب " انقلاب اسلامی در دزفول" مرکز اسناد انقلاب اسلامی

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات